خبر

نارسایی های صنعت باشگاهداری در ایران

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ بطور معمول باشگاه های ورزشی محلی می توانند ظرفیت های متعددی داشته باشند و به افراد بیشتری فرصت دهند که استعداد ورزشی خود را به نمایش بگذارند چون باشگاه های مهم تر فقط می توانند شمار محدودی از ورزشکاران را جذب و سرمایه گذاریهای لازم را برای تک تک آنها انجام دهند. اما باشگاه های محلی راه ساده تری را برای ورزشکاران مهیا می کنند و جذب آنها به ورزش و آموزش های لازم را هموار می سازد. بدیهی است حمایت و سرمایه گذاری مسئولین دولتی و کارخانه جات غیردولتی نقش چشمگیری در کشف استعدادها و بالا بردن ظرفیت های ورزشی کشور دارد.

سعید نیکوخصلت، رئیس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تبریز و عضو هیئت مدیره باشگاه شهرداری تبریز پیرامون نحوه مدیریت باشگاه بیان کرد: در صورت تصویب لایحه باشگاهداری در مجلس و با رویکرد خصوصی سازی، می توان به باشگاهها به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگریست. باشگاه ها نمی توانند جدا از فرهنگ جامعه حرکت کنند و هر آنچه که در آنها دیده می شود؛ برآمده از دانشگاه، آموزش و پرورش، صنعت، اقتصاد و مسائل فرهنگی ماست.

وی افزود: به علت تکیه چندین ساله باشگاههای ما به دولت و منابع نفتی، رفتارهای غلطی در صنعت باشگاهداری ما نهادینه شده است. بعنوان مثال: برای خصوصی سازی یک بخش، منتظر هستیم تا دولت وام و تمهیداتی را در اختیار ما بگذارد. در نتیجه شرکت ها به سمت برندسازی نمی روند. یکی دیگر از آسیب های باشگاهداری ما عدم تخصص و تجربه مدیریت باشگاه است. مدیریت باشگاه باید با برنامه های راهبردی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پاسخگوی تصمیمات اخذ شده باشد در ضمن، پرورش استعداد، تزریق استعدادها به تیم های بالاتر و انتخاب آنها برای باشگاه ها باید شفاف سازی شود و قراردادها توجیه اقتصادی داشته باشد. در غیر اینصورت پای رانت به وسط می آید و روابط بر ضوابط پیشی گرفته و یک رشد معیوب در سیستم دیده می شود.

رئیسی کیا، حقوقدان و مدیر عامل اسبق باشگاه راه آهن در زمینه افزایش پویایی باشگاههای کشور توصیه کرد: هرچه رونق اقتصادی کشور بیشتر باشد؛ ورزش ما هم با رشد و نشاط بیشتری روبرو خواهد بود. در شرایط رکود اقتصادی، باشگاه ها با تبعیت از اصول مدیریتی از وضعیت بهتری برخوردار می شوند. استقلال مالی باشگاه ها، تشکیل کنسرسیوم میان اتاق های بازرگانی شهرستان ها و باشگاه ها، ایجاد نظام مالی شفاف در باشگاه ها و جلب اطمینان حامیان مالی می تواند حتی در وضعیت رکود اقتصادی، شرایط را بهبود بخشد.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش، کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای حسین چراتی و در جهت اعتلای فرهنگ ورزش، روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱:۳۵ تا ۱۳:۰۰، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار