مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

اضافه وزن و کمردرد

در برنامه "مشاور" سه شنبه 21 خرداد، دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، درباره کمردرد نکاتی را بیان کرد.

1398/03/22
07:55

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی، در پاسخ به این سوال که چه کاری انجام دهیم که دچار کمردرد نشویم، اظهار داشت: نکته اول این است که وزن و ترکیبات بدنی خود را کنترل کنید؛ یعنی وزن اضافه، کمبود وزن و کمبود توده عضلانی نداشته باشید. برای پی بردن به این موضوع که کمبود توده عضلانی داریم یا خیر باید به یک متخصص مراجعه کنیم که با دیدن بدن ما با چشم هم می تواند بگوید که دچار کمبود عضله هستیم یا خیر. اگر هم بخواهیم دقیق تر عمل کنیم، می توان از دستگاه ترکیب بدنی استفاده کرد.
نکته دوم این است که بی تحرک نباشیم. با توجه به اینکه زندگی امروزی ما را به سمت بی تحرکی برده است، باید نسبت به این قضیه توجه کافی داشته باشیم؛ یعنی ورزشی در حد و توان خودمان انجام بدهیم. باید به این مسئله توجه زیادی شود که حرکت ورزشی اشتباهی را انجام ندهیم که خود موجب کمردرد خواهد شد.
نکته سوم، از انجام کارهای تکراری روزمره بپرهیزیم؛ به طور مثال اگر خانم خانه داری کارهای منزل را انجام می دهد، طولانی شدن کار تکراری ممکن است وی را دچار کمردرد کند. بنابراین بهتر است کارها را در طول روز تقسیم بندی کرد.
موضوع بعدی که بسیار مهم است، داشتن کفش مناسب است. متأسفانه امروزه مردم برای خرید کفش استاندارد خیلی وقت نمی گذارند. در حالیکه برای خرید کفش باید حسابی هزینه کنیم و حسابی وقت بگذاریم.
وی، تأکید کرد: اولین و مهمترین بخش بدن که با زمین ارتباط برقرار می کند و مخصوصاً در ورزش و راه رفتن بسیار مهم است، کف پا است. ما باید قبل از تهیه کفش یک اسکن کف پا انجام بدهیم. در صورت بروز مشکل باید به یک ارتوپد و متخصص مراجعه کنیم تا یک کفی طبی برای ما تهیه کند. پس از تهیه کفی می توان برای خرید کفش اقدام کرد و آن کفی را داخل کفش قرار داد.
برنامه مشاور، امروز با اجرای محمودوند روی آنتن رفت. این برنامه هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور