تاریخچه

تاریخچه ورزش وزنه‌برداري

بازگشت

 

بشر در طول تاريخ زندگي خود، به سبب نيازهايي كه داشته به شكلهاي گوناگون به ورزش وزنه‌برداري مي‌پرداخته است. زماني كه اجداد ما در غارها زندگي مي‌كردند براي محافظت خويش و مأواي خود مجبور بودند سنگهاي بزرگ را از جا بردارند و در مقابل در غارهايي كه محل سكنايشان بوده قرار دهند. در روزگار باستان مردان قوي بنيه و نيرومند كه قادر بودند اشياي سنگين را از زمين  بردارند و مثلاً لاشه حيوانات شكار شده يا تنه درختان را حمل كنند در قبيله خود احترام زيادي داشتند.

شکل گیری رشته ای به نام وزنه برداری

در مصر باستان نيز از مردان قوي بنيه براي ساختن مجسمه‌هاي بزگر و تراشيدن ستونهاي سنگي استفاده مي‌شد. مدارك زيادي وجود دارد دال بر اينكه وزنه‌برداري و وزنه پراني و همچنين تمرين‌هاي دو و ميداني و ژيمناستيك در يونان باستان انجام مي‌شده است. همچنين اسناد ديگري بدست آمده كه نشان مي‌دهد وزنه‌برداري و وزنه‌پراني جزيي از بازيهاي ايرلنديها در چهار هزار سال قبل بوده است. مورخان نوشته‌اند كه ميلو از اهالي كورتونا در يونان سالهاي سال قهرمان المپيك باستان بود و مدت بيست و هشت سال مقام خود را حفظ كرد. او نخستين وزنه‌برداري است كه به صورت علمي تمرين كرد و قدرت خود را به طور تدريجي و كم كم بدست آورد، نحوه تمرين وي بدين ترتيب بود كه او گوساله‌اش را هر روز از زمين بلند مي‌كرد و روي دو دست قرار مي‌داد و تا هنگاميكه گوساله گاو تنومندي شد آنرا بر سر دست مي‌برد. تاريخ اين كار از سال 684 قبل از ميلاد نوشته‌اند. چنانكه هيج وزنه‌برداري تا در ؟؟؟ يكروزه و يكباره چندين كيلو بر ركورد خود بيفزايد بلكه اين افزايش با تمرين مرتب و رعايت اصول فني ميسر است.

اگر بخواهيم به چگونگي شكل‌گيري اين ورزش را توضيح دهيم بايد به اين نكته اشاره كنيم كه زمينه مناسب  به شكل‌گيري اين ورزش در يونان باستان به وجود آمد.

در آن زمان ورزشكاران به وزنه‌‌پراني يا پرتاب ديسك عادت داشتند و لقب يوناني هالترس ريشه ورزش امروزي هالترفيلپا يا وزنه‌برداري است. اما وزنه‌برداري جديد در اروپا پايه‌گذاري شد و به نظر مي‌رسد كه در وهله نخست جوانان روستايي بدين كار دست زدند تا قدرت و برتري خود را نسبت به همسالان خود نشان دهند و  با كسب افتخارقدرت بيشتر توجه دوشيزگان را به خود جلب كنند و بيشتر مورد توجه آنان  قرار گيرند. كار نمايش جوانان در بلند كردن وزنه كم كم آنقدر بالا گرفت كه مسابقه‌هايي ترتيب داده شد و در اين مسابقات كه در واقع محك قدرت و نيرومندي جوانان بود در زنان و مردان تا براي تماشا گرد مي‌آمدند.

هنگاميكه به سبب علاقه جوانان اروپايي مركزي وسايل اين ورزش تكامل پيدا كرد و مقررات ناقصي هم براي آن وضع شد. جوانان ساير نقاط اروپا از جمله اسكانديناوي و تركيه نيز به تمرين وزنه‌برداري پرداختند. به تدريج اين ورزش حتي در مصر و ژاپن هم متداول شد و قريب به صد سال پيش اروپائيان اين ورزش را به آمريكا بردند و آن را به جوانان آمريكايي تعليم دادند.

اين ورزش تا زماني كه در بازيهاي المپيك جايي نداشت شهرت و معروفيتي كسب نكرده بود و در آمريكا و ساير نقاط جهان زياد مورد توجه جوانان نبود. در سال 1986 كه نخستين دوره بازيهاي المپيك مدرن در آتن برگزار شد. وزنه‌برداري جزء برنامه مسابقات  دو و ميداني بود. در اين دوره فقط دو حركت وزنه‌برداري يكي با دمبل و ديگر با هالتر انجام شد. داوري اين مسابقات بر عهده يك شاهزاده يوناني به نام ژرژ بود كه خود او از پهلوانان و زورمندان مشهور به شمار مي‌آمد.


صفحات: 1  2  3  4  5  6