صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:15 به مدت 180دقیقه


در برنامه "صبح و ورزش" شنبه 24 آذر، در بخش کارشناسی دکتر بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال، به ارزیابی رقابتهای نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال پرداخت.


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال، در خصوص نکات بارزی که در نیم فصل اول رقابتهای لیگ برتر فوتبال کشور به چشم می خورد، گفت: خوشبختانه فوتبال باشگاهی مان که می تواند منشاء خیلی خوبی برای توسعه ورزش کشور باشد، امروز علی رغم مشکلات اقتصادی گوناگونی که داشته، به لحاظ کیفی از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده است. یکی از عوامل پیشرفت فوتبال کشور برگزاری منظم بازی هاست؛ هرچند که هنوز به سطح بین المللی نرسیده ایم.
در بحث سطح قضاوت ها، یک سری عوامل غیر مرتبط با سازمان لیگ در بهبودی و تخریب کیفی بازیها اثرگذار هستند. در مجموع بنده نحوه برگزاری مسابقات امسال را نسبت به دوره های گذشته بهتر ارزیابی می کنم. کیفیت فنی مسابقات، نشانگر تلاش و زحمت مربیان، بالا رفتن سطح اطلاعات آنها و بهره بردن از رویکردهایی نسبت به شرایط فنی حریفان است. فوتبال ما به اصطلاح یک مقدار با حساب کتاب تر شده است. در هر بازی روشهای خاصی درنظر گرفته می شود و با توجه به نفرات و روش کار تیم حریف بازخورد خوبی را از خود نشان می دهند. به اعتقاد من استادیوم های ما هنوز ظرفیت دارند که به لحاظ کیفی بهتر و از امکانات مناسب تری برخوردار شوند.
وی، افزود: حضور خانواده ها در استادیوم ها موج خیلی خوبی بود و این امر باید از جانب وزارت ورزش، فدراسیون ها و حتی رسانه ها پیگیری شود. حضور خانم ها در استادیوم ها در وضع کیفی استادیوم ها بسیار اثرگذار خواهد بود. این روزها تماشاچیان خیلی بهتر عمل می کنند و از شعارهای آزاردهنده چند سال گذشته در حال جدا شدن هستند.
ذوالفقارنسب در تحلیل عملکرد تیم ها در نیم فصل اول رقابتهای لیگ برتر، عنوان کرد: در جدول مسابقات، بنده 6 تیم را با پیشرفت کیفی نسبت به سالهای گذشته ارزیابی می کنم. پدیده علی رغم مشکلات مالی بسیاری که دارد، خیلی خوب امتیازگیری می کند. این تیم در هر بازی با توجه به شرایط تیم حریف روش و تاکتیک خاصی را اختیار می کند. من این تیم را در سطح جدول خیلی مثبت ارزیابی می کنم. تیم پرسپولیس نیز هم امتیاز با پدیده است و یکی از تیم هایی است که امسال با کمترین امکانات استاندارد، بهترین عملکرد را هم به لحاظ نتیجه و هم به لحاظ ارائه بازیها از خود نشان می دهد. از لحاظ نظم و انضباط تیمی، تیم پرسپولیس را یکی از تیم های خوب می دانم.
سپاهان که سال گذشته تا مرحله 13،14 جدول پایین رفت و حتی کاندید سقوط به دسته دوم هم بود، امسال تحولی خیلی خوب در کادر مدیریتی این تیم به وجود آمده است. سپاهان بازیها و نتایج بسیار مطلوبی را بدست آورده است و از این بابت به کادر مدیریتی تیم تبریک می گویم. تراکتورسازی مجدداً متحول شده است؛ هر چند به لحاظ مدیریت بازیکنان و نوع قرارداد بستن حرفه ای عمل نکردند و 2،3 بازیکن اثرگذارشان بدون اینکه مشکلی برایشان ایجاد شود، بخشی از مبلغ قراردادهایشان را دریافت کردند و باشگاه را ترک کردند. در مجموع این تیم خوب بازی می کند و نظم تیمی مناسبی دارد.
وی، ادامه داد: استقلال تهران با شفر خیلی خوب شروع کرد. بازیکنان جوان و پرانرژی در این تیم وجود دارد. به نظرم در نیم فصل دوم استقلال حتی فوتبال ما را یک مقدار دگرگون کند. آن چیزی که یک مقدار تأسف برانگیز است، حضور ذوب آهن در رده سیزدهم، چهاردهم است. ذوب آهن امکانات ساختاری خیلی خوبی دارند؛ اما ظاهراً مشکلات اقتصادی گریبانگیر این تیم است.
برنامه صبح و ورزش، امروز با اجرای سبحان اکرامی، کارشناسی خسرو والی زاده و تهیه کنندگی احمدرضا طاهری روی آنتن رفت. این برنامه کاری از گروه علوم ورزشی است که همه روزه به جز جمعه ها ساعت 7:15 به مدت 110 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • تحلیل پیش از بازی ایران و عراق از زبان بیژن ذوالفقارنسب

  • برنامه های ارتقا و توسعه ورزش همگانی در معاونت جدید

  • آینده ی نویدبخش والیبال با حضور نسل جدید

  • تیمهای پایه فوتبال نیازمند سرمایه گذاری بیشتر

  • تحلیل پیش از بازی فوتبال ایران و ویتنام

  • خشونت و التهاب در لیگ برتر فوتسال

  • اولین گام قدرتمندانه تیم ملی فوتبال برای شکست طلسم 43 ساله

  • یاد و خاطره ای از اسطوره ورزش ایران جهان پهلوان تختی

  • تقوی: ما مدعی جام هستیم

  • ادغام تیم ملی جوانان و زیر 23 بسکتبال 3 نفره بانوان برای شرکت در جام جهانی