از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

وظایف كمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال

برنامه "دانشكده حقوق ورزشی" یكشنبه 5 آبان، با حضور دكتر احمد یوسفی، كارشناس برنامه و گفتگو با دكتر نورشرق، رئیس كمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، به بررسی وظایف این كمیته اختصاص داشت.

1398/08/05
15:03

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر نورشرق، رئیس كمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، در تشریح فعالیت های این كمیته گفت: كمیته وضعیت فدراسیون فوتبال به كلیه دعاوی مالی در عرصه فوتبال رسیدگی می كند و عمده فعالیت آن در 2 محور است؛ یكی درخواست های مالی و رسیدگی به دعاوی مالی كه از سوی بازیكنان، كادر فنی، كادر پزشكی تیم ها و باشگاه ها مطرح می شود و در بخش دیگر عهده دار امور كارگزاران فوتبال است. حوزه دیگری هم كه به فعالیت های كمیته وضعیت باید اضافه كرد، رسیدگی به اختلاف های حقوقی و مالكیتی بین تیم هاست.
وی، در پاسخ به این سوال كه مبنا و متر رسیدگی شما بر اختلافات چیست، عنوان كرد: ما در كمیته تعیین وضعیت خیلی مفتخریم كه آیین دادرسی به خصوصی برای كمیته وضعیت داریم و این كمیته برای خود مستقلاً دارای آیین دادرسی است. ما براساس این آیین هزینه دادرسی می گیریم كه 2 درصد مبلغ مورد ادعاست. با اخذ هزینه دادرسی و گرفتن مستندات مدعی رسیدگی را آغاز می كنیم.
دكتر نورشرق به مشكلات حقوقی ورزش كشور اشاره كرد و گفت: عمده مشكلات ما مربوط به عدم شفافیت است و این مسئله در عرصه فوتبال هم ظهور دارد. گاهی بازیكن یا مربی به هر دلیلی قرارداد خود را به طور شفاف منعقد نمی كند یا وعده هایی فراقراردادی و خارج از قرارداد با طرفین رد و بدل می شود و یا حتی بعضی موارد با قراردادهای دوم و سومی مواجه هستیم كه در قیاس با قرارداد اول به ثبت هم نمی رسند. متأسفانه در چنین شرایطی تلقی ذینفع این است قرارداد دومی كه بینشان منعقد شده، معتبر است؛ در صورتیكه اگر بین آنها مشكلی به وجود بیاید، قرارداد اول به ثبت رسیده معتبر خواهد بود.
رئیس كمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، اضافه كرد: ما در كمیته تعیین وضعیت، خودمان را متعهد به اجرای احكام می دانیم و وقتی حكم صادر شد، خودمان را فارغ از موضوع تلقی نمی كنیم. اجرای حكم وظیفه كمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال است. ضمانت اجرایی كه برای ما پیش بینی شده، در وهله اول جلوگیری از ثبت قرارداد است كه ما این اقدام را به طور مشخص در دو فصل گذشته اعمال كرده ایم و نگذاشتیم باشگاه های بدهكار قرارداد جدیدی را به ثبت برسانند. در آیین نامه انضباطی یك ضمانت اجرای شدیدتری هم پیش بینی شده كه تا كنون به جز یك مورد سابقه اعمال نداشته است و آن كسر امتیاز و سقوط به دسته پایین تر است.
برنامه دانشكده حقوق ورزشی، روزهای یكشنبه ساعت 13:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده حقوق ورزشی