آجورلو: برای چالش‌های بزرگ فوتبال به میدان آمدم

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال، گفت: برای چالش های بزرگ فوتبال ایران آمدم و امیدوارم این آمدنم همراه با تعامل دولت و مجلس باشد.

1399/12/05
12:35

به گزارش رادیو ورزش، «مصطفی آجورلو» دوشنبه شب با حضور در برنامه تلویزیونی مناظره انتخاباتی ریاست فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: برای چالش های بزرگ فوتبال ایران آمدم و امیدوارم این آمدنم همراه با تعامل دولت و مجلس باشد.
وی افزود: شعار من، فوتبال مستقل و قدرتمند است. بنده در بخش خصوصی پایه ریزی های خوبی داشتم که در حال حاضر مشخص است. ظرفیت فوتبال ایران بسیار خوب و ثروتمند است و نباید از بدهی ها بترسیم. من دو طرح جامه و خلاصه دارم که آن ها را بیان می کنم.
آجورلو در خصوص مسایل اقتصادی فوتبال ایران، عنوان کرد: فوتبال امروز در دنیا آماتور نیست و ما باید به مدار فوتبال حرفه ای جهان وارد شویم. اقتصاد اصلی ترین موضوع در فوتبال است . آیا درآمد سالانه هزار میلیارد رویاست؟ نه. ما نباید از بدهی بترسیم چرا که می توانیم با ظرفیت هایی که داریم آن ها را پرداخت کنیم.
وی افزود: در باشگاه پاس با اینکه دولتی بود توانستم اسپانسرهای خوبی هم داشته باشم. در تراکتور 45 میلیارد در سال اول و سال بعد هم 100 میلیارد درآمدزایی داشتیم. باید فوتبال را در چرخه اقتصاد تعریف کنیم. ما روی گنجی نشسته ایم که منابع بسیار زیادی دارد.
نامزد ریاست فدراسیون فوتبال تصریح کرد: ما هم در محتوا نقطه نظر داریم هم در تبلیغات اما مهم تر این است که نباید فکر کنیم پول فقط در خود فوتبال است. پول پیش هوادار و مردم است و ما می توانیم از آن استفاده کنیم. فوتبال برای امروز ما بسترهایی دارد که لازم نیست حتما آن ها را کشف کنیم. اروپا از این امکانات استفاده می کند و ما نیز باید از آن بهره ببریم. امروز زمان دعوا نیست و همه باید با کمک یکدیگر به فوتبال کمک کنیم.
وی در مورد برنامه های خود در مورد تیم ملی فوتبال ایران، تصریح کرد: باید در این خصوص ستاد ویژه تشکیل دهیم. برای حمایت از تیم ملی باید زمینه صعود به جام جهانی را فراهم کنیم. ما باید همواره باید در جام جهانی حضور داشته باشیم زیرا جام جهانی زمینه بسیاری از موفقیت ها را فراهم می‌کند.

آجورلو اضافه کرد: باید پیشرفت تیم ملی در جام جهانی را ترسیم کنیم و نیاز داریم که برای این کار آرامش داشته باشیم. چگونه باید به این راه برسیم؟ اعضای باید هدف ما که صعود به جام جهانی است را در نظر بگیرند. طبیعتا اگر بخواهیم امروزمان را نگاه کنیم خوب نیست. ما باید زیرساخت را درست کنیم تا در آینده نیز موفق باشیم. در فوتسال و فوتبال ساحلی نیز تکرار قهرمانی و موفقیت های مختلف را در نظر داریم و به دنبال آن هستیم.

وی افزود: در فوتبال زنان نیز باید به استقلال زنان به عنوان یک موضوع نگاه کنیم. فوتبال می‌تواند از زنان تاثیر بگیرد. باید کار را به آنها بسپاریم. باید از آن‌ها عذرخواهی کنیم که در موردشان کوتاهی کردیم. ناجوانمردانه است که به مردان توجه کنیم اما به زنان نه.

وی ادامه داد: ما نتوانستیم کرسی‌های خوبی در آسیا بدست بیاوریم. بازیکنان مطرح که سرمایه های ملی ما هستند اگر در حوزه ای تربیت می شدند که می توانستند به کرسی های مختلف برسند اتفاقات خوبی می افتاد.. تعامل و گفت و گو را باید پیگیری کنیم. ما نمی توانیم فوتبالمان را در سطح اول بدانیم اما با کشورهای تراز اول در فوتبال جهان مراوده نداشته باشیم. خودباوری باید اتفاق بیافتد و باید برای این کار افراد متخصص را تربیت کنیم. باید از آدم های حرفه ای کمک بگیریم.
آجورلو گفت: در فوتبال باید سیاست را خارج کنیم و از فرایندهای فوتبالی استفاده کنیم. من می توانم پول های مانده را برگردانم. باید برای تامین فوتبال حرفه ای به دیپلماسی روی بیاوریم. کشور ما امروز می تواند از منافع اقتصادی و لابی ها بهره ببرد.
مدیرعامل سابق پاس، عنوان کرد :ورزش کشور در آموزش و پرورش پی‌ریزی می‌شود و مسابقات گذشته باید دوباره احیا شود. فوتبال پایه نیز در آنجا شکل می‌گیرد. در شهرداری‌ها نیز توسعه و تحول شکل خواهد گرفت. ما باید این دو رکن مهم را به کمک فوتبال حرفه ای بیاوریم. وقتی فوتبال حرفه‌ای را ترسیم می کنیم، این موضوع مبتنی به فوتبال پایه است. در سفری که به ترکیه داشتم به دیدار «فاتح تریم» سرمربی اسبق تیم ملی ترکیه رفتیم و او در این خصوص گفت که مهم تر از نتایج، افق باشگاه ها، یعنی فوتبال پایه است.
وی ادامه داد: فوتبال پایه باید منظم و با تقسیم کار شکل بگیرد. ما در پاس بازیکنان پایه را در تیم بزرگسالان داشتیم و در تراکتور هم به این شکل بود. بخش اعظم فوتبال در پایه‌ریزی آن است که این موضوع به فوتبال پایه مربوط می شود.

دسترسی سریع