خبر

موضع دولت در اشاعه و ترویج ورزش

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ ورزش بازتاب نظام اجتماعی است و با فرهنگ، اقتصاد و سیاست پیوند ناگسستنی دارد. در جامعه ما هم وجود خیل انبوه تماشاگران و هواداران ورزش که اغلب در سنین نوجوانی و جوانی هستند، انتشار روزنامه های ورزشی و ده ها برنامه ورزشی در شبکه های مختلف رسانه ملی، بیانگر اهمیت فرهنگی و اجتماعی ورزش و مسابقات ورزشی است. در این بین دولت به عنوان متولی اصلی ورزش همگانی و قهرمانی باید بتواند از موقعیت ویژه خود بنحو شایسته ای در جهت ترویج ورزش بهره ببرد.

نگرش دولت ها به ورزش می تواند از حمایت فعالانه تا نادیده گرفتن در نوسان باشد. ورزش اصولا برای دولت ها مهم است. چون فرصت هایی را نظیر رشد سلامت و بهبود تحصیلی جوانان، گسترش مشارکت در همه سنین، رشد شخصیتی، گسترش آداب اجتماعی و فرهنگی، کسب اعتبار ملی و بین المللی را برای جامعه فراهم می کند.

احمدی، معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان پیرامون تاثیرگذاری وزارت ورزش و جوانان در ارتقای ورزش کشور گفت: همانطور که در قانون اساسی اشاره شده؛ نقش دولت توسعه ورزش و ایجاد امکان بهره مندی همه اقشار مردم از تجهیزات و امکانات ورزشی است. در وزارت نوپای ورزش و جوانان ما دو بعد توسعه ورزش همگانی و توسعه زیرساخت ها و امکانات ورزشی را در دستورکار داریم. طبعا این مسئولیت کلان از عهده دولت به تنهایی برنمی آید و ازین منظر است که بحث خصوصی سازی در حوزه ورزش مطرح می شود. خوشبختانه طی سالهای گذشته شاهد حضور پررنگ بخش غیردولتی در ایجاد ساخت و سازها و توسعه فضاها و مکان های ورزشی بوده ایم. مشارکت بخش خصوصی در تکمیل پروژه ها در قالب واگذاری های قانونی و تشکیل مجمع خیرین ورزشیار از جمله سیاست های دولت برای استفاده از ظرفیت های غیردولتی بوده است.

نکته مهم این است که ما در نهادینه کردن فرهنگ ورزش در سبک زندگی مردم نسبتا ضعیف عمل کرده ایم و تا شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم. آمار ورزشکاران کشور ما نهایتا از ۲۰٪ فراتر نمی رود که این میزان با متوسط جهانی فاصله زیادی دارد و برای جامعه جوان ایران رضایت بخش نیست. ما باید با برنامه های هدفگذاری شده و جلب مشارکت نهادهای اجرایی کشور، بخش عمومی غیردولتی و بخش خصوصی بتوانیم هم در حوزه فرهنگ سازی و هم در ارایه خدمات لازم جهت ورزش همگانی، این آمار را به نقطه مطلوب برسانیم.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده و تهیه کنندگی سلطانی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار