دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

وظایف کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" یکشنبه 5 آبان، با حضور دکتر احمد یوسفی، کارشناس برنامه و گفتگو با دکتر نورشرق، رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، به بررسی وظایف این کمیته اختصاص داشت.

1398/08/05
15:03

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر نورشرق، رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، در تشریح فعالیت های این کمیته گفت: کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال به کلیه دعاوی مالی در عرصه فوتبال رسیدگی می کند و عمده فعالیت آن در 2 محور است؛ یکی درخواست های مالی و رسیدگی به دعاوی مالی که از سوی بازیکنان، کادر فنی، کادر پزشکی تیم ها و باشگاه ها مطرح می شود و در بخش دیگر عهده دار امور کارگزاران فوتبال است. حوزه دیگری هم که به فعالیت های کمیته وضعیت باید اضافه کرد، رسیدگی به اختلاف های حقوقی و مالکیتی بین تیم هاست.
وی، در پاسخ به این سوال که مبنا و متر رسیدگی شما بر اختلافات چیست، عنوان کرد: ما در کمیته تعیین وضعیت خیلی مفتخریم که آیین دادرسی به خصوصی برای کمیته وضعیت داریم و این کمیته برای خود مستقلاً دارای آیین دادرسی است. ما براساس این آیین هزینه دادرسی می گیریم که 2 درصد مبلغ مورد ادعاست. با اخذ هزینه دادرسی و گرفتن مستندات مدعی رسیدگی را آغاز می کنیم.
دکتر نورشرق به مشکلات حقوقی ورزش کشور اشاره کرد و گفت: عمده مشکلات ما مربوط به عدم شفافیت است و این مسئله در عرصه فوتبال هم ظهور دارد. گاهی بازیکن یا مربی به هر دلیلی قرارداد خود را به طور شفاف منعقد نمی کند یا وعده هایی فراقراردادی و خارج از قرارداد با طرفین رد و بدل می شود و یا حتی بعضی موارد با قراردادهای دوم و سومی مواجه هستیم که در قیاس با قرارداد اول به ثبت هم نمی رسند. متأسفانه در چنین شرایطی تلقی ذینفع این است قرارداد دومی که بینشان منعقد شده، معتبر است؛ در صورتیکه اگر بین آنها مشکلی به وجود بیاید، قرارداد اول به ثبت رسیده معتبر خواهد بود.
رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، اضافه کرد: ما در کمیته تعیین وضعیت، خودمان را متعهد به اجرای احکام می دانیم و وقتی حکم صادر شد، خودمان را فارغ از موضوع تلقی نمی کنیم. اجرای حکم وظیفه کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال است. ضمانت اجرایی که برای ما پیش بینی شده، در وهله اول جلوگیری از ثبت قرارداد است که ما این اقدام را به طور مشخص در دو فصل گذشته اعمال کرده ایم و نگذاشتیم باشگاه های بدهکار قرارداد جدیدی را به ثبت برسانند. در آیین نامه انضباطی یک ضمانت اجرای شدیدتری هم پیش بینی شده که تا کنون به جز یک مورد سابقه اعمال نداشته است و آن کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین تر است.
برنامه دانشکده حقوق ورزشی، روزهای یکشنبه ساعت 13:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی