هندبال بانوان ایرانی در برابر چشم بادامی‌ها برای صعود به رقابت‌های جهانی

هجدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی بانوان آسیا امروز در حالی در اردن آغاز می‌شود که تیم ایران در اولین گام به مصاف تیم ژاپن خواهد رفت.

1400/06/24
12:14

به گزارش رادیو ورزش و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ هجدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی بانوان آسیا امروز چهارشنبه 24 شهریورماه با حضور 11 تیم در دو گروه در اردن آغاز می‌شود و تا سوم مهر ادامه خواهد داشت. تیم ملی هندبال بانوان کشورمان برای هفتمین بار در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.

گروه بندی این مسابقات به این ترتیب است:

گروه A: کره جنوبی، قزاقستان، سنگاپور، ازبکستان، هنگ کنگ

گروه B: ایران، ژاپن، سوریه، کویت، فلسطین، اردن

تیم هندبال بانوان ایران از سال 1987 تا سال 2006 در رقابت‌های آسیایی شرکت نداشت، اما در سال 2008 جرقه حضور این تیم در آسیا با کسب مقام هفتم رقم خورد. حضور این تیم تا سال 2018 تداوم داشت، اما از این سال به بعد بازهم حضور هندبال بانوان در رقابت‌های آسیایی کم رنگ شد.

آخرین حضور تیم هندبال بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا به سال 2018 و هفدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان آسیا در کوماماتوی ژاپن بر می‌گردد.

تیم ایران در این دوره از مسابقات در مرحله گروهی با تیم‌های استرالیا، ژاپن، قزاقستان و نیوزیلند همگروه بود که حاصل آن سه شکست و یک پیروزی بود. در مرحله دوم نیز تیم ایران برابر تیم هنگ کنگ به پیروزی رسید و برای کسب مقام پنجم و ششم به مصاف تیم استرالیا رفت. در سابقه حضور تیم هندبال بانوان کشورمان در آسیا، عنوان ششم بهترین رتبه ثبت شده می‌باشد که در سال‌های 2015 و 2018 به دست آمده است.

حالا تیم ملی هندبال بانوان پس از چهار سال دوری از مسابقات هندبال قهرمانی آسیا پای به این عرصه می‌گذارد و مطمئنا برای کسب نتیجه مطلوب کار سختی در پیش دارد. در مسابقات هندبال بانوان در اردن با توجه به افزایش سهمیه جهانی باید منتظر حضور پرقدرت تیم‌ها بود. طبق پیش‌بینی‌ها کره جنوبی، ژاپن، چین، قزاقستان و ازبکستان 5 تیم اول آسیا هستند.

تیم ملی هندبال بانوان ایران در سابقه حضور خود رتبه‌ای بهتر از ششمی نداشته است. 2008 (هفتم)، 2010 (هشتم)، 2012 (نهم)، 2015 (ششم)، 2017 (هفتم)، 2018 (هفتم) عناوین تیم هندبال کشورمان بوده است. با این حال بانوان ایران قصد دارند در این دوره از رقابت‌ها متفاوت‌تر از همیشه ظاهر شوندو برای اولین بار جواز حضور در رقابت‌های جهانی را به دست آورند.

این رقابت‌ها انتخابی مسابقات قهرمانی جهان است و ابتدا قرار بود به میزبانی کشور کره جنوبی برگزار شود که با انصراف این کشور به دلیل مخالفت کشورش با شرایط کرونایی جهان و قاره آسیا، اردن به عنوان میزبان معرفی شد.

پیش از این برای حضور در این رقابت‌ها 12 تیم ثبت نام کرده بودند که چند هفته قبل دو کشور افغانستان و هند به دلیل شرایطی سیاسی و کرونا از حضور در این رقابت‌ها کناره گیری کردند و دو کشور سوریه و فلسطین جایگزین آن‌ها شدند و هر دوی این تیم‌ها به گروه B افزوده شده و هم گروه تیم ملی کشورمان شدند.

چند روز پس از آن کنفدراسیون هندبال آسیا برنامه مسابقات را هم تغییر داد، طوری که ایران قرار بود به ترتیب در گروه خود از روز چهارشنبه با کشور‌های کویت، ژاپن و فلسطین مسابقه دهد.

در این رقابت‌ها تیم چین که در هر 17 دوره قبل در مسابقات حاضر بوده و 10 مدال نقره و شش برنز در کارنامه خود ثبت کرده غایب بزرگ مسابقات است. تیم سوریه برای دومین بار و بعد از سال‌ها و فلسطین برای اولین بار در مسابقات حاضر هستند و این مسئله می‌تواند شانس ایران را برای صعود به دور بعد یا کسب سهمیه بازی‌های جهانی افزایش دهد.

کره جنوبی که پیش از این میزبان این رویداد بود با 14 طلا و دو نقره و یک برنز بهترین تیم هندبال بانوان قاره آسیاست و قطعاً برای کسب طلای دیگری پا به میدان گذاشته است. تیم ژاپن را می‌تواند بعد از این تیم بهترین تیم حاضر در مسابقات دانست که در اولین گام هم برابر تیم ایران قرار می‌گیرد و شاید سخت‌ترین مسابقه تیم ایران این بازی باشد.

برنامه کامل دیدار‌های تیم ملی هندبال بانوان ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا به وقت محلی به شرح زیر است:

24 شهریور/ ایران - ژاپن، ساعت 15 

25 شهریور/ کویت – ایران، ساعت 15 

27 شهریور/ ایران – فلسطین، ساعت 11

28 شهریور/ ایران – اردن، ساعت 17

30 شهریور/ سوریه - ایران، ساعت 15

اما در نهایت تیم ایران در روز چهارشنبه هفته جاری برابر تیم قدرتمند ژاپن قرار خواهد گرفت.

جایی که تیم هندبال زنان ایران با کسب عنوان ششم به کار خود پایان داد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع