خبر

ورزش پیوسته و همیشگی

بازگشت

توقف برنامه ورزش به ژن‌ها آسیب می‌رساند

ورزش کردنِ بیش از حد می‌تواند به بدن آسیب برساند و بدن نیازمند ریکاوری در بین جلسات ورزش است. با این حال اگر فرد بیش از حد در بین جلسات ورزش استراحت کند آمادگی جسمانی او به حالت اولیة قبل از شروع ورزش باز می‌گردد و این امر به بدن ضرر می‌رساند. طبق مطالعات انجام شده برگشت بدن به آمادگی جسمانی اولیه می‌تواند بر روی ژن ‌ها تاثیر مخرب داشته باشد. فردی که به صورت مرتب ورزش می‌کند، تغییراتی در ژن‌هایش ایجاد می‌شود. با انجام ورزش مداوم حداقل سه هزار ژن در بدن تغییر مثبت خواهند داشت.

در صورتی که همین فرد 9 ماه ورزش را کنار بگذارد. تمامی این تغییرات از بین خواهند رفت. حتی بعد از یک تا دو ماه ورزش نکردن بسیاری از تغییراتِ مثبتِ ایجاد شده در ژن‌ها از بین می‌رود.

ورزشکاران باید این مساله را در نظر داشته باشند که عضلات بدن حافظه‌ ندارند و در صورتی که تنها چند هفته‌ ورزش متوقف شود، آنها کاملا به حالت اول باز می گردند.

و اما تاثیر میزان دویدن بر سرعت دوندگان

دوندگانی که به صورت مداوم مسیر طولانی‌تری را می‌روند تغییرات عصبی – عضلانی بیشتری را تجربه می‌کنند. این تغییرات سرعت دویدن را افزایش می‌دهد. بررسی‌ها نشان داده است که دویدنِ طولانی‌تر باعث می‌شود در عضلات و تاندون‌ها تغییراتی ایجاد شود که باعث کاهش مصرف انرژی در دوندگان می‌شود و در نهایت باعث می‌شود که سرعت دونده افزایش یابد.

ورزش قدرت حافظه و یادگیری را افزایش می‌دهد

در مطالعات انجام شدة جدید دو گروه افراد فعال و سالم مورد بررسی قرار گرفتند حافظه این افراد قبل و بعد از ورزش مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داده در صورتی که یادگیری بعد از ورزش صورت گیرد کارایی حافظة فرد بیشتر خواهد بود. مدیر این تحقیقات می‌گوید بررسی‌های ما نشان داده است که انجام ورزش‌های هوازی مانند 30 دقیقه دوچرخه سواری، حافظه کوتاه مدت را افزایش می‌دهد. ورزش قبل از یادگیری سریعا تاثیرگذار است. بنابراین افرادی که در پروسه یادگیری هستند می‌توانند از فعالیت فیزیکی و ورزشی بهره‌ ببرند.

 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار