باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

آسیب های استخوانی و اقدامات اولیه


برنامه "باشگاه تندرستی" دوشنبه 8 بهمن، بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، در ارتباط با اقدامات اولیه در آسیب استخوانی و نیز واریس توضیحاتی را بیان کرد.

1397/11/09
10:25


به گزارش رادیو ورزش؛ بیتا بردبار آذری، کارشناس برنامه، در پاسخ به این سوال مخاطب 60 ساله که دو روز قبل بر اثر بلند کردن جسمی سنگین دچار درد در ناحیه مچ دست شده ام و بعد از گرم نگه داشتن و بانداژ کردن موضع دستم ورم کرده است؛ البته دچار پوکی استخوان هم هستم؛ لطفاً بنده را راهنمایی فرمایید، عنوان کرد: هر گونه آسیب دیدگی که برای افراد ایجاد می شود، قبل از اینکه خودشان موضع را درمان کنند و جلوی آسیب دیدگی را بگیرند، حتماً باید به متخصص مراجعه کنند؛ زیرا بعضی از آسیب ها با گرم کردن ها درمان نمی شوند و در آن بازه زمانی شاید نیاز باشد که کمپرس سردی روی آن قرار بگیرد.
وی، خاطرنشان کرد: معمولاً در ابتدای آسیب دیدگی بافت بدن، باید کمپرس سرد روی آن قرار داده شود تا جلوی التهاب، خونمردگی ها و خونریزیهای بعدی بافت را بگیرد؛ ولی وقتی کمپرس گرم روی آن موضع قرار می دهیم، خود عاملی است که هم التهاب را بیشتر می کند و هم باعث می شود خونمردگی و کبودی بیشتری دیده شود.
برای این فرد به خصوص با توجه به پوکی استخوانی که دارد، توصیه می کنیم حتماً به پزشک مراجعه کند؛ زیرا ممکن است شکستگی های ریزی در استخوان ها ایجاد شده باشد و همین مسئله التهاب را به مرور بیشتر کند. با توجه به امداد اولیه که خودشان انجام داده اند، ممکن است مشکلاتی را در آینده برایشان ایجاد شود و نیاز به تشخیص دقیق پزشک وجود دارد.
دکتر بردبار آذری، همچنین درباره علت ایجاد واریس گفت: مشکل عمده ای که معمولاً در زندگی افراد مبتلا به واریس وجود دارد، این است که مدت طولانی را می ایستند. سیکل خونی در بدن در جریان است که عمل گردش خون را انجام می دهد. وظیفه وریدهای قسمت های تحتانی بدن این است که خون را از قسمت های تحتانی بدن به سمت قلب برگشت بدهند. دریچه هایی به نام "لانه کبوتری" در ناحیه پایی وجود دارد و هدفشان این است خونی که به سمت جاذبه زمین در حرکت است را به سمت بالا برگشت بدهد. افرادی که طولانی مدت می ایستند به دریچه ها فشار وارد می کنند و کیفیت کاری آنها را پایین می آورند. خونهایی که در مویرگها هستند، دچار تورم و سپس مویرگ دچار پارگی نهایتاً واریس ایجاد خواهد شد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی