از ساعت به مدت

انواع كمردرد و نشانه های آن

برنامه "مشاور" سه شنبه 31 اردیبهشت، دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، درباره علل كمردرد توضیحاتی را ارائه كرد.

1398/02/31
22:34

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در ارتباط با دردهای كمری اظهار داشت: اگر در اثر اتفاق، حادثه یا بلند كردنی عضلات شما دچار سفتی شد كه از حركت پا هم عاجز شدید، به احتمال زیاد نشان از گرفتگی شدید عضلات است كه آب گرم و استراحت كمك كننده خواهد بود. حوله آب گرم و استفاده از پمادهای گرم كننده و دوش آب داغ كافی است. بنده در چنین مواقعی توصیه می كنم كه روزی 3 تا 5 بار كمر خود را زیر دوش آب داغ ببرید.
یك سری كمردردها به این گونه است كه فرد عنوان می كند می توانم راه بروم؛ اما در اواسط یا پایان پیاده روی دچار كمردرد می شوم. این درد ناشی از ضعف عضلات كمر است. اگر ضعف عضلات كمر دارید، برعكس مورد اول، دوش آب داغ، ماساژ و حوله گرم اثر منفی خواهد گذاشت. در این شرایط باید عضلات را منقبض كرد و تمرینات تقویتی عضلات كمر را انجام داد.
دكتر خوبی، به تمریناتی برای تقویت عضلات كمر اشاره كرد و گفت: به شكم بخوابید پیشانی خود را به روی دستها بگذارید و پاها را با زانوی صاف یكی، یكی از عقب بالا بیاورید. در حالت چهار دست و پا، یك پا را به عقب بكشید.
وی در خصوص دردهایی كه به دیسك كمری مربوط می شود، عنوان كرد: این دردها معمولا دردهایی نیست كه پا یا عضلات فرد دچار گرفتگی شود. فرد احساس دردهای تیركشنده در پشت پاها دارد؛ احساس كرختی، بی حسی و سوزن سوزن شدن بر رو و پشت ساق پا و روی انگشتان دارد. فردی كه به آسیب دیسك مبتلا می شود، نمی تواند روی پنجه و پاشنه پاهایش راه برود؛ نمی تواند به جلو خم شود و در چنین شرایطی درد بیشتری را احساس می كند. فردی كه دچار تنگی كانال نخاعی است، وقتی ایستاده پاها را یك كم باز كند و تنه را به عقب هدایت كند، درد شدیدی در كمر و پاها حس می كند.
برنامه مشاور،امروز با اجرای محمودوند روی آنتن رفت. این برنامه هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
مشاور