تاریخچه

تاریخچه ورزش فوتبال

بازگشت

فوتبال يكي از پرطرفدارترين و هيجان‌انگيزترين ورزش‌ها در جهان و كشورمان ايران است. اين ورزش از ورزشهاي اروپايي است كه از اواخر دوره قاجاريه در ايران رواج يافته و تا امروز پيشرفت زيادي كرده است.

اولین بازی های فوتبال

تاريخ دقيق پيدايش فوتبال در پرده‌اي از ابهام قرار داده و بعيد به نظر مي‌رسد كه بتوان تاريخ حقيقي شروع اين ورزش را به طور قطع تعيين كرد. با وجود اين برخي مدارك تاريخي نشان مي‌دهد كه «لگدزدن به توپ» يا چيزهاي گرد در گوشه و كنار جهان به شكل‌هاي مختلف رواج داشته است. در آثار تاريخي به جا مانده از تمدنهاي مصر، يونان، روم، چين و ژاپن نشانه‌هايي از وجود «توپ‌بازي با پا» بدست امده كه مي‌توان آن را ريشه فوتبال امروز دانست. از جمله در چين، نزديك به دو هزار سال پيش، امپراطور «هوانگ تين» براي سرگرمي و تقويت روح و جسم سربازان خود، باز «تسو – كوه» را ابداع كرد. تسو در زبان چيني به معناي لگدزدن و كوه به معني توپ است. اين بازي چنين بود كه دو گروه بدون استفاده از دست و با ضربه‌هاي پا توپ را به جلو مي‌راندند و از زمين حريف عبور مي‌دادند. توپي كه در بازي «تسو كوه»‌ استفاده مي‌شد از هشت قطعه چرم به هم دوخته ساخته مي‌شد كه درون آن را با پر مرغ يا پشم مي‌انباشتند.

در اواخر قرن ششم ميلادي بازي تسو كوه در ژاپن با شكل و مقررات  جديدي رواج يافت. ژاپني‌ها فوتبال خود را «كوماري» مي‌ناميدند و به آن رنگ مذهبي عبادي مي‌دادند. به اين ترتيب كه پيش از شروع هر بازي كاهن بزرگ توپ را بدست مي‌گرفت و دعاهايي مخصوص بر آن مي‌خواند. آنگاه توپ به زير پاي بازيكنان انداخته مي‌شد و بازي بي‌وقفه ادامه مي يافت. بازي كوماري در نيمه اول قرن دهم ميلادي در سراسر ژاپن رونق بسياري داشت.


صفحات: 1  2  3  4  5  6  7