خبر

ضرورت اهمیت درس تربیت بدنی در مدارس و دانشگاه ها

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش، محمد حسین علیزاده نائب رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی درباره اهمیت درس تربیت بدنی گفت: در کشورهای پیشرفته تمام تلاش این است که ساعات تربیت بدنی افزایش یابد. در طول سال حدود 6 ماه مراکز ورزشی مدارس و دانشگاه ها در کشورمان تعطیل است. در حالی که مکان، نیروی انسانی و برنامه داریم. دانشجویان به یک برنامه مدون نیاز دارند تا مشارکت دانشجویان را بالا برود.

وی افزود: در یک سال یک دانشجو در حالی که دو واحد تربیت بدنی را پاس کند  در بهترین شرایط 70 ساعت در سال ورزش می کند. این عدد به هیچ عنوان قابل قبول نیست. لازم است همان طور که خانواده ها به دروس زبان و ریاضی اهمیت می دهند به تربیت بدنی نیز اهمیت دهد.

سعید خسروی معاون برنامه ریزی درس تربیت بدنی در وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: ما برای تربیت بدنی در مدارس نقشه راهی داریم که آن سند تحول بنیادین آموزش است. در این سند 6 زیر نظام تعریف شده است که یکی از آن برنامه های درسی است که شامل 11 حوزه یادگیری است که یکی از این حوزه ها تربیت بدنی و سلامت است. این درس با ساعات متفاوت در مقاطع مختلف تحصیلی چینش شده است. البته این ساعات با نیازهای دانش آموزان مطابقت ندارد. در سال های اولیه ایجاد این سند همه مقاطع هر روز یک ساعت درس تربیت بدنی داشتند اما حالا این درس به دو ساعت در هفته کاهش یافته است.

خسروی ادامه داد: درس تربیت بدنی باید باز تعریف شود. همان طور که نمی توان از دانش آموزان انتظار داشت با دو ساعت درس ادبیات و یا علوم به حد بالندگی در این درس ها برسند درباره تربیت بدنی نیز این موضوع صدق می کند. در مدارس تنها مفاهیم پایه آموزش داده می شود.

 

وی خاطر نشان کرد: وزارت آموزش و پرورش وزارتی است که 99 درصد از بودجه خود را به حقوق معلمان اختصاص می دهد. با این حال حقوق معلمان نیز بسیار کم است. اکنون 3000 فضای ورزشی در آموزش و پرورش وجود دارد که متولی رشد و پرورش یک میلیون و سیصد هزار دانش آموز است.

همیشه با ورزش از شنبه تا چهارشنبه ساعت 18:30 با اجرای شهاب قاسمی تقدیم شنوندگان می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار