شهاب قاسمی

حوزه تخصصی: گویندگی

متولد اردیبهشت 1355 تهران، دوره تحصیلی ام را در دبیرستان دکتر هشترودی سابق و شهید دکتر مطهری کنونی به پایان رساندم.

سال 1375 وارد دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب رشته مهندسی عمران آب شدم ، بعد از سپری کردن 96 واحد تحصیلی، به دلیل علاقه زیاد به ورزش و اشتباهی که در انتخاب رشته دانشگاهی ام داشتم درسم را رها کردم و رشته خبرنگاری ورزشی را انتخاب نمودم، علاقه ی بیش از حد به ورزش، به ویژه فوتبال باعث شد که در سال 76 کارم را در روزنامه ورزشی به سفارش و کمک استاد عزیزم، سید مهدی کاظمی که جزء اساتید روزنامه نگاری ایران و یکی از طنزپردازان بزرگ روزنامه های ورزشی است شروع کردم، یک دور کامل به عنوان نویسنده در روزنامه ها و هفته نامه های ورزشی ایران زدم و این همکاری تا به امروز تداوم داشته است .
دوره های خبرنگاری، مقاله نویسی را در سال های متوالی زیر نظر وزارت ارشاد سپری کردم، و افتخار شاگردی و همکاری با اکثر روزنامه نگاران ورزشی ایران را داشته ام، همکاری ام را با رادیو از 1385با رادیو ایران، به عنوان مفسر و تحلیلگر فوتبال اروپا شروع کردم. بعد از آن مرحوم علیرضا حافظی مرا به رادیو ورزش معرفی کرد که در برنامه جهان فوتبال خبرهای فوتبال اروپا را می خواندم.
اولین حضورم در استودیو رادیو ورزش مربوط به مسابقات جام جهانی 2008 آلمان بود، پس از آن، به عنوان کارشناس فوتبال اروپا در برنامه های مختلفی از جمله "فوتبال در اروپا"، "پنجره ای رو به شب "همکاری ام را ادامه دادم . از سال 89-90 با حضور در برنامه صبح و ورزش در کنار حسین شریفی و خانم مرادی وارد حوزه ورزش ایران شدم و از آن پس دل مشغولی من تنها فوتبال و فوتبال اروپا نبود بلکه روزانه 8 ساعت خبرهای ورزشی ایران را رصد و تلاش می کردم نسبت به همه ی رشته های ورزشی اطلاعاتم را بالا ببرم که این همکاری باعث شد تا به یکی از آرزوهایم ، یعنی کارکردن با مسعود اسکویی دست یابم.
در خلال این سال ها همکاری مستمری با شبکه بین المللی خبر تلویزیون داشتم و به مناسبت های مختلف از جمله برگزاری جام جهانی رقابت های یورو و لیگ برتر فوتبال بعنوان کارشناس فوتبال در خدمت این دوستان بودم.
یکی از جالب ترین خاطراتم در دوران کاری ام در رسانه، اظهار نظر صریح من در رابطه با شکست تیم استقلال نماینده فوتبال کشورمان، در دیدار رفت مرحله نیمه پایانی لیگ قهرمانان آسیا، مقابل اف سی سئول کره جنوبی بود که پیش بینی ناکامی این تیم، موجب موضع گیری طرفداران تیم استقلال نسبت به من شد که تهدیدهای آنها موج جدیدی را برایم در پی داشت، اما برخورد مناسب امیر قلعه نوعی، سرمربی وقت این تیم و میرشاد ماجدی، سرپرست آبی ها و حضور این جانب در تمرین تیم استقلال، باعث فروکش کردن آن موج و هیجانات طرفدارانش شد.
در تمامی طول این سال ها عشق و علاقه ام نسبت به حرفه خبرنگاری و شبکه رادیویی ورزش به عنوان یکی از موثرترین مرجع رسانه ای ورزش ایران، باعث شده با میل و علاقه و مطالعه کامل در برنامه هایم شرکت کنم.
مهمترین مشخصه ی رادیو ورزش، حضور جمعی از باسوادترین، سالم ترین و با حیاترین مدیران، مجریان و کارشناسان از ابتدا تا به حال ، رادیو ورزش را بعنوان یکی از موفق ترین و بروزترین شبکه های نوشتاری، شنیداری و دیداری معرفی کرده است و باعث افتخارم است که به عنوان عضو کوچکی از این شبکه همکاری ام، ادامه دارد.
