فصل ششم هر روز از ساعت 11:30 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

فصل ششم

ضرورت اصلاح لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش

برنامه "فصل ششم" چهارشنبه 23 بهمن، در گفتگو با حمیدرضا ترقی و نادر شکری کارشناسان مسائل سیاسی به بررسی یکی از ایرادات لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان پرداخت.

1398/11/23
14:37

به گزارش رادیو ورزش؛ طبق اصل 93 قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان، اعتبار قانونی ندارد. مگر در مورد تصویب اعتبارنامه نمایندگان و انتخاب شش نفر حقوقدان اعضای شورای نگهبان.
حمیدرضا ترقی؛ کارشناس مسائل سیاسی در مورد اصل 93 قانون اساسی توضیح داد: در اصل 93 این نکته مورد تاکید است که مجلس شورای اسلامی که امر قانونی گذاری را برعهده دارد، بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد. مگر اینکه بخواهد در مورد تصویب اعتبارنامه نمایندگان و انتخاب شش نفر حقوقدان اعضای شورای نگهبان تصمیم بگیرد.
وی در ادامه افزود: بعد از شکل گیری و رسمیت یافتن مجلس، کلیه قوانین باید با تصویب شورای نگهبان باشد و بدون تائید شورای نگهبان، مجلس و عملکردش اعتبار قانونی نخواهد داشت.
نادر شکری؛ رئیس انجمن علمی حقوق ورزشی ایران با‌ اشاره به یکی از ایرادات بسیار فاحش در لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان که اخیرا به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و خوشبختانه تاکنون ابلاغ نشده است، اظهارکرد: یکی از ایرادات فاحش در این لایحه، بند 2 قسمت ب ماده 4 است که کسب درآمدهای پایدار از محل تبلیغات محیطی ناشی از پخش مسابقات ورزشی و فروش بلیط برای فدراسیونها را از اختیارات وزارت ورزش تلقی کرده است. بدیهی است که فدراسیونها به عنوان نهاد عمومی غیر دولتی دارای شخصیت حقوقی، اداری و مالی مستقل هستند و چنانچه درآمدی از محل فروش بلیط یا حق پخش یا تبلیغات محیطی و رسانه ای داشته باشند، این درآمد مربوط به خودشان است. معلوم نیست به چه مناسبت در لایحه مذکور این مسائل از اختیارات یک دستگاه دولتی دانسته شده است. بعلاوه معلوم نیست وزارت ورزش با ارائه این لایحه درصدد دستیابی به چه موضوعی است!؟ جا دارد که نمایندگان مجلس درخصوص این موضوع نقش خودشان را ایفا کنند و قانون را بازنگری کنند. تا مشکلات آتی بر مشکلات دیگر فدراسیونها اضافه نشود.
شکری تاکید کرد: نمایندگان باید به این موضوع توجه کنند که درآمدهای پایدار می تواند مشکلات فدراسیونها را حل کند. نکته اساسی اینجاست که آیا درآمدها ناشی از پخش مسابقات درآمد پایدار محسوب می شود؟ درآمد پایدار تعریف خاص خود را دارد که به‌ نظر می رسد نقل و انتقالات ورزشکاران، پخش مسابقات، تبلیغات محیطی جز درآمد پایدار تلقی نمی شوند. نمایندگان مجلس باید به این موضوع‌ توجه بیشتری کنند و نسبت به اصلاح بند 2 قسمت ب ماده 4 قبل از ابلاغ اقدام کنند.
برنامه "فصل ششم" کاری از گروه «ورزش و جامعه» رادیو ورزش با رویکرد توجه به اهمیت نقش مجلس شورای اسلامی در ارتقای ورزش کشور با اجرای امیرهوشنگ کاظمی ساعت 11:30 هر روز به مدت 15 دقیقه پخش می شود.

دسترسی سریع
فصل ششم