از ساعت به مدت

دردهای استخوانی؛ علل و روش درمان


برنامه "مشاور" شنبه 18 خرداد، با حضور دكتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی و مدرس دانشگاه، به بررسی علل ایجاد دردهای استخوانی پرداخت.

1398/03/19
08:45


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی، در خصوص علت ایجاد دردهای استخوانی بیان كرد: ما یك عارضه ای را به صورت كلی داریم كه خشكی مفاصل صبحگاهی نامیده می شود. این عارضه به خصوص در افرادی كه در سنین بالا هستند؛ افرادی كه دچار التهاب مفاصل هستند؛ افرادی كه اضافه وزن دارند؛ كسانی كه از رژیم غذایی پركربوهیدارت استفاده می كنند و نیز در بانوان در سنین یائسگی بیشتر دیده می شود. معمولاً افرادی كه دچار این عارضه می شوند، بعد از اینكه از خواب بیدار می شوند، حالت خشكی مفاصل از بین می رود و به صورت عادی برمی گردند.
این متخصص فیزیولوژی، اضافه كرد: در چنین مواردی بیشتر تلاش بر این است كه خونرسانی را به آن مفصل افزایش بدهیم تا بتواند آن خشكی را درمان كند. ماساژ و دوش آب گرم می تواند برای این افراد بسیار مفید باشد؛ زیرا خونرسانی را افزایش می دهد.
وی، به افراد دچار دردهای استخوانی توصیه كرد: اگر رخوت صبحگاهی را احساس كردید، بهتر است دوش آب ولرم بگیرید؛ در همان بازه زمانی هم رطوبت و هم خونرسانی افزایش پیدا می كند كه می تواند تا حدودی این حالت خشكی مفاصل را جبران كند. همچنین فعالیت بدنی را در طول روز داشته باشید كه بتواند آن ضعف عضلانی را برطرف كند.
دكتر بردبار آذری، در پاسخ به این سوال كه با توجه به فصل گرما و تابستان، بسیاری از افراد دوش آب سرد را انتخاب می كنند؛ آیا دوش آب سرد هم می تواند گردش خون موضعی را افزایش بدهد، اظهار داشت: در بحث های كمپرسی هم كمپرس گرم و هم سرد داریم؛ اما سرما بعضی از التهابات را بدتر می كند و بسته به نوع التهاب باید نوع كمپرس را انتخاب كرد. اگر خشكی مفصل داریم و خونرسانی كاهش پیدا كرده، بهتر است از آب ولرم استفاده شود. اگر دوش آب گرم گرفتن برای افراد سخت است، در آن بازه زمانی می توانند از كمپرس های گرم استفاده كنند.
برنامه مشاور، با اجرای شهاب اولیایی، هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور