ورزش ایران(سوارکاری و چوگان) پنج شنبه(یك هفته در میان) از ساعت 15:05 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(سواركاري و چوگان)

جشنواره های زیبایی اسب و جهت دهی به تولید اسب متناسب

برنامه "مجله سوارکاری و چوگان" روز پنجشنبه 22 آذر به موضوع جشنواره های زیبایی اسب در کشور اختصاص داشت.

1397/09/24
08:40

به گزارش رادیو ورزش؛ سهیل یوسف نیا، رئیس کمیته جشنواره های فدراسیون سوارکاری پیرامون برگزاری جشنواره زیبایی اسب اظهار کرد: در مسابقات زیبایی اسب، داورها اسبها را از نظر ترکیب و ساختار بدن مورد ارزیابی قرار می دهند. ما قصد داریم با انتخاب اسبی که تناسب درستی دارد؛ افکار تولیدکنندگان را به سمت تولید اسب درست پیش ببریم که این کار می تواند در آینده تولیدات اسب موثر باشد.
وی ادامه داد: هم اکنون جشنواره اسب کُرد در اسلام آباد غرب در حال برگزاری است. هفته گذشته هم جشنواره اسب عرب در میبد برقرار بود. هفته آینده نیز جشنواره اسب اصیل خوزستان در شوشتر را پیش رو داریم.
یوسف نیا عنوان کرد: در جهت ارتقای دانش اسبداران کشور، یکی از بهترین داورهای سازمان اسب عرب اروپا را از سوئیس دعوت کرده و هم اکنون کارگاه 6 روزه آموزش داوری را در یزد داریم. ما براساس پراکنش اسب در استانها و تقاضای هیئتهای سوارکاری تقویم ورزشی می گذاریم. در استانها مسابقات خوبی برگزار می شود و مسابقات قهرمانی در تهران انجام می گردد. در حال حاضر به جایی رسیده ایم که در بعضی نژادها اسب صادر می کنیم و می توانیم در مسابقات حاشیه خلیج فارس شرکت کنیم و حتی درصورت حل شدن مشکل قرنطینه می توانیم در مسابقات کشورهای همسایه حضور قوی داشته باشیم.
وی تصریح کرد: آموزش های مختلفی در 3 زمینه ژنتیک، آماده سازی و هندلینگ اسب گذاشته ایم. سعی ما این است که فضاهایی که ضعف داریم را تقویت کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم. در بعضی نژادها مثل کاسپین خواهان داریم و در نتیجه از همین حالا باید سیستم درستی برقرار شود که تولیدکننده بخشی از تولیدات اضافی خود را صادر کند و در این رابطه محدودیت وجود داشته باشد تا محصول بی ارزش نشود.
این کارشناس در پایان درخواست کرد: سالانه فدراسیون 8 تا 10 کلاس با مدرس داخلی و خارجی برگزار می کند و در همه ابعاد آموزش دارد. خواسته ما این است که تبارنامه و شناسنامه اسب مشخص شود تا اسبداران از اقدامات موازی در حوزه اسب رهایی پیدا کنند.
برنامه زنده "مجله سوارکاری و چوگان" روز پنجشنبه 22 آذر با اجرای پیرایرانی بود. این برنامه از ساعت 15:05 تا 16 پنجشنبه ها بصورت یک هفته در میان از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(سوارکاری و چوگان)