خبر

دولت باید استادیوم ها را به باشگاه ها واگذار کند

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ صادق رییسی کیا، مدیر عامل سابق باشگاه راه ‌آهن و مطلع حوزه اقتصاد ورزشی پیرامون وضعیت فعلی نظام باشگاه داری فوتبال کشور اظهار کرد: در باشگاه های لیگ برتر کشور، ۵ باشگاه به صنعت فولاد، ۴ باشگاه به صنعت خودروسازی و ۲ باشگاه هم به صنعت ساختمان وابسته اند. باشگاه های دیگر نیز مانند پرسپولیس و استقلال دولتی هستند. این چند صنعت که مشغول باشگاه داری هستند دچار مشکلاتی در صنعت خود شده اند که به تبع، این مشکلات در باشگاه ها هم جریان پیدا کرده و تامین مالی را به دشواری انداخته‌ است.

رییسی کیا درخصوص راهکار رسیدن به وضعیت مطلوب نظام باشگاه داری بیان کرد: ما باید بستر و زمینه سرمایه گذاری در ورزش کشور و همچنین باور دست اندرکاران صنعت ورزش را نسبت به نظام باشگاه داری اصلاح کنیم. ساختار کنونی نظام باشگاه داری کشور که در آن مدیر، مالک و حامی باشگاه یکی است جوابگو نیست. باشگاه های ما باید به سمت ساختارهایی بروند که به عنوان بنگاه اقتصادی شناخته شوند و فعالیت اقتصادی آنها به رسمیت شناخته شود. برای مثال، باشگاه ها باید به معنای واقعی از حق میزبانی و ظرفیت هواداری خود استفاده کنند؛ استادیوم های اختصاصی داشته باشند و از درآمد روز مسابقه بهره مند باشند که با ساختار فعلی این امر امکان پذیر نیست.

در بحث بسترها نیز دولت باید محیط و امنیت سرمایه گذاری در ورزش را فراهم آورد. کاهش میزان تصدی دولت، افزایش  سهم ورزش در سبد خانوار و افزایش تولید ثروت و کارآفرینی در صنعت ورزش از جمله اقداماتی است که دولت باید بانجام برساند. بعلاوه دولت باید دست از استادیوم داری بردارد چون باشگاهی که استادیوم در اختیار خودش نیست نمی تواند به کسب درآمد فکر کند. بهتر است مانند سایر کشورهای مترقی در ورزش استادیوم ها در اقساط بلند مدت به باشگاه ها واگذار شوند. همچنین لازم است موانع قانونی که در نظام جامع باشگاه داری وجود دارد برطرف شوند. مدیران باشگاه ها نیز باید باشگاه داری اقتصادی را آموزش ببینند.

وی درخصوص چگونگی جذب تماشاگران بیان کرد: وقتی هوادار بلیط مسابقه را خریداری می کند انتظار دارد با او درست و با احترام رفتار شود. امکانات و شرایط استادیوم باید راحتی تماشاچی را فراهم آورد. وقتی باشگاه قاعده و قانون شفافیت مالی را در پیش گیرد یعنی به هوادار خود احترام گذاشته است. در یک باشگاه بازیکنی از ۱۵ بازی نیم فصل تنها در ۲ بازی حضور داشته است و یک میلیارد تومان دریافت می کند ولی از طرف دیگر در استادیوم امکاناتی نظیر سرویس رفت و آمد، پارکینگ، سرویس بهداشتی مناسب، غذا خوری و ... برای هواداران تدارک دیده نمی‌شود طبیعی است که باید شاهد ریزش هوادار آن باشگاه باشیم.

برنامه اقتصاد و کارآفرینی کاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای حامد صفری، ساعت ۱۳:۳۰ دوشنبه ها به مدت ۲۵دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار