خبر

نقش ورزش در کاهش مصرف دخانیات

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ در کشورهای پیشرفته به ضرورت کنترل استعمال دخانیات پی برده اند و برنامه های جامعی برای کنترل این پدیده و محدودسازی تولید محصولات دخانی به اجرا درآورده اند. درمانگاه های بسیاری برای ترک سیگار ایجاد کرده و بر مالیات سالیانه محصولات دخانی به مقدار بسیار زیادی افزوده اند و هرگونه تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم دخانیات را محدود کردند.

آنها اکنون به بهانه های گوناگون درحال انتقال کارخانه های خود به کشورهای درحال توسعه هستند. بیشتر از نیمی از جمعیت کشور ما را گروه سنی جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند و با توجه به اینکه در این سنین گرایش به دخانیات بسیار چشمگیرتر است، آگاهی و هشدار به جوانان و نوجوانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این راستا جمعیتی به نام کنگره ۶۰ در ایران ایجاد شده که هدفش در خصوص مقوله های اعتیاد، رسیدن به یک درمان و راهکار مناسب است و با تلاش های حرفه ای و هدفمند خود سعی در افزایش میزان توجه عموم به موضوع دخانیات و مواد مخدر دارد.

علی خدامی، یکی از مسئولان حوزه تحقیقات کنگره ۶۰ درمورد میزان تلفات دخانیات و مواد مخدر یادآور شد: طبق آمار جهانی میزان کل تلفات انواع مواد مخدر در دنیا چیزی حدود ۲۵۰ هزار نفر در سال است. اما در مورد سیگار این میزان به ۱۷ میلیون نفر در سال می رسد که حدود ۷۰ برابر میزان تلفات انواع مواد مخدر است. متاسفانه مردم به سیگار بعنوان مواد مخدر نگاه نمی کنند و تصور می کنند که سیگار خطرات مواد مخدر را ندارد. در صورتی که ثابت شده سیگار در رده مخدرهای خطرناک است. مصرف سیگار در سیستم هورمونی و مخدرهای طبیعی بدن اختلال ایجاد می کند و در واقع ما زمانی می گوییم شخص اعتیاد پیدا کرده که موا مخدر بیرونی جایگزین مواد مخدر درونی و طبیعی بدن شده باشد.

وی افزود: مساله اعتیاد به صورت کامل قابل ریشه کن شدن نیست بلکه باید با برنامه های طولانی مدت آن را مهار کرده و در سطحی نگه داشت که آسیب کلی ایجاد نکند. بدین جهت شعار کنگره ۶۰ این است: «بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم»

محمدرضا بیات، عضو هئیت علمی دانشگاه درمورد گرایش جوانان به مواد مخدر بیان کرد: امروزه کشورهای دشمن از طریق جنگ سرد و نفوذ در روح و جسم جوانان ما سعی بر چیره شدن بر ما را دارند و حتی در رسیدن به این هدف تا حدودی موفق شده اند. هرروزه بی هویتی، لاابالیگری در جوانان ما بیشتر دیده می شود. متاسفانه جوانان ما بی هدف و بی اصالت شده اند. اگر ما وقت جوانان را با هنر، موسیقی، فرهنگ و ورزش پر نکنیم؛ طبیعتا به ابتذال رو می آورند و این ابتذال، فرهنگ چندین ساله را تحت شعاع قرار می دهد. ما باید ورزش را به صورت رایگان در اختیار جوانان قرار دهیم و با توجه به مسائل روحی روانی به صورت عمقی به آنها هویت ببخشیم.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده و به تهیه کنندگی حسین سلطانی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار