مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

دردهای استخوانی؛ علل و روش درمان


برنامه "مشاور" شنبه 18 خرداد، با حضور دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی و مدرس دانشگاه، به بررسی علل ایجاد دردهای استخوانی پرداخت.

1398/03/19
08:45


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی، در خصوص علت ایجاد دردهای استخوانی بیان کرد: ما یک عارضه ای را به صورت کلی داریم که خشکی مفاصل صبحگاهی نامیده می شود. این عارضه به خصوص در افرادی که در سنین بالا هستند؛ افرادی که دچار التهاب مفاصل هستند؛ افرادی که اضافه وزن دارند؛ کسانی که از رژیم غذایی پرکربوهیدارت استفاده می کنند و نیز در بانوان در سنین یائسگی بیشتر دیده می شود. معمولاً افرادی که دچار این عارضه می شوند، بعد از اینکه از خواب بیدار می شوند، حالت خشکی مفاصل از بین می رود و به صورت عادی برمی گردند.
این متخصص فیزیولوژی، اضافه کرد: در چنین مواردی بیشتر تلاش بر این است که خونرسانی را به آن مفصل افزایش بدهیم تا بتواند آن خشکی را درمان کند. ماساژ و دوش آب گرم می تواند برای این افراد بسیار مفید باشد؛ زیرا خونرسانی را افزایش می دهد.
وی، به افراد دچار دردهای استخوانی توصیه کرد: اگر رخوت صبحگاهی را احساس کردید، بهتر است دوش آب ولرم بگیرید؛ در همان بازه زمانی هم رطوبت و هم خونرسانی افزایش پیدا می کند که می تواند تا حدودی این حالت خشکی مفاصل را جبران کند. همچنین فعالیت بدنی را در طول روز داشته باشید که بتواند آن ضعف عضلانی را برطرف کند.
دکتر بردبار آذری، در پاسخ به این سوال که با توجه به فصل گرما و تابستان، بسیاری از افراد دوش آب سرد را انتخاب می کنند؛ آیا دوش آب سرد هم می تواند گردش خون موضعی را افزایش بدهد، اظهار داشت: در بحث های کمپرسی هم کمپرس گرم و هم سرد داریم؛ اما سرما بعضی از التهابات را بدتر می کند و بسته به نوع التهاب باید نوع کمپرس را انتخاب کرد. اگر خشکی مفصل داریم و خونرسانی کاهش پیدا کرده، بهتر است از آب ولرم استفاده شود. اگر دوش آب گرم گرفتن برای افراد سخت است، در آن بازه زمانی می توانند از کمپرس های گرم استفاده کنند.
برنامه مشاور، با اجرای شهاب اولیایی، هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور