صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز به جز جمعه ها از ساعت 13:05 به مدت 25 دقیقه

برنامه یک فنجان چای داغ چهارشنبه 20 آبان بار دیگر میزبان استاد عباس شیرخدا، پیشکسوت رادیو بود.به گزارش رادیو ورزش؛ عباس شیرخدا، پیشکسوت رادیو و مرشد ورزش باستانی کشورمان برنامه را با آواز گرم خود آغاز کرد: ای حماسه آفرینان دلیر؛ ای ابر مردان غیور شیرگیر؛ افتخار میهن از نام شماست؛ چشمها بر همت و کام شماست.
شیرخدا توصیف احساس خود در زمان خواندن را اینگونه بیان کرد: در زمان خواندن تنها به یاد بیماران هستم و فقط شفای آنها را از خدا می خواهم. تا جایی که بتوانم به عیادت بیماران می روم و سعی می کنم متناسب با سن و سال آنها و خانم یا آقا بودن برایشان اشعاری بخوانم. برای بانوان در مدح حضرت زهرا (س)، برای دختران جوان حضرت زینب (س)، پسران جوان حضرت علی اکبر(ع) و برای مردان در مدح مولایمان حضرت علی (ع) شعر می خوانم تا انرژی خوبی به آنها منتقل کنم و با استعانت از ائمه اطهار (ع) به بهبود آنها کمک کنم.
وی که با وجود 85 سال سن احساس بازنشستگی نمی کند؛ تصریح کرد: کسی بازنشسته می شود که دیگر کاری انجام ندهد. من هنوز صدا دارم. از ابتدا مراقب صدای خود بودم. پرخوری نمی کردم. زیاد آواز نمی خواندم و صحبت نمی کردم تا صدای خوبی داشته باشم. ضمن اینکه ورزش را هیچگاه کنار نگذاشتم. من می توانم از هیأت ها در مدح حضرت اباالفضل (ع) تا مجالس عروسی در مدح داماد شعر بخوانم و هنوز صدای بازی دارم. پس دلیلی ندارد که در خانه بمانم. علاوه براین ورزش باستانی سه صفت از خودگذشتگی، جوانمردی و دفاع از مظلوم را همراه خود دارد و می توانم این صفات را داشته باشم و از مظلوم دفاع کنم پس چرا در منزل بمانم؟ بنابراین در مجالس و هیأت ها شرکت می کنم و دم از علی (ع) می زنم؛ تا همیشه مداح علی شیرخدا هستم و به مردم انرژی خوبی می دهم.
عباس شیرخدا در مدح حضرت علی (ع) اینگونه خواند: ما به علی قول شرف داده ایم؛ وعده به مولای نجف داده ایم؛ علی در راه مردی جان فدا کرد؛ تمام هستی خود را رها کرد؛ تمام لذت عمرم همین است؛ که مولایم امیرالمومین است.
وی در خصوص نحوه انتخاب اشعارش توضیح داد: من فرصت نمی کنم اشعار را انتخاب کنم. دوستان من آقایان بهروز کیا رستمی و ضرغام و گاهی پسرم فرهاد شیرخدا اشعار را انتخاب می کنند. به پسرم پیشنهاد دادم تا در آواز خواندن تمرین کند تا جایگزین من باشد. اما او قبول نکرد و گفت: من از بابک تختی پسر جهان پهلوان تختی پرسیدم چرا کشتی نمی گیری و جای پدرت را پر نمی کنی؟ او در جواب من گفت: «من هرچند خوب کشتی بگیرم؛ نمی توانم مثل پدرم باشم. زمین می خورم و آبروی پدرم را هم می برم» من هم هرچقدر خوب تمرین کنم و بخوانم نمی توانم مانند شما اجرا کنم. بنابراین اجازه بدهید تا در رشته فوتبال فعالیت داشته باشم.
در حال حاضر بیشتر با دوستم محمد نژاد مهر، از پیشکسوتان ورزش باستانی همراه هستم. وی در برنامه ریزی ها همراه من است و باید از افکار و عقاید خوب او بهره مند شد تا برنامه های مربوط به ورزش باستانی و پیشکسوتان این رشته بخوبی پیش برود.
شیرخدا در پایان به جوانان توصیه کرد: ورزش پهلوانی باید به عنوان یک ارزش فرهنگی برای شما شناخته شود. روح جوانمردی، سلحشوری، عرفان و توحید از پندهای حکیم ابوالقاسم فردوسی است. جوانان باید در زورخانه ها رفت و آمد کنند و صبحگاهان به نوای مرشد گوش فرا دهند. از ورزش دور نشوند تا خدا شناس و با انصاف بوده و آینده درخشانی داشته باشند.
برنامه یک فنجان چای داغ کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی عبادالله رضایی و اجرای منصوریان هر روزه به غیر از جمعه ها ساعت 13:05 تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

مرتبط با این خبر

  • گفتگو با حسین اجاقی، قهرمان ووشوی جهان

  • با منصور رشیدی ملقب به شجاع ملی فوتبال ایران

  • با بهمن خدا کرم، مربی فهیم و خوش فکر فوتبال کشور

  • گفتگویی صمیمی با زوج دراگون بوت کشور (قسمت 1)

  • یادی از اکبر افتخاری، گوشه چپ تاریخی فوتبال ایران

  • هم سخن با سعید مظفری زاده، داور دیروز و کارشناس امروز فوتبال

  • گفتگو با فرشاد عربی، قهرمان تالوی تیم ملی ووشو

  • حمیدرضا قلی پور، ووشو را تا کسب طلای جهان ادامه می دهد

  • کمیل قاسمی، پهلوانی که از باخت حریفانش دلگیر می شود

  • پای صحبت امیر حاج رضایی کارشناس فوتبال محبوب کشور