خبر

خطر آرتروز گردن و فک در کمین دانش‌آموزان

بازگشت

خطر آرتروز گردن و فک در کمین دانش‌آموزان!

استفاده بیش از حد از رایانه و موبایل در افزایش این عارضه بسیار تاثیرگذار است. اگر در گذشته مشکل دانش‌آموزان به دلیل کمبود فضا و فقر حرکتی بود، اما امروزه استفادة بیش از حد از موبایل و رایانه سبب شده تا عارضه سر به جلو در بین دانش‌آموزان افزایش پیدا کند. قطعاً اگر این عارضه به موقع درمان نشود، منجر به آرتروز فک و گردن می‌شود.

وضعیت ناهنجاریهای قامتی در بین دانش آموزان

طی تحقیقات انجام شده، ۷۱ درصد پسران و ۷۵ درصد دختران دارای ناهنجاری‌های قامتی هستند. همچنین ۶۹ درصد ناهنجاری‌ها در اندام تحتانی و ۴۶ درصد در اندام فوقانی دانش‌آموزان است. هرچند این آمارها قطعی نیست، اما تهدیدی برای ساختار قامتی دانش‌آموزان است.

مدیر این تحقیقات با بیان اینکه قریب به اتفاق ناهنجاری‌های حرکتی اعم از پاهای پرانتزی، افتادگی شانه، گودی گردن وُ کمر وَ قوز پشت  به دلیل حمل کوله پشتی نامناسب، نشستن غیر استاندارد و کفش نامناسب است، افزود: دانش‌آموزان چون در دوران رشد قرار دارند، راه رفتن نامناسب و حمل کوله پشتی سنگین به صفحه رشد کودک آسیب می‌زند. اگر وزن کوله پشتی بیشتر از ۱۰ درصد وزن دانش‌آموز باشد، موجب افزایش بیماریهای قلبی، عروقی و تنفسی در کودک می‌شود و عارضه سر به جلو در آن‌ها را زیاد می‌کند.

آیا استراحت بهترین روش برای درمان آسیب‌دیدگی ناحیه سر است؟

استراحت یک درمان استاندارد برای آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر به شمار می‌رود. با این حال شواهد نشان داده است برنامه‌های درمانی که کمی فعال‌تر هستند می‌توانند تاثیر بیشتری بر درمان بیماران داشته باشد.

بررسی‌های اخیر نشان داده است در صورتی که فردِ آسیب دیده بلافاصله از ورزش و فعالیت فیزیکی منع شود، نمی‌تواند کاملا موثر باشد.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: ریکاوری بر اساس فاکتورهایی همچون شدت آسیب‌دیدگی‌ درمان‌های متفاوتی دارد. بررسی‌های  جدید ما نشان داده است که درمان‌های فعال در برخی موارد می‌توانند کارآمد باشد.

و اما کاهش اختلال کارایی شناختیِ افراد سالمند با انجام ورزش هوازی

بسیاری از افرادِ بالای 65 سال دچار اختلال کارایی شناختی می‌شوند. مطالعات جدید نشان داده است که ورزش‌های هوازی می‌توانند تاثیر مثبت بر شرایط این بیماران بگذارند.

اختلال در کارایی شناختی می‌تواند به آلزایمر تبدیل شود. بر اساس نتایجِ مطالعات 18 درصد از افرادی که اختلال در کارایی شناختی دارند بعد از 6 سال به آلزایمر مبتلا می‌شوند. اما بررسی ها نشان داد که ورزش های  هوازی همچون پیاده روری و دوچرخه سواری باعث افزایش سایز مغز می‌شود و در نهایت کارایی شناختی این افراد را افزایش می‌دهد.

 

 

 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار