خبر

ظرفیت های ورزش در توسعه فرهنگ کتابخوانی

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ به مناسبت بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در محل نمایشگاه های شهر آفتاب برگزار می شود، برنامه فرهنگ و ورزش به موضوع کتاب و کتابخوانی، ظزفیت های ورزش در توسعه این فرهنگ و نقش تکریم جایگاه فعالان عرصه کتاب در افزایش تولیدات با کیفیت در حوزه نشر پرداخت.

در جهان امروز یکی از معیارهای توسعه یافتگی کشورها میزان اقبال مردم به سمت مطالعه و پژوهش است. اگر نگاهی گذرا به سرانه مطالعه در کشورهای پیشرفته بیاندازیم؛ به اهمیت این موضوع پی خواهیم برد. در پاسخ به سوال پایین بودن میزان مطالعه در ایران (۳-۵دقیقه) برخی علت را در قیمت بالای کتاب و هزینه بر بودن آن در سبد کالای خانواده می دانند. اما کارشناسان تحلیل دیگری دارند؛ آنها معتقدند علت اصلی اقبال ضعیف مردم ما به کتابخوانی در نگاه فرهنگی آنها به اهمیت مقوله مطالعه نهفته است. به عبارتی افراد دور از کتاب، اهمیت کتاب و کتابخوانی را در تغییر شیوه زندگی خود درک نکرده اند. به همین علت اختصاص بخشی از منابع مالی را در این مسیر، یک فرآیند غیرضروری می پندارند. تغییر این شیوه نگاه مستلزم تلاش گسترده و  دامنه دار رسانه های جمعی و اصحاب مطبوعات است.

شاید در سایه این تلاش ها در آینده شاهد نهادینه شدن فرهنگ مطالعه در کشور باشیم. موضوعی که در صورت وقوع، حرکت عمومی جامعه را در مسیر توسعه و تعالی تسهیل می کند.

رضا قاسمی، معاون اداره کل امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان در زمینه ارزیابی کیفیت کتاب های چاپ شده در حوزه ورزش اظهار کرد: کتاب های کلی و عمومی که در رابطه با دروس تربیت بدنی و علم تمرین است؛ زیر نظر مراجع دانشگاهی چاپ ونشر می شوند و کتاب های تخصصی مربوط به رشته های مختلف با هماهنگی و نظارت فدراسیون های مربوطه و کارشناسان فنی آن رشته چاپ و منتشر می گردند.

وی افزود: در سال ۹۴ با همت معاونت فرهنگی آموزش و پژوهش وزارت خانه، شورای فرهنگی وزارتخانه  و کارگروه فرهنگی و هنری تشکیل شد. در خواست های فرهنگی نظیر چاپ و نشر کتب و فیلم های ورزشی در این کارگروه مطرح و بازبینی می شود و تصمیم گیری نهایی در شورای فرهنگی وزارتخانه صورت می گیرد.

وی ایجاد ایستگاه کتاب در ساختمان ستاد وزارتخانه و ارائه تخفیف ویژه نمایشگاه برای کارکنان و ورزشکاران را از اقدامات وزارت ورزش و جوانان درهفته کتاب عنوان کرد.

برخی عللی که برای توجیه مطالعه وجود دارد؛ شامل:

۱-  مطالعه محرک ذهن است و ذهن را در حالت آماده باش قرار می دهد و از زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می کند.

۲- کاهش اضطراب.

۳- افزایش اطلاعات ورودی به مغر.

۴- گسترش دایره واژگان.

۵- افزایش مهارت گفتاری.

۶- افزایش توانایی نگارش.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده و به تهیه کنندگی حسین سلطانی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار