خبر

زنگ ملی ورزش در مصاحبه با مدیر رادیو ورزش

بازگشت
  • آقاي دكتر قاسمي، ايده طرح ملی ورزش چگونه شكل گرفت؟

با سلام به مخاطبان شما، يكي از دغدغه‌‌هاي من كه البته در ابتدا خيلي پررنگ نبود اين بود كه مردم ما چرا ورزش نمي‌كنند در حاليكه به فوايد آن آگاه هستند؟!. بنا به اقتضائات شغلي‌ام وقتي به كشورهاي خارجي مي‌رفتم در خيلي از آنها اين موضوع حل شده بود و مردم خيلي ر احت و با علاقه فعاليت ورزشي داشتند، وارد دانشگاه که شدم بنا به وظيفه معلمي دانشگاه، وقتي ساختارهاي ورزشي تقريباً عمده كشورهاي صاحب سبك را مطالعه كردم باز هم ديدم كه براي تولي‌گري ورزش همگاني تشكيلات آنچناني پيش‌بيني نشده است، اما مردمان آن کشورها هم به ورزش روی خوش نشان می دهند.

در پژوهش‌هايي كه به بررسی علل گرایش نداشتن مردم به انجام ورزش پرداختم و يا پژوهش‌هاي خارجي كه درباره این موضوع مطالعه كردم يكي از مهم‌ترين فاكتورهاي مؤثر در گرايش مردم به انجام فعاليت‌هاي ورزشي، وجود محرك قوي است مثلا در کهنسالی توصیه پزشک به افراد موثرتر است و به همین خاطر هم هست که در بوستان ها افرادی می بینیم که در راه رفتن خود با مشکل مواجه هستند اما به ورزش روی آورده اند. اينها باعث شدند که دغدغه اوليه من پررنگ‌تر شود. تا اينكه وقتي براي تصدي‌گري مسئوليت راديو ورزش دعوت شدم معاون محترم صدا سركار خانم آبرواني هم انتظارشان از راديو ورزش را همگاني كردن ورزش اعلام كردند لذا مصمم شدم تا اين موضوع به عنوان راهبرد اصلي راديو ورزش در افق 5 ساله تبيين شود.

بر همين اساس براي اولين بار برنامه 5 ساله اجرايي راديو ورزش تدوين شد و اين موضوع هم در زمره راهبردهاي اصلي قرار گرفت. ايده را در شوراي مديران شبكه مطرح كردم و با همفكري و تعامل همکارانم پيشنهاد شد كه ارگانهاي درگير با موضوع هم در كنار راديو ورزش باشند. مهمترين و دربرگيرترين نهاد، آموزش و پرورش بود با همكار دانشگاهي‌ام آقاي دكتر حميدي معاونت تربيت بدني و سلامت در ميان گذاشتم كه مورد استقبال قرار گرفت، پيشتر هم با رئيس فدراسيون كارگري به تفاهماتي رسيده بوديم.  با نزديك‌شدن به مرحله اجرا، تقاضاهايي هم از ارگانها و نهادهاي ديگر مطرح شد كه با تدبير مقام محترم معاون صدا، مقرر شد در يك ساعت معين با عنوان «زنگ ملي ورزش همراه با راديو ورزش»، طرح اجرايي شود.

  • سوالي كه مطرح است اين است كه اهميت ورزش همگاني چرا بيشتر از ورزش قهرماني است در حاليكه توجه مردم به ورزش قهرماني است رسانه چگونه به اين نتيجه رسيد كه ورزش همگاني را در دستور كار قرار دهد؟

براي پاسخ به اين سوال اول بايد ببينيم جايگاه ورزش در اسناد بالادستي كجاست؟ به زبان حقوقدانان ، قانون اساسي محمل امور اساسي و اصلي هر کشوری است و کشور ما هم از این قاعده مستثنا نیست . وقتي مي‌بينيم ورزش و تربيت بدني در بند سوم از اصل سوم مورد تصريح قرار گرفته است و قانونگذار با «واو » عطف بين دو نهاد آموزشي – فرهنگي یعنی: آموزش و پرورش و مقدم بر آموزش عالی، تربیت بدنی را ذکر کرده است معلوم می شود که تربیت بدنی در کشورما دارای جایگاه ویژه ای است که در ردیف مسائل اساسی کشور در قانون اساسی و نه در قوانین عادی به آن تصریح شده است بدین توضیح که اصل سوم قانون اساسی اشعار می دارد که : دولت جمهوري اسلامي ايران موظف است براي نيل به اهداف مذكور در اصل دوم همه امكانات خود را براي امور ذيل به كار برد كه در ادامه همين اصل و در بند سوم تصريح مي‌شود به:«آموزش و پرورش و تربيت بدني رايگان براي همه در تمام سطوح و تسهيل و تعميم آموزش عالي».

بدين‌ترتيب تربيت بدني در زمره يكي از نهادهاي فرهنگي – آموزشي منظور شده است و رسانه هم يك دستگاه فرهنگي – آموزشي است.خب ما كارگزاران راديو به فرموده حضرت امام خميني (ره) مكلف هستيم به آموزش زندگي، پرورش يك ملت. آموزش زندگی و پرورش يك ملت چگونه اتفاق مي‌افتد؟ و كاركرد پرورشی ورزش كجاست؟ برگرديم به قانون اساسي كه هدف از حكومت رشد دادن انسان در حركت به سوي نظام الهي (و الي الله المصير)‌ است چرا؟ براي اينكه زمينه ظهور و بروز شكوفايي استعدادها براي تجلي ابعاد خداگونگي (خليفه‌الله) انسان فراهم شود.

 به زبان ساده‌تر هدف حكومت جمهوري مبتني بر اسلام اين است كه وسيله‌اي باشد براي ايجاد زمينه‌هاي مناسب در راه ساختن انسان‌هايي كه قادر به تحقق اهداف شرع انور اسلام باشد و ورزش به مفهوم عام ،يك عامل زيربنايي و يكي از متغيرهاي مهم در تحقق آرمانهاست. چگونه؟ بدین ترتیب که تربیت بدنی آنهم به اعتبار کلام حضرت امام –ره- که در همه ابعاد انسانی ورزش کنید ، نتیجه اش برومندي نسل  خواهد بود که همین عامل می تواند ملت را به سرمنزل مقصود برساند  

حالا ممكن است اين پرسش پيش آيد كه چرا راديو؟ اول اينكه بنا به فرمايش مقام معظم رهبري (مدظله العالی- تأثير دستگاه عظيم (راديو) به قدري بالاست كه با هيچ دستگاهي قابل مقايسه نيست. دوم اينكه راديو هنوز هم قابل حمل‌ترين  و همراه ترین رسانه است و در هر موقعيتي مي‌توان از آن بهره برد، سوم اينكه قرار است در طرح زنگ ملي ورزش آحاد مردم در موقعيت‌هاي گوناگون با همراهي كارشناس راديو ورزش، فعاليت ورزشي كنند و تلاش ما این است که تمرین های ورزشی که ارائه می کنیم با فعاليت اصلي مخاطبان تزاحم نداشته باشد و انها اگر نتوانند کار خود را در آن 5 دقیقه رها کنند دست کم بتوانند در تمرین های ما شرکت نمایند يعني رسانه به عنوان فعاليت ثانويه افراد باشد و آنها ضمن مبادرت به كار اصلي خود،‌ ورزش هم بكنند.

  • آيا راديو ورزش قرار است به تنهايي ميدان داري كند يا فارغ از اينكه پيشنهاد و ايده اوليه طرح براي راديو ورزش است ديگر شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني يا نهادها هم در اين طرح مشاركت خواهند داشت؟

ببينيد اين درسته كه طرح و ايده براي راديو ورزش است اما ما آمادگي داريم هر دستي را كه به سوي ما دراز شود به گرمي بفشاريم. تا حالا شركاي اجتماعي و رسانه‌اي ما وزارت آموزش و پرورش با يك جمعيت حداقل ده ميليوني است، جامعه ميليوني كارگري است ، جامعه و اهالي ورزش و ده ها هزار نفري هستند كه در بوستانها و كوهستانها در آن ساعت ورزش مي‌كنند. البته با هماهنگي‌ها و نامه‌نگاري‌هاي صورت گرفته، همه اركان و دستگاه‌هاي دولتي و سازمان‌هاي مردم نهاد هم دعوت به همراهي با طرح شده‌اند. حتي اعلام كرده‌ايم كه سازمانها و دستگاه‌ها روز را اعلام كنند ما مربي و گزارشگر خود را براي اجرا و پخش زنده مشاركت آنها در زنگ ملي ورزش و نیز انعکاس ان به ان نهاد اعزام می کنیم.  در حوزه رسانه هم شرکایی داریم انشاء الله شبکه های مختلف رادیویی و شبکه ورزش سیما و دیگر خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب را هم در کنار خود احساس خواهیم کرد و با توان افزایی رسانه ای ، این طرح به بار خواهد نشست و از برکات آن همه برخودار خواهیم شد.

  •  آقای دکتر قاسمی از صحبت‌هاي شما برداشت من اين است كه با اجراي اين طرح مفاد يكي از اصول اجرا نشده قانون اساسي، شكل اجرايي مي‌گيرد. اين برداشت من درست است؟

حالا اين يك تعبير است تعبير خود من اين است كه در قانون اساسي دولت مكلف است همه امكانات خود را صرف اين امر كند اين كلمات بار حقوقي دارند اولا مكلف است يعني مختار و يا مجاز نيست دوم اينكه همه امكانات خود را نه بخشي از آنرا براي تحقق اين اصل بكار گيرد.

بنابراين ما هم به عنوان بخشي از حكومت مي‌خواهيم دولت كه به تعبير مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) وسط ميدان است، در كنار ديگر بخش‌ها ريل‌گذاري ‌كنيم كه اين حركت به مقصد برسد چرا كه آمال و اهداف دولت‌ها پيشرفت و رفاه حال ملت‌هاست و ما هم مي‌خواهيم به عنوان سربازان فرهنگي، كمك كنيم كه مردم با مبادرت به ورزش داراي روحيه شاد و با نشاط شوند و در مسير سازندگي گام بردارند اعتقادم این است که هر قدر بتوانیم به سرانه ورزش اضافه کنیم و موجب شویم مردم ورزش کنند بیشتر  از آن در هزینه سر به سری دارو و درمان با ورزش به نفع ورزش و سلامتی عمل خواهیم کرد. اصلا می توان تصور کرد یک ملت خمود ، بدون نسلی سالم، قوی و با نشاط امید به فردایی روشن داشته باشد و یا خود را در حال نزدیک شدن و نه محقق شدن اهداف و آرمان هایش ببیند؟.

  • ‌آقاي دكتر قاسمي جنابعالي به عنوان يك استاد دانشگاه كه تحصيلات تخصصي در زمينه تربيت بدني داريد در خصوص زمان اين زنگ كه 5 دقيقه‌اي است ارزیابی تان چیست؟ واقعا آنرا كافي مي‌دانيد؟

