خبر

کارکردهای مثبت و منفی دیپلماسی ورزشی

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ با اینکه امروزه ورزش نقش استراتژیکی در سیاست و روابط بین الملل بازی می کند اما هنوز بخشی ناملموس از سیاست خارجی محسوب می شود. به نظر می رسد که ورزش هنوز به عنوان مفهومی جدی در نظر گرفته نمی شود بلکه امری پیش پا افتاده و سطحی بشمار می رود.

مرادی، دبیرکل فدراسیون قایقرانی و آشنا به حوزه ورزش بین الملل پیرامون اهمیت روابط بین الملل در ورزش بیان کرد: یکی از کارکردهای ورزش که در بازی های المپیک نمود بیشتری پیدا می کند؛ ارتباط بین ملتهای مختلف است. با گسترش روابط بین الملل می توان پست های مختلفی را در فدراسیون های قاره ای و جهانی کسب کرد. در اینجا صرف کسب کرسی مدنظر نیست بلکه کسب کرسی از آن جهت مورد اهمیت است که فردی ایرانی می تواند در مدیریت ورزش جهان مشارکت داشته باشد. همچنین از منظر معرفی فرهنگ یک ملت، حضور در مسابقات مختلف جهانی، قاره ای و المپیک و کسب مدال بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: دیپلماسی ورزشی به عنوان بخشی از دیپلماسی عمومی کارکرد بسیار تاثیرگذاری در حفظ منافع ملی هر کشور دارد.

وی افزود: متاسفانه در طول یکی دو دهه گذشته افراد غیر ورزشی از کشور ما صاحب کرسی بین المللی در عرصه ورزش شدند که اغلب آنها با زبان انگلیسی آشنایی ندارند و در جلسات بین المللی ساکت می نشینند و حتی نمی دانند در جلسه چه می گذرد. بنابراین وزارت ورزش و جوانان باید مطابق یک برنامه آگاهانه و هوشمندانه چهره های ورزشی ماندگار و واجد شرایط را شناسایی کند و آنها را به سمت کسب کرسی های بین المللی رهنمون سازد.

کیوان شعبانی مقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه با نگاهی متفاوت به مقوله ورزش و روابط بین الملل اظهار داشت: همه ما از تاثیرات مثبت ورزش و روابط بین الملل مانند ایجاد همبستگی بین ملت ها، توسعه یابی کشورها، توانمندسازی، ایجاد صلح، الهامبخش بودن و... آگاه هستیم اما در این حوزه به ابعاد منفی آن از قبیل استفاده از ورزش به عنوان ابزاری برای فساد مالی، یکسان سازی فرهنگی، کالا شدن ورزشکار، ترویج خشونت و پرخاشگری، نقض حقوق بشر، تاکید صرف روی نتایج مسابقات و سایر موارد می توان اشاره نمود.

وی یادآور شد: گاهی اوقات ورزش موجب اختلاف کشورها می شود و اساسا ورزش قادر به برقراری ارتباط پایدار بین المللی نیست بلکه باید در کنار سایر عوامل دیده شود.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والیزاده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱:۳۵ تا ۱۳، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار