خبر

نقش بانوان ورزشکار در معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ حجاب و عفاف به عنوان دو ارزش در جامعه بشری به ویژه جوامع اسلامی مطرح است. همواره این دو واژه در کنار هم  به کار برده می شوند و در نگاه اول به نظر می آید هر دو به یک معنا باشند اما در جستجو در متون دینی و فرهنگ نامه ها به نکته در خور توجه ای می رسیم و آن تفاوت این دو واژه است. در واقع عفاف نوعی حجاب درونی است که انسان را از گناه بازمی دارد. حفظ چشم، گوش، قلب و تمامی اعضا و جوارح از هر گونه خطا و گناه عفاف است که حاصل این عفت و حجاب درونی، پوشش ظاهری است. به تعبیر لطیفتر حجاب میوه عفاف است و عفاف ریشه حجاب.

پروانه نظرعلی، رئیس کمیسیون زنان و ورزش کمیته ملی المپیک در خصوص نقش زنان ورزشکار در ارائه فرهنگ ایرانی اسلامی بیان کرد: اکثر زنان ورزشکار حجاب را پذیرفته اند و به حجاب به عنوان مانع آزاردهنده نگاه نمی کنند. حضو ورزشکاران با حجاب در عرصه های جهانی و المپیک نشان دهنده توانایی زن ایرانی در حفظ حجاب در کنار ورزش قهرمانی است؛ حتی اگر بر روی سکو نروند و مدال نگیرند.

متاسفانه مشکل ما نگرش برخی فدراسیون ها است که  کار و اهتمام و بودجه ای را که صرف ورزش آقایان می شود؛ خرج بانوان نمی کنند. چه بسا اگر کمی برای بانوان هزینه شود و اردوهای تدارکاتی نه  در کشورهای اروپایی بلکه در کشورهایی مانند قرقیزستان و قزاقستان که هزینه کمی دارد؛ گذاشته شود یا تیمهای خارجی را برای حضور در ایران دعوت کنند؛ نتایج بهتری بدست می آید و کسب سهمیه ها ۳ تا ۴ برابر می شود.

وی ادامه داد: حجاب محدودیتی برای زنان بوجود نمی آورد بلکه باید در کشور بهای بیشتری به ورزشکاران زن داده شود. بطور مثال فدراسیون ها باید ملزم به اختصاص بخشی از بودجه دریافتی خود به ورزش بانوان شوند. بهتر است با دستور ریاست جمهوری و معاونین ردیف بودجه ورزش خانم ها از بودجه ورزش آقایان جدا شود. به عنوان مثال فدراسیون های بدمینتون، والیبال و تیراندازی به ورزش بانوان اهمیت زیادی می دهند. این فدراسیون ها باید از بعد مادی و معنوی تشویق شوند و به عنوان الگو انتحاب شوند. علاوه بر این ها باید از جمله معیارهای ارزیابی فدراسیون ها، میزان اهمیت آنها به ورزش بانوان، مسابقات تدارکاتی و استعدادیابی آنها باشد.

وی در مورد تنوع رشته های ورزشی بانوان بیان کرد: در زمینه ورزش  بانوان به رشته های پرمدال مثل کاراته، تکواندو، تیراندازی و دوومیدانی توجه بیشتری شود.عدم مدیریت برخی فدراسیون ها موجب پیشرفت نکردن آن رشته ها در بخش بانوان می شود.

وی در مورد انتخاب نوع لباس های پوشیده برای ورزشکاران زن گفت: لباس ورزشکاران بانو باید راحت و با کشش کافی باشد. اگر قرار باشد ورزشکار ۳ لایه لباس بپوشد و عرق کند؛ کارایی و عملکردش پایین می آید. در دانشکده هنر دانشگاه الزهرا نیز طرح های خوبی برای لباس بانوان ورزشکار ارائه شده است.

باید پذیرفت که برخی از رشته های ورزشی به دلیل اعتقادات قلبی و دینی که داریم مناسب بخش بانوان نیست و لباس مناسبی که حجاب در آنها لحاظ شده وجود ندارد. اما رشته های زیادی است که می تواند فرصت و زمینه برای موفقیت بانوان ایرانی مسلمان را فراهم کند که شاید کمتر به آنها توجه شده است.

رقابت های المپیک  آسیایی و جهانی شامل رشته های ورزشی است که با حجاب مخالفتی ندارد. نگاه ما به این رشته ها باید با گستره دید وسیعتری صورت گیرد و با برنامه ریزی، استعداد یابی و سرمایه گذاری  فرصت حضور در این رشته ها فراهم شود.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار