خبر

ورزش از دیدگاه قانونگذاری کلان

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ تشکیل وزارت ورزش و جوانان با تمام چالش هایی که ممکن است در ابتدای راه داشته باشد می تواند افق روشنی را پیش روی ورزش ما قرار دهد و روزنه ای برای تغییر و تحول باشد. قانون اساسی کشور راهبردها و چارچوب و وظایف دولت ها را بر مردم مشخص می کند. از جمله این قانون ها می توان به ورزش و سلامتی اشاره کرد. در اصل سوم قانون اساسی کشور آمده: دولت موظف است برای رسیدن به اهداف مورد نظر در اصل دوم همه امکانات خود را جهت آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه و در تمام سطوح بکار ببرد و این نشان از آن دارد که در مهم ترین سند حقوقی جمهوری اسلامی ایران، تربیت بدنی جایگاه ویژه ای دارد. حال با در نظر گرفتن جایگاه مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگذار در ایران، نقش نمایندگان مجلس پررنگ تر می شود. اینکه نمایندگان مجلس تا چه حد با تصویب قوانین مناسب در توسعه ورزش همگانی و پیشرفت ورزش قهرمانی و ورزش بانوان گام برمی دارد؛ بسیار مهم و اساسی است.

قوه مقننه از دو جهت با ورزش ارتباط دارد. ۱- تهیه قوانین مورد نیاز در ورزش. ۲- نظارت بر حسن اجرای قوانین در سازمان ها و نهادهای مرتبط با ورزش.

هادی حسینی، نماینده مجلس و عضو فراکسیون ورزش مجلس در مورد تعامل ورزش و قوه مقننه بیان کرد: مجلس هم از نظر تامین بودجه و هم از نظر تصویب قوانین نهایت همکاری را با وزارت ورزش و جوانان داشته است. مگر اینکه موضوعی در پیشنهادات دولت نبوده یا مطالبه نشده است.

وی تصریح کرد: با تغییر سازمان تربیت بدنی به وزارت ورزش و جوانان، تحول کیفی و قابل توجهی در ورزش کشورایجاد نشده و ازلحاظ مدیریتی، عملکرد تربیت بدنی به علت کمتر بودن درگیری ها و نبودن باری به اسم بخش جوانان، قبلا بهتر بوده است.

 رسول خادم، معاونت پارلمانی و امور استان های وزارت ورزش و جوانان درمورد تعاملات مثبت و منفی بین مجلس و ورزش اظهار کرد: از زمان تشکیل وزارت ورزش و جوانان مهمترین چالشی که ما با مجلس داشته ایم در زمینه  بحث نظارتی مجلس است. نمایندگان مجلس گاهی انتظاراتی دارند که با شرایط موجود و بودجه وزارت خانه همخوانی ندارد به عنوان مثال ما ۴۰۰۰ پروژه ورزشی نیمه تمام در سراسر کشور داریم که بعضا سالن های بزرگ ۱۵۰۰۰ نفری در شهرستان هایی کلنگ زنی شده که نیازی به آن نبوده و هزینه نگهداری آن مقرون به صرفه نیست و بودجه کلانی می خواهد تا این طرح ها تکمیل شود که چنین بودجه ای در وزارت ورزش و جوانان وجود ندارد. بدین جهت با گلایه هایی از طرف نمایندگان مجلس مواجه شدیم.

وی در ادامه افزود: از طرفی چند مصوبه خوب از مجلس داشتیم که با همراهی نمایندگان روبرو بود. یکی از این طرح ها، احیای بخش یک درصد بود که طبق آن دستگاه های دولتی مکلف شدند ۱٪ از بودجه دریافتی خود را در حوزه ورزش هزینه کنند. مصوبه دیگر بحث امریه سربازی قهرمانان است که فعلا در صحن علنی تصویب شده و باید مورد تائید شورای نگهبان قرار بگیرد. در صورت تائید و تصویب آن فدراسیون های ورزشی می توانند قهرمانان سرباز کشور را به عنوان امریه در فدراسیون ها و باشگاه ها به خدمت بگیرند.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والی زاده و به تهیه کنندگی محسن افضلی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار