خبر

ورزش رایگان حق قانونی ایرانیان

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ از وظایف اداره کل ورزش و جوانان گسترش ورزش و تفریحات سالم در روستاها و ارتقای ورزش قهرمانی، حرفه ای، همگانی، روستایی و عشایری در سطح استان های است. روستاها به سبب کمبود امکانات، کمتر مورد توجه قرار می گیرند بنابراین بسیاری از استعدادهای ورزشی به سبب بی توجهی مسئولین نادیده گرفته می شوند. با این دید و آگاهی، وزارت ورزش و جوانان می تواند با برنامه ریزی در جهت ایجاد امکانات و تاسیس مجموعه های ورزشی گامی موثر در جهت بهبود ورزش در نقاط محرومتر بردارد.

وزارت ورزش و جوانان  بیشترین تعاملات را با نمایندگان مجلس دارد و دارای کمیسیون های تخصصی است؛ بنابراین سوالاتی که نمایندگان اعلام می کنند و مربوط به وزارت ورزش و جوانان است و کمیسیون فرهنگی که ایجاد می شود؛ نشان دهنده نقش مهم وزارت ورزش و جوانان در زمینه ارتقای ورزش است. امید است در این میان برای رفع کمبود امکانات ورزش بانوان تلاش بیشتری صورت گیرد.

گرشاسبی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در مورد ضرورت رایگان بودن ورزش استدلال کرد: علت رایگان بودن آموزش ورزش که در اصل ۳ قانون اساسی اشاره شده توجه به قشر آسیب پذیر است. آمارها نشان می دهد بالای ۹۰٪ مدال آوران کشور از همین قشر آسیب پذیر بودند ولی اگر بخواهیم جامعه ای سالم و با نشاط داشته باشیم و شاهد تجمع معتادین در پارکها نباشیم. مجلس و قوه مقننه باید لوایح و مصوبه هایی را تصویب کنند تا اقشار مختلف مردم به راحتی به ورزش روی بیاورند.

گرشاسبی در ادامه گفت: ورزش علاوه بر تزریق نشاط به جامعه، هزینه های درمانی را کاهش داده و موجب تخلیه انرژی خدادادی جوانان در جهت مثبت می شود. در بند ب ماده ۱۱۷ همه دستگاه ها و نهادها موظف شده بودند؛ ۱٪ از بودجه دریافتی خود را صرف ورزش کارکنان کنند. همچنین درصدی برای ساخت و ساز و بخشی برای کمک به ورزش همگانی، قهرمانی، روستایی و معلولین هزینه شود.

متاسفانه اجرای این مصوبه در مقطعی قطع شد و وقتی مجددا در مجلس قبل مطرح شد؛ الزامی نبود. یعنی مدیری اگر می خواست در این بخش هزینه می کرد. با توجه به کمبود بودجه و تنگناهای مالی کشور بعید است این طرح عملیاتی شود. همچنین درآمدهایی به نام درآمدهای اختصاصی ورزش وجود دارد که از مجلس جدید انتظار داریم این قضیه را مصوب کند و اجازه دهد درصدی از این درآمد را صرف رفاه پرسنل ورزشی کنیم.

وی افزود: امیدواریم طرح های صندوق حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان، استخدام قهرمانان و بحث سرباز قهرمان در مجلس جدید تصویب شود.

رغبتی، کارشناس ورزش در مورد تعاملات وزارت ورزش و جوانان با مجلس و جایگاه ورزش در اندیشه قانونگذاران کلان گفت: محیط حقوقی ورزش با دو مساله روبرو بوده که تا امروز نتوانستیم آن را حل کنیم. ۱- کهنه بودن قوانین ورزش که تقریبا مربوط به ۴۵ سال پیش است. ۲- خلاء های قانونی در بسیاری از مواد و مفاد

مواد و مفاد خیلی از قوانین قدیمی حذف شده؛ بطور مثال معافیت عوارض اماکن ورزشی در قانون شهرداری ها و ... نقض شده که باید یکبار برای همیشه در قالب برنامه های پنج ساله تدوین شود و پس از طی مراحل به تصویب برسد و تکلیف خیلی از موارد روشن شود. مثلا رویکرد غالب ورزش ما اعم از قهرمانی، همگانی، پرورشی و یا ترکیبی از همه اینها باید در قانون جامع مشخص شود. در صورت حل اختلافات در قانون جامع ورزش نیز اختلاف سلیقه ها برطرف می شود.

از طرفی رقابت بین باشگاه های دولتی و خصوصی نابرابر است که با تصویب قانون جامع ورزش تکلیف دستگاه های ورزشی دولتی مشخص می شود. از همه مهمتر اینکه در قانون جامع برای بخش های تعاونی و خصوصی امتیازات و فرصت هایی در نظر گرفته می شود تا بخش زیادی از بار ورزش به بخش خصوصی منتقل شود و از طرف بخش خصوصی بتوانیم درآمدزایی داشته باشیم و هزینه ها تامین شود.

وی افزود: مهمترین اولویت مجلس دهم تدوین قوانین نظام باشگاهداری، حل مشکل فدراسیون ها و تصویب لوایح آنها در مجلس است.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والی زاده و به تهیه کنندگی محسن افضلی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار