دانشكده اخلاق در ورزش جمعه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده اخلاق در ورزش

روحیه جوانمردی و خصلت پهلوانی در ورزش


برنامه "دانشكده اخلاق در ورزش" جمعه 31 خرداد، با حضور مهندس فتحی پور، پژوهشگر قرآنی، به بحث روحیه جوانمردی اختصاص داشت.

1398/04/01
09:10


به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس فتحی پور، پژوهشگر قرآنی، در خصوص بحث جوانمردی اظهار كرد: بحث جوانمردی را از چند منظر می توان مورد توجه قرار داد. در میادین ورزشی، بحث بازی جوانمردانه یا فیرپلی مطرح می شود؛ به طور مثال در مسابقه فوتبال بازیكنان یك تیم وقتی می بینند یك نفر از حریف مصدوم شده و افتاده، توپ را به اوت می زنند و هدفشان این است كه در یك شرایط مساوی رقابت كنند. نمونه دیگر روحیه جوانمردانه، رفتار مرحوم تختی در میدان مسابقه بود؛ او وقتی متوجه شد دست حریفش آسیب دیده است، با دست آسیب دیده او كاری نداشت. این رفتار، روحیه خیلی بالایی می خواد و فرد باید بسیار روی نفس خودش كار كرده باشد.
وی، عنوان كرد: دنیای كسب و كار، تجارت و بعضاً دنیای بی رحمی كه بیرون ترسیم می شود، می گوید از نقاط ضعف حریف استفاده كن؛ اما ورزشكار با روحیه جوانمردی می خواهد با استفاده از فن و توانایی خود و نه نقطه ضعف حریف پیروز میدان شود. ما كم نداریم جوانمردانی كه در میادین ورزشی درست و حرفه ای رفتار می كنند.
یكی دیگر از مواردی كه در زمینه جوانمردی مطرح می شود، نحوه حضور چهره های ورزشی در اجتماع است. اینكه ورزشكاران در برخورد با كسانی كه دچار مشكلاتی هستند و می توانند گره ای از مشكلات آنها را باز كنند، چطور رفتار می كنند.
فتحی پور، ادامه داد: جوانمردی لزوماً به سن و سال مربوط نیست؛ بلكه یك روحیه و صفت است. خداوند درباره اصحاب كهف می فرماید جوانمردانی بودند كه خداوند آنها را هدایت كرد. من از این جمله استفاده می كنم و می گویم، اگر كسی در عرصه ورزشی روحیه جوانمردی داشته باشد، خداوند از فضل و كرمش هم در عرصه دنیا و اجتماع و هم در نز خود به او پیروزیهایی خواهد داد.
برنامه دانشكده اخلاق در ورزش، روزهای جمعه، ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده اخلاق در ورزش