رادیو ورزش با پوشش تمام اخبار ورزشی و اجرای برنامه های تخصصی، در هر زمینه ای باعث معرفی ورزشکاران گمنام ، الگوسازی قهرمانان ملی، دلگرم کردن جوانان ایرانی نسبت به ورزش شده است .
پیشنهادم به کارشناسان؛ نپرداختن به رشته های غیر تخصصی و اظهار نظر صریح نسبت به موضوعاتی است که اشراف کامل به آن ندارند، چرا که شنونده بر حسب سابقه، از هر کارشناسی انتظار خاص خودش را متناسب با رشته کارشناسی اش دارد.
یکی از آفت های کاری، رسیدن به نقطه ای است که فکر کنیم همه چیز را می دانیم و هیچ کس بیشتر از ما اطلاعات ندارد، امروزه مخاطب ما کاملا هوشیارانه، مسائل ورزشی را دنبال می کند و ما نمی توانیم اطلاعات نادرست به او بدهیم . اینکه منافعی داشته باشیم و براساس آن منافع هر حوزه ای از ورزش را نقد کنیم، کاملا نگاه جانب دارانه ی ما را برای مخاطب مشخص می کند و این اصلا برای یک شبکه تخصصی مناسب نیست، ما در ورزش نباید بدنبال منافع شخصی باشیم بلکه نگاه ما باید پویایی ورزش ایران و کل جامعه ی ایران باشد.
ما باید براساس واقعیت ها ی ورزش کشور و امکاناتی که در اختیار داریم از قهرمانان و مدیران ورزشی انتظار موفقیت و کسب مدال داشته باشیم ، المپیک 2012 لندن، یک اتفاق و حادثه بود و تاریخ ورزش ما و سابقه ی حضور ما در المپیک نشان می دهد که توانایی کسب بیش از ده مدال را نداشته و نداریم و باید سقف آرزوهایمان را به اندازه توانایی هایمان برسانیم.
مهمترین اتفاق دوره ی کاری ام در رادیو ورزش، همسفر شدن با ورزشکاران معلول و جانباز در "مسابقات پاراآسیایی 2014 و آسیایی ناشنوایان2015" بود که متوجه شدم، جمعی از مدیران و ورزشکاران آن حوزه با حمایت شبکه رادیویی ورزش، باعث سرافرازی وسربلندی کشورمان شدند، توجه ویژه شبکه رادیویی ورزش به ورزشکاران این دو حوزه، مایه دلگرمی این عزیزان و عاقبت به خیری دست اندرکاران رادیو ورزش شده است، چرا که من به عینه دیدم که چگونه ما را دعا می کردند و معتقدم دعای خیر آنها همیشه پشت سر من و همکارانم است.
وظیفه ما رسانه ای ها ، روشن ساختن افکار عمومی نسبت به آنچه که داریم است، ما نباید سطح توقعات را بالا ببریم ما از المپیک لندن تا کنون چقدر به زیر ساخت های ورزشمان توجه کرده ایم و چقدر برای مدال آوران لندن سرمایه گذاری کردیم که آنها را به المپیک ریو برسانیم ، چقدر به سایر رشته های ورزشی توجه کردیم؟ آیا فقط ورزش ایران؛ کشتی ، وزنه برداری و تکواندو است؟ البته اگر حداقل نگاه حمایتی صددرصدی نسبت به این سه رشته می داشتیم امروز دغدغه کسب مدال در این رشته ها را نداشتیم، ما برای این سه رشته هم کاری نکردیم که میدانستیم امید اول ما در المپیک هستند، پس بیاییم منطقی فکر کنیم وبا آرام کردن فضای ورزش کشورمان و روحیه دادن به قهرمانان، با توکل به خدا و پشتکار و تمرینات مضاعف در این فاصله ی زمانی تا المپیک پیش وجدانمان آسوده خاطر بمانیم.
توصیه می کنم هیچگاه فرزندان خود را به کاری که خودتان دوست دارید وادار نکنید و من به همین علت "آرش" پسرم را آزاد گذاشته ام هر رشته ای که دوست دارد، انتخاب کند ازگزارشگری ورزش که در همین رادیو ورزش انجام داده تا موسیقی،ورزش باستانی، سوارکاری و.... وظیفه ما فقط حمایت از فرزندان و راهنمایی کردن است نه اجبار!


دسترسی سریع