خبر

سهم ایران از تولید علوم ورزشی در دنیا

بازگشت


به گزارش رادیو ورزش؛ مسعود یمینی فیروز، پژوهشگر و کارشناس ارشد مدیریت ورزشی پیرامون سهم ایران از تحقیق و پژوهش در علوم ورزشی اظهار کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته سهم ایران از تولید علم جهان در حوزه علوم ورزشی ۲۰ صدم درصد است که سهم بسیار ناچیزی محسوب می شود. دلایلی مانند بها ندادن به دانشجویان، گرایش اساتید به امور اجرایی، نادیده گرفتن کارهای علمی و پژوهشی و کمبود بودجه از جمله عواملی است که موجب افت کمی و کیفی مقالات علمی ورزشی می شود. وی یادآور شد: از نظر تولید علوم ورزشی در دنیا کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا، آلمان و ژاپن به ترتیب رتبه های اول تا ششم را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که کشور ما با ۳۰۲ مقاله علمی رتبه ۳۳ جهان را دارد و در آسیا بعد از ژاپن، تایوان، چین و کره جنوبی در رتبه پنجم قرار داریم. ولی از نظر کیفی، شاخص کیفی مقالات علمی ایران در سطح خوبی قرار دارد.
دکتر موحدی، عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان پیرامون وضعیت پژوهش های ورزشی در کشور بیان کرد: به اعتقاد من در سه سال اخیر پژوهش های ورزشی در کشور روند پرشتابی گرفته و بزودی عقب ماندگی و پسرفت های حوزه علوم ورزشی کشور جبران خواهد شد که لازمه ای امر وجود دید حرفه ای نسبت به پژوهش و حمایت مالی از طرف مسئولین است. پتانسیل پژوهشگران در کشور بسیار زیاد ولی امکانات مالی بسیار ناچیز و محدود است. در حال حاضر پژوهشگاه تربیت بدنی به طور رسمی متولی اصلی پژوهش های مرتبط با تربیت بدنی در کشور است.
وی افزود: جدا از بحث بودجه و امکانات مالی، اساتید دانشگاه باید کار خود را محدود به یک دانشگاه کرده و بیشتر به کار پژوهشی بپردازند. ضمن اینکه بودجه های پژوهشی که در اختیار دانشگاه ها و پژوهشگاه ها قرار می گیرد باید هدایت شود. یعنی دادن بودجه و اعتبار به پژوهشگر باید منوط به ارزیابی بروندهی طرح های پژوهشی باشد.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت۱۱:۳۵ تا ۱۳ از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار