خبر

ملاک های نقد کارشناسانه

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ بدون شک همه افراد در مناصب و جایگاه های گوناگون بدنبال یافتن و رفع نقاط ضعف خود هستند و هر چه مسئولیت سنگین تر و خطیرتر باشد؛ این حساسیت بیشتر می شود. بنابراین نقد منطقی و منصفانه بعنوان راهکاری مهم برای رفع نواقص هر کاری ارزشمند است. البته به شرطی که ظرفیت پذیرش نقد را هم داشته باشیم.

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران پیرامون جنبه های مختلف نقد و نقدپذیری بیان کرد: واژه نقد به معنای ارزش گذاری و ارزیابی است و نقدپذیری به میزان احترام افراد به نظر کارشناسانه و روحیه حقیقت پذیری آنها بستگی دارد. نکته مهم در نقادی، داشتن استاندارد و شاخصی است که بر مبنای آن بتوان چیزی را ارزیابی کرد. ضمن اینکه فرد نقاد نباید ذینفع باشد.

متاسفانه در جامعه ما عموم مردم روحیه نقدپذیری بالایی ندارند که یک بخش آن به ظرفیت روحی پایین و شکننده بودن مردم ما برمی گردد و بخش دیگر به فقدان استانداردهای شاخص در امور مختلف مربوط می شود.

علاوه براین بعضی اوقات در جامعه ما نقد به حب و بغض های شخصی آلوده می شود. برای اینکه پدیده نقد و نقادی با غرض ورزی شخصی اشتباه گرفته نشود؛ یک منتقد متخصص باید در اولین قدم شاخصه های ارزیابی خود را ذکر کند. سپس خود پدیده را مورد سنجش قرار بدهد نه شخص مدیر و مسئول را. ضمن اینکه دادن راهکار جزء وظایف نقاد و ارزیاب نبوده و شرط نقد دقیق، دادن راهکار نیست.

کوشکی در مورد اصطلاح نقد منصفانه تصریح کرد: واژه منصفانه در مورد نقد، دقیق و صحیح نیست. نقد پدیده ای علمی، کارشناسانه و مبتنی بر استاندارد و شاخص است و قرار نیست ما در مورد شخصی قضاوت و رحم و مروت داشته باشیم.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱:۳۵ به مدت ۸۵ دقیقه، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار