دانشکده اخلاق در ورزش جمعه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده اخلاق در ورزش

روحیه جوانمردی و خصلت پهلوانی در ورزش


برنامه "دانشکده اخلاق در ورزش" جمعه 31 خرداد، با حضور مهندس فتحی پور، پژوهشگر قرآنی، به بحث روحیه جوانمردی اختصاص داشت.

1398/04/01
09:10


به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس فتحی پور، پژوهشگر قرآنی، در خصوص بحث جوانمردی اظهار کرد: بحث جوانمردی را از چند منظر می توان مورد توجه قرار داد. در میادین ورزشی، بحث بازی جوانمردانه یا فیرپلی مطرح می شود؛ به طور مثال در مسابقه فوتبال بازیکنان یک تیم وقتی می بینند یک نفر از حریف مصدوم شده و افتاده، توپ را به اوت می زنند و هدفشان این است که در یک شرایط مساوی رقابت کنند. نمونه دیگر روحیه جوانمردانه، رفتار مرحوم تختی در میدان مسابقه بود؛ او وقتی متوجه شد دست حریفش آسیب دیده است، با دست آسیب دیده او کاری نداشت. این رفتار، روحیه خیلی بالایی می خواد و فرد باید بسیار روی نفس خودش کار کرده باشد.
وی، عنوان کرد: دنیای کسب و کار، تجارت و بعضاً دنیای بی رحمی که بیرون ترسیم می شود، می گوید از نقاط ضعف حریف استفاده کن؛ اما ورزشکار با روحیه جوانمردی می خواهد با استفاده از فن و توانایی خود و نه نقطه ضعف حریف پیروز میدان شود. ما کم نداریم جوانمردانی که در میادین ورزشی درست و حرفه ای رفتار می کنند.
یکی دیگر از مواردی که در زمینه جوانمردی مطرح می شود، نحوه حضور چهره های ورزشی در اجتماع است. اینکه ورزشکاران در برخورد با کسانی که دچار مشکلاتی هستند و می توانند گره ای از مشکلات آنها را باز کنند، چطور رفتار می کنند.
فتحی پور، ادامه داد: جوانمردی لزوماً به سن و سال مربوط نیست؛ بلکه یک روحیه و صفت است. خداوند درباره اصحاب کهف می فرماید جوانمردانی بودند که خداوند آنها را هدایت کرد. من از این جمله استفاده می کنم و می گویم، اگر کسی در عرصه ورزشی روحیه جوانمردی داشته باشد، خداوند از فضل و کرمش هم در عرصه دنیا و اجتماع و هم در نز خود به او پیروزیهایی خواهد داد.
برنامه دانشکده اخلاق در ورزش، روزهای جمعه، ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده اخلاق در ورزش