از ساعت به مدت

رادیو ورزش

صداي پيشكسوت

خاطراتی از نینا زرگر صالح، پیشكسوت بسكتبال


برنامه "صدای پیشكسوت" یكشنبه 30 مهر، نینا زرگر صالح، پیشكسوت بسكتبال مختصری از زندگینامه خود را شرح داد.

1396/08/01
09:40


به گزارش رادیو ورزش؛ نینا زرگر صالح، پیشكسوت بسكتبال، بیوگرافی خود را اینطور شرح داد: من از كلاس هشتم وارد ورزش شدم. ابتدا در والیبال فعالیت می كردم. خانواده ام مشوق اصلی من در امر ورزش بودند. از زمانیكه به ورزش بسكتبال پرداختم، دیگر آن را رها نكردم و همچنان در این رشته فعال هستم.
من در دبیرستان دكتر فاطمه سیاح تحصیل كرده ام. آن زمان در مدارس تمام رشته های ورزشی را آموزش نمی دادند و امكانات كافی نبود. ابتدا خانمی به نام بالنتین به ما والیبال آموزش می داد؛ پس از او مهری طاهری كه از بسكتبالیست های قدیم بود، در زمین شنی مدرسه یك تور بسكتبال نصب كرد و تمرینات بسكتبال را شروع كردیم. آن زمان مدارس به صورت ناحیه بندی بودند و مسابقاتی توسط آموزش پرورش برگزار می شد. از ابتدا تیمی رابرای آموزش و پرورش تشكیل دادیم و تا آخر همان تیم با هم بودیم.
وی، درباره هم تیمی های خود گفت: مرحوم سیمین شفیقی دوست صمیمی و الگوی من بود و به خاطر او فعالیت در بسكتبال را آغاز كردم. آنقدر من و سیمین به هم نزدیك بودیم كه وقتی تصادف كرد و فوت شد، همه فكر می كردند من كنار وی بودم، نه ژانت كهن صدق. دیگر دوستان هم تیمی هم هر كدام مشغول كاری هستند و كمتر همدیگر را می بینیم.
مدیر دبیرستان ما شریف الزمان طباطبائی بود. او به تیم ما و ورزش بسكتبال بسیار علاقه داشت. ما هم به خاطر حمایت های وی تصمیم گرفتیم، اسم تیم را از دكتر فاطمه سیاح به شریف تغییر دهیم و با این نام در مسابقات شركت كنیم.
زرگر، درباره تاریخچه شكل گیری تیم ملی بسكتبال بانوان اظهار داشت: فریدون شریف زاده كه بسكتبال را وارد ایران كرد و در فدراسیون بسكتبال فعالیت داشت، در مسابقات آموزشگاه ها و قهرمانی كشور حاضر شد و نفرات تیم ملی را انتخاب كرد. پس از مدتها تمرین، عازم كشور تركیه شدیم و نخستین بازی برون مرزی را انجام دادیم.
برنامه صدای پیشكسوت، امروز با اجرای فرشته هوشمندی روی آنتن رفت. این برنامه روزهای شنبه و یكشنبه هر هفته از ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
صدای پیشكسوت