مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

انواع کمردرد و نشانه های آن

برنامه "مشاور" سه شنبه 31 اردیبهشت، دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، درباره علل کمردرد توضیحاتی را ارائه کرد.

1398/02/31
22:34

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در ارتباط با دردهای کمری اظهار داشت: اگر در اثر اتفاق، حادثه یا بلند کردنی عضلات شما دچار سفتی شد که از حرکت پا هم عاجز شدید، به احتمال زیاد نشان از گرفتگی شدید عضلات است که آب گرم و استراحت کمک کننده خواهد بود. حوله آب گرم و استفاده از پمادهای گرم کننده و دوش آب داغ کافی است. بنده در چنین مواقعی توصیه می کنم که روزی 3 تا 5 بار کمر خود را زیر دوش آب داغ ببرید.
یک سری کمردردها به این گونه است که فرد عنوان می کند می توانم راه بروم؛ اما در اواسط یا پایان پیاده روی دچار کمردرد می شوم. این درد ناشی از ضعف عضلات کمر است. اگر ضعف عضلات کمر دارید، برعکس مورد اول، دوش آب داغ، ماساژ و حوله گرم اثر منفی خواهد گذاشت. در این شرایط باید عضلات را منقبض کرد و تمرینات تقویتی عضلات کمر را انجام داد.
دکتر خوبی، به تمریناتی برای تقویت عضلات کمر اشاره کرد و گفت: به شکم بخوابید پیشانی خود را به روی دستها بگذارید و پاها را با زانوی صاف یکی، یکی از عقب بالا بیاورید. در حالت چهار دست و پا، یک پا را به عقب بکشید.
وی در خصوص دردهایی که به دیسک کمری مربوط می شود، عنوان کرد: این دردها معمولا دردهایی نیست که پا یا عضلات فرد دچار گرفتگی شود. فرد احساس دردهای تیرکشنده در پشت پاها دارد؛ احساس کرختی، بی حسی و سوزن سوزن شدن بر رو و پشت ساق پا و روی انگشتان دارد. فردی که به آسیب دیسک مبتلا می شود، نمی تواند روی پنجه و پاشنه پاهایش راه برود؛ نمی تواند به جلو خم شود و در چنین شرایطی درد بیشتری را احساس می کند. فردی که دچار تنگی کانال نخاعی است، وقتی ایستاده پاها را یک کم باز کند و تنه را به عقب هدایت کند، درد شدیدی در کمر و پاها حس می کند.
برنامه مشاور،امروز با اجرای محمودوند روی آنتن رفت. این برنامه هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
مشاور