تاریخچه

تاریخچه ورزش تنیس

بازگشت

 

تنيس ورزشي است با توپ و راكت دسته بلند كه بين دو يا چهار نفر انجام مي‌شود. به درستي معلوم نيست كه اين ورش در چه تاريخي به وجود آمده است. در قرن سيزده ميلادي در فرانسه نوعي بازي متداول بود كه آن را لاپوم مي‌گفتند به معني بازي كف دست، چرا كه در اين بازي توپ را با كف دست مي‌زدند و با شدت به طرف حريف مي‌فرستادند. بعدها تخته‌ايي به همان اندازه كف دست مورد استفاده قرار گرفت تا توپ با شدت و نيروي بيشتري پرتاب شود، بي‌انكه كف دست آسيب ببيند يا خسته و آزرده شود.

نخستين توپهايي كه در اين بازي به كار مي‌رفت، از پشم حيوانات ساخته مي‌شد و درون پوششي از پوست گوسفند قرار مي‌گرفت. در آن زمان هنوز مقررات خاص يا تور و مانعي در ميان زمين بازي وجود نداشت. افراد تارك دنيا با رهبانان در تالار كليساها و ديرها، دور از چشم مردم، لاپوم بازي مي‌كردند تا بدين طريق به ورزش بپردازند و در اوقات فراغت سرگرم شوند. خبر اين كار به گوش لوئي نهم پادشاه فرانسه رسيد و به فرمان او اين بازي براي رهبانان ممنوع شد.

گفته مي‌شود كه نام ورزش تنيس از كلمه فرانسوي گرفته شده كه بازيكنان هنگام زدن ضربه به توپ فرياد مي‌زدند tenez يعني بگير.. بازي كن. و چون بعدها اين بازي به كشور انگلستان راه يافت. انگليسيها آن را tennez ناميدند و به تدريج به tennis تبديل شد. بازي تنيس پس از ورود به انگلستان به سرعت مورد توجه ورزشكاران و سپس درباريان قرار گرفت و رشد بسيار كرد. هانري هشتم پادشاه انگلستان به بازي تنيس علاقه‌ فراوان پيدا كرد و به دستور او زمين‌هاي تنيس متعددي در قصر هاميتون ساخته شد. ادوارد سوم نيز در قصر خود تالاري بزرگ را به اين بازي اختصاص داده بود و درباريان را هر روز به تماشاي بازي خود فرا مي‌خواند. تصويري مربوط به سال 1659 ميلادي در دست است كه نشان مي‌دهد. در اين سال تنيس بازها از يك طناب در وسط زمين به عنوان تور استفاده مي‌كردند. به تدريج جايگاه‌هايي هم پيرامون زمين بازي ساخته شد تا درباريان به تماشاي بازي بنشينند. در سال 1873 يك افسر انگليسي راكت دسته بلند و توپ مخصوص تنيس، از جنس لاستيك را ابداع كرد و مقررات ساده‌اي برايش نوشت. با پيدايش توپ لاستيكي، سرعت بازي تنيس افزايش يافت و از تالارها و زمين‌هاي خاكي و سنگي به چمنزارهاي پيرامون لندن راه يافت. در سال 1875 سردبير يك مجله ورزشي در انگلستان، اقدام به تأسيس ورزشگاهي عمومي براي اين ورزش كرد. جونز در سال 1877 نخستين دوره مسابقات رسمي تنيس را در چمنزارهاي ويمبلدونبه راه انداخت.


صفحات: 1  2  3  4