خبر

نقش دو وزارت ورزش و بهداشت در ارتقای سلامت مردم

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ همه ساله روز 18 فروردین ماه به عنوان روز جهانی بهداشت، در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود. در چنین روزی در سال 1948 میلادی در نیویورک نخستین اساسنامه کنفرانس بین المللی بهداشت از سوی سازمان جهانی بهداشت تدوین شد. همچنین در ژوئن همان سال نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان بیش از 60 کشور جهان تشکیل شد. از آن روز به بعد همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود.

نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در این زمینه گفت: گسترش فرهنگ ورزش در جامعه امروز ضروری است. زیرا ورزش و سلامت رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و با استفاده از ورزش و با بالا بردن سطح آمادگی جسمانی می توان به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری های روحی و جسمی پرداخت.

وی در ادامه افزود: در نهادها و سازمان های کشور مسابقات ورزشی و برنامه های مختلفی برای کارکنان در نظر گرفته می شود تا راندمان کاری بالاتری داشته باشند؛ اما هنوز در وزارت بهداشت،ورزش به صورت عملی مورد توجه قرار نگرفته است. بهترین اقدامی که می توان انجام داد؛ ایجاد تعامل بین وزارت ورزش و جوانان و وزارت بهداشت و درمان است تا فرهنگ ورزش در زندگی افراد نهادینه شود و کیفیت زندگی مردم کشورمان بالا رود.

مجدآرا، رئیس فدراسیون ورزش های همگانی ضمن تبریک سال نو در خصوص ارتباط ورزش با سلامتی گفت: باید تلاش کنیم ورزش مستمر را در برنامه زندگی خود قرار دهیم و با یک تغذیه مناسب به بهبود وضعیت سلامتی و شادابی و طول عمر خود کمک کنیم.

وی همچنین گفت: یکی از کارهای اساسی که معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان می تواند انجام دهد؛ پرداختن به امر ورزش است که خوشبختانه برنامه های خوبی نیز در این مورد وجود دارد تا تحولی عظیم در وضعیت ورزش همگانی و سلامتی افراد پدید آید. فدراسیون ورزش های همگانی نیز آمادگی این را دارد که در راستای عملی کردن سیاست های ورزش و سلامت تمام نیروهای خود را در اختیار وزارت بهداشت و درمان بگذارد.

مریم مختاری، جامعه شناس، در خصوص چرایی ورزش گفت: پویایی جامعه در گرو داشتن انسانهایی سالم است که صرفا جنبه جسمانی سلامت آنها مورد نظر نیست. سلامت دارای سه بعد فکری و روانی، جسمانی و اجتماعی است. ورزش و تحرک نیز باعث ارتقای سلامت در همه ابعاد می شود و عملکرد فرد ورزشکار از نظر جسمانی، روانی و اجتماعی بهتر از سایرین است. از طرفی رسانه ها نقش پررنگی در تشویق مردم به ورزش کردن دارند و نباید صرفا افراد را به سمت تماشاچی بودن سوق دهند.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05 تا 13:30، با اجرای محمد درخشنده، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 3.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار