خبر

نقش بی رنگ ورزش! در لایحه برنامه ششم توسعه

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ لایحه برنامه ششم توسعه از سوی دولت به مجلس ارسال شده است. مجموعه ای از مستندات برنامه ششم توسعه شامل لایحه و اسناد پشتیبان در مجلس نهم و پس از آغاز بکار مجلس دهم جهت انجام مراحل قانونی رسما تقدیم مجلس شد و پیرو مذاکرات و هماهنگی ها ویرایش جدیدی از لایحه به درخواست برخی از نمایندگان مشتمل بر اهداف کمی کلان و بخشی، پیش بینی منابع مالی، اولویت ها و احکام مورد نیاز، لیستی از برنامه های ملی، طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی تهیه خواهد شد.

بجز مواردی انگشت شمار اسمی از ورزش در این لایحه آورده نشده در صورتی که باید در این لایحه به بخش ورزش قهرمانی، همگانی و حرفه ای توجه بیشتری می شد. پس از برنامه پنجم این دومین برنامه ای است که ورزش نقش کمرنگی در آن دارد. در برنامه های سوم و چهارم توجه نسبتا خوبی به ورزش شد و با یکسری از احکام قانونی گشایش های مالی و منابع خوبی بخصوص در رابطه با ورزش قهرمانی ایجاد کرد که در نتیجه آن شاهد درخشش ورزشکاران در بازی های آسیایی و المپیک بودیم.

در برنامه پنجم احکامی ساده درباره حمایت دولت از ورزش قهرمانی و همگانی وجود داشت اما در برنامه ششم مساله تغییر کرد و بزرگترین دغدغه آنها حق پخش تلویزیونی شد که سالهاست مورد بحث است و حتی شورای  نگهبان هم وارد این موضوع شد و احکامی را صادر کرد؛ این احکام نیز در یکی از کمیسیون ها رای نیاورد. با اینکه حق پخش تلویزیونی یکی از منابع درآمدی در ورزش قهرمانی است. اما حتی با تصویب این بند هم کمک چندانی به ورزش نمی شود.

دکتر محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان در ۴ شهریور در گفتگویی که با برنامه پرونده رادیو ورزش داشت؛ درباره نقش ورزش در برنامه توسعه اظهار کرد: برنامه ششم دارای دو بخش است: ۱- کلیات که در آن با تعصی از سند چشم انداز مورد تائید رهبر معظم کشورمان، توسعه ورزش همگانی و قهرمانی مطرح شده است. ۲- جزئیات که شامل برنامه های راهبردی دولت است و برنامه ۵ ساله توسعه ششم را محقق می کند که این برنامه استراتژیک در وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک در دسترس اساتید قرار می گیرد.

مصطفی هاشمی طبا، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی و کمیته فنی المپیک در اینباره بیان کرد: دولت باید اولویت ها را ببیند سپس به برطرف کردن نیازها بپردازد. در برنامه های مختلف دیدگاه ها متفاوت بوده؛ در برخی از برنامه ها به دلایل گوناگون از جمله واقع بینانه نبودن، عدم توجه به اصل مساله، توجه بیش از حد به وضعیت آرمانی و غیرواقعی مملکت، نتیجه مطلوبی بدست نیامده است. ورزش در حقیقت پایه ای دارد که توسط سرمایه گذاری دولت در آموزش و پرورش شکل می گیرد. این سرمایه گذاری در درجه اول با نگاه تربیتی و در درجه دوم با نگاه سلامتی و در اولویت بعدی با توجه به بعد قهرمانی انجام می شود. آنچه که تا کنون در برنامه ها نوشته شده است به هیچ وجه برای رشد تربیت بدنی در کشور جوابگو نیست و ضمایم پیشنهادی و تکمیلی هم معمولا به هئیت دولت به کناری گذاشته می شوند.

مهدی هاشمی، رئیس فدراسیون تیراندازی و نماینده سابق مجلس در خصوص نقش ورزش در لایحه برنامه ششم گفت: این نقش بیشتر بی رنگ است تا کم رنگ. در حالی که ورزش یک نیاز اساسی برای جامعه است و باید در اختصاص بودجه به آن اهتمام ورزید. نه از بابت اینکه حتما بودجه ای برای ورزش اختصاص داده شود؛ حداقل انتظار ما این است که در این برنامه به استفاده از توان بخش خصوصی، تکمیل پروژه های نیمه تمام و یا واگذاری آنها به بخش خصوصی توجه شود.

برنامه زنده همیشه با ورزش هر شب ساعت ۱۸:۳۰ با اجرای والیزاده به بررسی موضوعات ورزشی می پردازد.

 

mailلینک خبر در سایت تابناک

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.