سوال سخت و سهلي است. ببينيد مسئله اصلي جامعه  ما فقر حركتي و یکجانشینی که خود از زندگی آپارتمانی و ماشینی نشات می گیرد است . پيامدهاي سوء فقر حركتي از ناهنجاري قامتي تا ناهنجاري‌هاي رواني ، همگي آزاردهنده است.ملموس ترین عوارض آن بروز اختلالات قلبي- عروقي و کاهش حجم تنفسي است که این موضوع خود عملکرد اندام‌هاي داخلي را مختل می کند. این نارسایی های داخلی، آمادگي‌هاي حرکتي و رواني در يادگيري و انجام مهارت‌ها (از امور ساده گرفته تا مهارت‌هاي پيچيده ورزشي و شغلي) و بازدهي نامطلوب در انجام وظايف اجتماعي و امور روزانه را  کاهش می دهد حال شما تصور کنید که با انجام فعاليت‌هاي بدني فعاليت‌هاي فيزيکي منظم هم این نارسایی ها از بین می رود و هم اضطراب، افسردگي و احساس تنهايي کاهش می یابد موضوعی که خیلی به چشم نمی آید این است که ورزش ، افراد را به هم پیوند می دهد ، سرمایه اجتماعی را افزایش می دهد، به بهبود روابط اجتماعی کمک می کند و در به وجود آمدن اعتماد به نفس و ايجاد زمينه مناسب براي فعـاليت‌هاي اجتماعي عامل بسیار مؤثریست.

از طرف ديگر سبك زندگي تغيير كرده است. زندگي ماشيني خيلي چيزها را تحت تأثير قرار داده از جمله آنها پديده حوصله اجتماعي است. ما به جاي رمان، داستانك، به جاي مقاله، چكيده و به جاي خبر، ليد خبر را مي‌خوانيم. چرا؟ به زبان جامعه‌شناسان ما در عصر ميني مال زندگی می کنیم. ما هم بر اين اساس یک زمان حداقلی يعني 5 دقيقه را طراحي كرده‌ايم تا همه مردم در همه گروه‌هاي سني بتوانند آنرا انجام دهند. ما نخواستیم مصداق سنگ بزرگ باشیم که به هدف نخورد اصلا گفته شده هدف باید در دیدرس و دسترس باشد به همین خاطر حتی اون ده دقیقه ای که همکار پیشکسوت مان آقای مسعود اسکویی در اوایل شبکه ورزش می گفتند حداقل هر روز ده دقیقه ورزش کنید ر ا به 5 دقیقه کاهش دادیم و تلاش هم خواهیم کرد که در اين 5 دقيقه حركت‌هاي ورزشي را كه همگان بتوانند انجام دهند و نوعي ورزش براي همه باشد بگوییم.

  • حرف خاصي مانده كه راجع به طرح زنگ ملي ورزش بخواهيم عنوان كنيد؟

نه ممنون از توجه شما. فقط اين را اعلام می كنم كه ما در حين اجراي اين طرح، بهترين تمرين‌دهنده ورزشي را به مسابقه گذاشته‌ايم هر كسي فكر مي‌كند مي‌تواند تمرين‌دهنده خوبي باشد  مي‌تواند صداي خود را ضبط و به تارنماي شبكه به نشانی Radiovarzesh.ir ارسال كند.علاوه بر اين هر ارگاني كه خواهان پوشش مراسم زنگ ملي ورزش خود است مي‌تواند با مراجعه به تارنماي شبكه اعلام آمادگي كند ما هم در اسرع وقت اقدام خواهيم كرد. حرف آخرم یک آرزوست آرزویم این است که مردمان كشورم با مبادرت به ورزش و شرکت در تمرینات ورزشی ،در سلامت و تندرستي، زندگي شاد و‌ آرامي داشته باشند.

گفتنی ست سوم خرداد ماه سال 94، تفاهم‌نامه‌اي بين شبكه راديويي ورزش و رئيس فدراسيون ورزشهاي كارگري براي انجام ورزش در سطح كارخانجات و كارگاه‌هاي توليدي بطور هماهنگ به امضاء رسيد. نهم خرداد ماه  تفاهم‌نامه‌اي بين شبكه راديويي ورزش و معاونت تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش براي انجام ورزش صبحگاهي مدارس بطور هماهنگ رأس يك ساعت با همراهي راديو ورزش به امضاء رسيد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


امید قاسمیان
۱۳۹۴/۰۷/۱۳
ایده بسیار جالبیه
امیدوارم موفق باشید
مثل همیشه همراه شما خواهم بود
0 (0 آرا)

نمایش 1 نتیجه

برنامه های مرتبط

آخرین اخبار