خبر

جلوه های کارآفرینی در ورزش

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ کارآفرینی فرآیند یا مفهومی است که طی آن فرد کارآفرین با ایده های نو، خلاق و شناسایی فرصت های جدید با بسیج منابع به ایجاد شرکت های نو، سازمانهای جدید و رشد یابنده مبادرت می ورزد. این امر توام با پذیرش یکسری از خطرات هم است اما اغلب منجر به معرفی محصول یا ارائه خدمات به جامعه می شود. انگیزه های مختلفی در کارآفرین شدن موثر است که از جمله آنها می توانیم به نیاز به موفقیت، کسب درآمد، شهرت و مهمتر از همه نیازمندی به احساس مفید بودن و استقلال طلبی را نام ببریم.

از دید یک اقتصاددان ایرلندی: کارآفرین فردی ریسک پذیر است که کالایی را با نرخی معلوم خریداری می کند و با قیمت نامعلوم به فروش می رساند. فردی که کنترل درونی دارد و برای اینکه بتواند به آن چیزی که می اندیشد عینیت ببخشد باید رئیس و کارفرمای خودش باشد. بدین معنی که کارآفرین نیاز به استقلال دارد. ذهن پویای او مرزهای از پیش تعیین شده و قالب های رایج را درهم می شکند و با وجود اینکه همان چیزی را می بیند که دیگران می بینند اما به چیزی می اندیشد که دیگران نمی اندیشند. یعنی خلاق است و خلاقیتش از ذهن به عمل منتقل می شود. در این حال نوآوری رخ می دهد و نوآوری پیمودن راه های نرفته است. کارآفرین فردی منفعل نیست و روحیه تهاجمی دارد. فرصتگرا و عملگراست و ضمن حفظ کارایی قدرت تحمل ابهامات و مسائل و شکست را دارد.

واعظی آشتیانی، مدیرعامل سابق باشگاه استقلال تهران در زمینه کارآفرینی در عرصه ورزش اظهار کرد: ذات ورزش کارآفرین است. به عنوان مثال وقتی یک باشگاه ورزشی راه اندازی می شود عده ای در مسئولیت ها و تخصص های مختلف بکار گرفته می شوند. اقتصاد ورزشی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد یورو در دنیا گردش مالی دارد که این مهم حاصل سیاستگذاری های کلان در عرصه ورزش و نشاندهنده پتانسیل ورزش در عرصه کارآفرینی است. مسابقات جهانی، قاره ای و بازی های المپیک از لحاظ فروش حق پخش بازی ها، جذب توریست و اشتغالزایی برای افراد می توانند درآمدزا باشند.

واعظی آشتیانی تصریح کرد: ما با یک چالش جدی در ورزش کشور روبرو هستیم و آن نداشتن تعریف درستی از سرمایه گذاری در حوزه ورزش است. بیشتر سرمایه گذاری ها بصورت خودجوش است و اغلب سوددهی و توجیه اقتصادی ندارند. وی بهره مندی از نیروهای کارآمد به منظور استفاده بجا از فضاهای مجازی را در اقتصاد ورزشی مفید دانست و افزود: دولت باید به سمت سهیم کردن مردم در اقتصاد کشور و فعال کردن بخش خصوصی برود. مردم هم باید با نظارت و سیاستگذاری دولت اداره کننده اقتصاد کشورشان باشند؛ در این حالت است که رانت و رشوه کاهش می یابد.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده و تهیه کنندگی سلطانی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار