حسین شریفی

حوزه تخصصی: ورزش

متولد 22 مرداد 1362، کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی هستم . کارم را سال 80 و دوره دانشجویی در مرکز اراک شروع کردم .

یادم هست شب شعری را اجرا می کردم که اتفاقا قرار بود از رادیو هم پخش شود، پس از اتمام برنامه، به من پیشنهاد کردند اگر دوست دارید در رادیو کار کنید، می توانید در آزمون گویندگی شرکت کنید. من هم شرکت کردم و پذیرفته شدم و چه شوقی داشت اولین بار پشت میکروفن رادیو نشستن! در دوره کارآموزی هر روز به مدت شش ماه به استودیو می رفتم، گوشه ای می نشستم و اجرای بقیه گوینده ها را گوش می دادم. بعضی روزها هم همراه گزارشگران برای گرفتن گزارش به جاهای مختلف می رفتیم و گزارش می گرفتیم. پس از گذراندن دوره کارآموزی، برنامه" کلبه ی جوان" اولین برنامه ام بود که در مرکز اراک اجرا کردم. این برنامه به مدت 4 سال هر روز ساعت 4:05 دقیقه تا 5 عصر پخش می شد.
از سال 85 همکاری ام را با نویسندگی و گویندگی در رادیو ورزش آغاز کردم. برای برنامه های زیادی نویسندگی کردم و برخی از آن ها در رادیو ورزش ماندگار شدند. برنامه هایی که تحقیق زیادی می خواستند و نمی شد راحت از کنارشان گذشت،مثل؛ موسیقی در ورزش . اولین برنامه ام در رادیو ورزش " تا سپیده" بود که یک یا دو شب در هفته از ساعت 2تا 6 صبح به من واگذار شد و پس از آن هم نخستین برنامه ی جدی و به زعم خودم نفس گیری که مدیران شبکه در اجرا و نویسندگی آن به من اعتماد کردند، "امروز با ورزش" بود که در حال حاضر با عنوان "تیتر اول" پخش می شود. می توانم بگویم به جز برنامه های حوزه ی کودک و بانوان، تقریبا همه برنامه های رادیو ورزش را گویندگی و اجرا کرده ام.
در مدت کارم در رادیو ورزش برنامه های زیادی را تجربه کرده و خاطرات زیادی داشته ام. هم خوب و هم بد. یادم هست در مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال 2014 که تیم ایران بر کره جنوبی پیروز شده بود و به جام جهانی رفتیم، در رادیو ورزش ویژه برنامه ای به مناسبت بازگشت تیم از کره داشتیم. در این برنامه قصه ای را حاشیه نگاری کردم از زمان شروع بازی دو تیم ایران و کره تا زمان پیروزی تیم ایران و داستان از استودیوی پخش و آدم های حاضر در استودیو آغاز شد و به اتفاق هایی که به داخل شهر افتاده بود را به صورت مستند با همدیگر تلفیق کردم که این قصه حس خوشایندی هم به شنونده و هم به دوستان و همکاران در استودیو داد. بازخوردی که از طرف مردم دریافت کردیم نشان می داد همزاد پنداری درستی بین و ما مردم به وجود آمده بود.
با توجه به اینکه به ادبیات و حوزه علوم اجتماعی علاقمندم، به نظرم رادیو ورزش در این حوزه ها کارهای خاصی انجام داده است. حوزه ای که اتفاقا خود من بسیار می پسندمش. مثلا کمتر پیش می آید ما از ورزش و سهراب سپهری و ملک الشعرای بهار جایی شنیده یا خوانده باشیم. اما از حوزه هایی که خود من دوست داشتم و در برنامه ها به آن ها پرداختیم و به نظرم موفق هم بودیم، درگیر کردن مردم با نخبگان اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مقوله ی ورزش بود.
راستش را بخواهید ژانر گفتگو و گفتگوی چالشی را خیلی می پسندم. از همین رو برنامه هایی که اجرا می کنم چنین برنامه هایی هستند. بنابراین زبان مردمی هستم که دارند گوش می کنند. پس باید آنقدر به موضوع مسلط باشم که چیزی را از قلم نیندازم و شنونده پاسخ تمام سوال هایی که در ذهن دارد را در این گفتگو بگیرد. به همین سبب زمانی می توانم بگویم با شنونده ارتباط درستی دارم که به قول معروف کلاه سر من و سر مخاطبم نرود.
مقوله گویندگی و اجرا دو مقوله جدا از هم است. گوینده مجبور است کلیشه باشد و اصل اساسی و استاندارد گویندگی کلیشه بودن است. گوینده در برنامه حرف نمی زند، بلکه متنی که دست گوینده است حرف می زند. نویسنده براساس هدف از پیش تعیین شده و چارچوب مشخص یک برنامه متنی را آماده می کند و وظیفه گوینده فقط خواندن متن است. پس ممکن است کلیشه هم باشد. حالا می تواند با نوع بیان، لحن و شیوه اجرایی خودش یک گوینده متفاوت باشد. اما اجرا متفاوت است. مجری زبان مخاطب است و باید به حرفی که می خواهد بزند تسلط داشته باشد. در لحظه تصمیم بگیرد و در کوتاه ترین و مناسب ترین زمان ممکن، جنبه های مختلف موضوع را بررسی کند و آن را به مخاطب ارائه دهد. با همین ویژگی ها بهترین پرسش را مطرح کند. لازمه ی این کار مطالعه و زیاد خواندن است. چون صدای خوب زیاد است و چیزی که مجری را متمایز می کند دانش و آگاهی است.
رادیو ورزش رسانه ای کاملا تخصصی است و با توجه اینکه سابقه گویندگی، اجرا و نویسندگی در تلویزیون را هم داشته ام، می توانم بگویم این شبکه تفاوت زیادی با شبکه های تخصصی دیگر دارد. در دسترس بودن و سرعتی که در انتقال پیام داریم به گونه ای است که مخاطب را خیلی زود و سریع جذب می کنیم. از دیگر شاخصه های رادیو ورزش این است که ژورنالیسم زرد در این شبکه کمتر جایگاه دارد، بنابراین می توان گفت تنها رسانه ی مرجع هم بین اهالی تخصصی ورزش و هم بین مردم به حساب می آید.
ملاک ارزیابی درباره یک شبکه نظر مردم است. آمارها نشان می دهد در یک سال گذشته حدود 2/5 درصد افزایش مخاطب داشته ایم. پس می توان گفت رادیو ورزش در سال گذشته موفق عمل کرده است.
در پایان امیدوارم همه ی همکارانم در رادیو و همه شنوندگان مان روزگار خوش و حالی خوب داشته باشند.حسین شریفی

گوینده و مجری رادیو ورزش

دسترسی سریع