خبر

ورزش در ماه مبارک رمضان آری یا خیر؟

بازگشت

 به گزارش رادیو ورزش؛ برخی کارشناسان اعتقاد دارند که می توان همراه روزه داری به شرط رعایت اصول و ضوابطی به ورزش پرداخت. گاهی رژیم های غذایی اشتباه در این ماه مانند خوردن غذاهای شیرین و پرچرب موجب اضافه وزن می شود که می توانیم با ورزش از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرده و عمل سوخت و ساز را تسهیل کنیم. ورزش در این ماه علاوه بر تاثیر مثبت بر توانایی های جسمی، سهم زیادی در افزایش قدرت یادگیری و توانایی های ذهنی انسان دارد.

دکتر حمید مساعدیان، متخصص پزشکی ورزشی در خصوص اصول و شرایط ورزش در ماه مبارک توضیح داد: با رعایت یک سری اصول، توصیه ها و زمانبندی مناسب همه افراد می توانند در این ماه ورزش کنند و بدون اینکه دچار مشکل شوند از فواید ورزش و روزه داری بهره مند گردند. ولی شرایط ورزش در ماه رمضان برای افراد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال شخصی که بطور حرفه ای ورزش می کند نباید در این ماه فعالیت های ورزشی خود را متوقف کند؛ بلکه می تواند زمان ورزش حرفه ای و تمرینات جدی یا مسابقات خود را به فاصله زمانی بین افطار تا سحر موکول کند.  که شروع این زمان معمولا یک تا دو ساعت پس از افطار است.

افراد معمولی که می خواهند فعالیت های ورزشی را به منظور استفاده از فواید و تاثیرات فیزیولوژیک و روانی آن انجام دهند؛ می توانند در طول روز ورزش کنند. ولی معمولا بعد از ظهرها قبل از زمان افطار فعالیت ورزشی توصیه نمی شود. چون در آن زمان فرد دچار حداکثر افت قند خون است و به علت تشدید کم آبی بدن در آن زمان ممکن است فرد دچار بی حالی و خستگی مفرط شود. بهترین زمان برای ورزش کردن این افراد یکی دو ساعت پس از سحر است و بیشتر ورزش های استقامتی و هوازی مانند راه رفتن تند و دوچرخه سواری توصیه می شود.

مساعدیان، در زمینه رژیم غذایی و مصرف مایعات برای ورزشکاران روزه دار تاکید کرد:مصرف مایعات کافی و فراوان حدود ۳ لیتر در زمان بین افطار تا سحر توصیه می شود تا بدن دچار کم آبی نشود. همچنین در این ماه بهتر است به جای استفاده از مواد قندی ساده که اکثرا شیرین هستند از مواد قندی پلیمر مانند نان، برنج و سیب زمینی استفاده کرد تا بدن بتواند در طول روز سطح قند خون را در حالت طبیعی نگه دارد.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار