خبر

کتاب های صوتی و دیجیتالی، قالب های جدید مطالعه

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ اهمیت میزان مطالعه از آنجا روشن می شود که در جهان کنونی  یکی از معیارهای توسعه یافتگی کشورها، میزان اقبالی است که  مردم به مطالعه و پژوهش نشان می دهند. امروزه در تمام دنیا کتاب های صوتی رواج زیادی پیدا کرده است و قالب جدید کتاب می تواند انگیزه بیشتری را در بین مخاطبان ایجاد کند. تحقیقات نشان می دهد: با توجه به مشغله های بوجود آمده در عصرحاضر فراغت لازم برای مطالعه کتاب کمتر شده؛ از سویی دیگر به سبب وجود ابزارهای شنیداری، کارآمد، راحت و در دسترس و همینطور به این علت که افراد زمان زیادی را صرف رفت و آمد های روزانه می کنند؛ می توانند در زمان رفت و آمد از کتاب های شنیداری بهره ببرند.

محمدی، کارشناس کتاب های صوتی درمورد عملکرد شیوه های جدید مطالعه در ایران گفت: فرمت های کتاب دیجیتالی، شامل کتب دیجیتالی متنی و کتاب های شنیداری می شود. این پدیده در دنیا ۸۰ سال قدمت دارد ولی در ایران در سال ۸۵ شکل گرفته و یک پدیده نوپا محسوب می شود. وی افزود: تولید کتاب شنیداری با کیفیت مطلوب کار ساده ای نیست و محتاج هزینه قابل توجه و تیم حرفه ای است.

کتاب های الکترونیکی ذخیره اطلاعات یک کتاب در قالب دیجیتال است ، به صورتی که بتوان آن را روی صفحه رایانه مشاهده کرد. کتاب های الکترونیکی را می توان روی دیسک فشرده، دیسک فشرده دیجیتالی و شبکه جهانی وب منتشر کرد. برخی از کتاب های الکترونیکی شکل چاپی ندارند و فقط در قالب دیجیتال منتشر می شوند. همه فرآیند نشر کتاب از زمان تالیف تا نشر روی محیط وب انجام می شود. بنابراین چنین کتبی را نمی توان در کتابخانه های سنتی پیدا کنیم و ازین لحاظ کم نظیر هستند.

بخش دوم کتاب های الکترونیکی در محیط وب شکل دیجیتالی نسخه های چاپی منتشر شده هستند که ناشر آنها از این طریق محصول خود را در دسترس قرار می دهد. اینگونه کتاب ها به سرعت در حال گسترش هستند.

در جامعه ایران چون مردم از مطالعه شفاهی به تصویری وارد شده اند؛ این نوع مطالعه برای مردم فرهنگ شده و از مطالعه مکتوب قدری فاصله گرفته اند. رضایت بخش نبودن سرانه مطالعه ایران، تنها به امروز برنمی گردد و از دهه های قبل از انقلاب هم وجود داشته است. جامعه ایران با فرهنگ  شفاهی خو گرفته و مطالعه آزاد در کنار کتب درسی جا نیافتاده است. تا زمانی که سواد در میان مردم کم بود. مطالعه ای وجود نداشت و وقتی سواد افزایش پیدا کرد مطالعه آزاد وجود نداشت بلکه خواندن کتب کمک درسی بیشتر مورد استقبال قرار می گرفت. در شرایط کنونی رسانه های تصویری بیشترین تاثیر را روی مردم می گذارند. در جوامع غربی مردم سه مرحله تاریخی مطالعه را پشت سر گذاشته اند. ۱- جامعه شفاهی ۲- جامعه مکتوب ۳- جامعه تصویری. نکته حایز اهمیت اینجاست که این مراحل اثر منفی در میزان مطالعه مردم غرب نگذاشته است.

فضلی، سرپرست مرکز مطالعات و پژوهشگاه راهبردی وزارت وزارت ورزش و جوانان در مورد آمار کتابخوانی در جوانان تحقیقی را ارائه نمود. در این تحقیق که در سال ۹۲ روی جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال انجام گرفت. نتایج زیر بدست آمد:

در گروه سنی ۱۵ تا۲۰ سال ۶/۴۹ ٪ هر روز مطالعه می کردند. در گروه سنی ۲۰ تا ۲۵ سال این میزان  ۷/۲۷ ٪ و در ۲۵ تا ۲۹ سال ۲۲٪ بود. ۱۰٪ نیز در گروه ۲۵تا ۲۹ سال اصلا مطالعه نمی کردند.

لازم به یادآوری است این تحقیق براساس خوداظهاری جوانان ارائه شد. فضلی افزود: ما طرحی به نام همایش کتاب و پژوهش برتر جوانان داریم که طرح های تحقیقاتی در حوزه ورزش و جوانان، رساله و پایان نامه های ورزشی را مورد بازبینی و ارزیابی قرار می دهیم و برترین آنها را معرفی و روی آن سرمایه گذاری می کنیم.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده و به تهیه کنندگی حسین سلطانی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار