کارشناسان

علیرضا کنگرلو

علیرضا کنگرلو
نام:
بیوگرافی:

متولد 5 اردی بهشت 1355، فعاليت در راديو را از تيرماه ١٣٧٣ آغاز کردم. از دوران تحصيل ابتدایی به كار صدا و گویندگی علاقه زیادی داشتم در حقیقت نوع بیانم به گونه ای بود که حتي در مدرسه معلم ها و همكلاسي هایم میگفتند : علیرضا كنگرلو شما از روي كتاب بخوان، بیشتر برنامه های فرهنگي مدرسه و کارهای نمایشی را اجرا می کردم. در هجده سالگی همزمان با دیپلم گرفتن و قبولی در کنکور دانشگاه، در آزمون واحد نمایش رادیو شركت کردم و با وجود حضور شرکت کنندگان زیاد، من به همراه امیر جوشقانی در آن آزمون قبول شدیم . از سال 73 در واحد نمایش رادیو کارم را آغاز کردم، همزمان در اتاق هاي تمرين نمايش، فن بیان حرفه اي را نزد  میکائیل شهرستانی گذراندم، در شروع کارم در واحد نمایش رادیو، " قصه ی شب" و " آدینه در نمايش "را در کنار بزرگان هنر، سینما و تئاتر، نقش اجرا کردم. یکی از شانس های بزرگ من در آغاز کارم در رادیو که در گویندگی بسيار کمکم کرد، کار کردن در کنار بزرگانی چون: ژاله علو،بهزاد فراهانی،میکائيل شهرستانی، مجید حمزه، پری امیرحمزه، احمد آقالو،شمسی فضل اللهی، فرهاد اصلاني، حميد منوچهري، دانیال حکیمی،علي عمراني،سيروس ابراهيم زاده و... بود . بودن در کنار این بزرگان به من جسارت کار کردن داد و درس هاي زيادي را از آنان یاد گرفتم .

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، شرایط به گونه ای فراهم شد که دوران خدمت سربازی ام را در ساختمان شيشه اي و دفتر توليد راديويي گذراندم، که در اين دوران هم تجربه هاي خوبي كسب كردم آن هم به واسطه ي آنكه تمام كار توليد برنامه ي ١٥ دقيقه اي به عهده من بود، در حقیقت توانستم همزمان با دوره سربازی، کار گویندگی ام را در شبکه های مختلف رادیویی ادامه دهم. در آن دوره تفكيك شبكه اي وجود نداشت و گوينده مي توانست همزمان در چندين شبكه فعاليت كند.

از سال 76 به عنوان گوينده و نويسنده در شبكه هاي مختلف راديويي از جلمه ايران، قرآن ، رادیو 2 (رادیو فرهنگ)، تهران ، جوان و پيام، به فعاليت خود ادامه دادم. قبل از تفكيك بين گويندگي در تلويزيون و راديو ، تجربه كار در تلویزیون را نيز دارم . "بهار آسموني" ، "بهار 23 "، "به سوي ظهور" ،" آفتاب شرقي" ، "براي تو" ، "خانه ي ما" ( شبكه ي جام جم اروپا و آمريكا ) و چندين ويژه برنامه  مناسبتي در شبكه ي جام جم و برنامه "تا مهر" از شبكه يك سيما ،به عنوان مجري را بر عهده داشتم ... و همچنين گوينده ي 160 قسمتي برنامه ي "نجواي شبانه" ( شبكه ي 4) و در حال حاضر به عنوان نريتور برنامه هاي تلويزيوني و گوينده ي برخي تـــيـــزر هاي تبليغاتي همکاری می کنم.

از ابتدای تاسیس رادیو ورزش و شروع پخش آزمایشی آن، با این شبکه همکاری خودم را آغاز كردم، با حضوردر برنامه هاي بسيار پر مخاطب و تاثيرگذار، روزهاي خوب و ماندگاري را در آن سال ها سپري كردم  ؛ يكي از برنامه هاي قديمي با نام "يك مصاحبه يك سرود" را با تهيه كنندگان بسياري از جمله محمدرضا فؤاديان، كار كردم، ، برنامه اي كه آن زمان يكي از برندهاي راديو ورزش بود و بسياري از بزرگان ورزش با اشتياق در برنامه حضور پيدا مي كردند.

يكي از بهترين و پر خاطره ترين برنامه هايم در راديو ورزش، برنامه اي بود تحت عنوان "شبهاي تابستان" در تابستان ١٣٩٢، برنامه اي كه براي اولين بار محبوب ترين ها از اهالي ورزش و هنر در يك برنامه ي شبانگاهي با اشتياق از ساعت "٢٢ تا ١ " بامداد حضور پيدا كردند  و تعداد مخاطبان شبكه ورزش را در آن برهه بسيار افزايش داد، مرتضي پاشايي، امير قلعه نوعي، شهرام شكوهي، بهاره رهنما،مهراب و پيمان قاسم خاني،مازيار ميري، شقايق دهقان، مازيار فلاحي، فريدون آسرايي،رضا رويگري و ... برنامه هاي اينچنيني تجربه ي بسيار ارزشمندي در جذب مخاطب براي راديو ورزش بود.

در حال حاضر  در راديو ورزش تنها گويندگی  برنامه ي "عصرانه" در روزهاي فرد را برعهده دارم.

درباره علاقه به رشته های ورزشی می توانم بگویم در دوران نوجواني بسيار فوتبال بازي مي كردم و به صورت حرفه اي واليبال، در سال ١٣٦٥ عضو واليبال نونهالان بودم و در مسابقات كشوري نونهالان واليبال كه در مشهد مقدس برگزار شد، مقام نخست را كسب كرديم.

از سال ١٣٨٩ غواصي مي كنم و دوره هاي تخصصي اين ورزش را گذرانده ام.

- غواص سه ستاره CMAS (عضو کنفدراسیون جهانی ورزش های زیر آب و غواصي)

- غواصي در شب ،غواصي در كشتي هاي مغروق،  غواصي در آبهاي عميق ، دايو مستر PADI  هستم و از سال ١٣٩٠ نيز اسكي می کنم.

با توجه به آنكه راديو ورزش يك شبكه تخصصي است و مخاطبان خاص خود را دارد، براي تنوع و جذب بیشتر مخاطب مي تواند در برخي از روزها و يا ساعات هفته برنامه هايي با سليقه ي نزديك به مخاطبان بویژه مخاطبان جوان، توليد و پخش كند  و از اين طريق بتوانيم با جذب آنان پيام هاي ورزشي خود را انتقال بدهيم و بهتر بتوانیم ورزش کردن و به طور كلي ورزش همگاني را در جامعه نهادینه کنیم .

 

                                                                                        علیرضا کنگرلو

                                                                                        گوینده شبکه رادیویی ورزش

                                                                                  زمستان 94

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط