خبر

جایگاه ورزش در تاریخ دیرین و معاصر ایران

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ در دوران باستان و در بین کشورهای مشرق زمین بی گمان ایران تنها کشوری بود که در نظام تعلیم و تربیت خود اهمیت ویژه ای به ورزش می داد. در حالی که در آن زمان چینیان به تربیت بدنی توجه ای نداشتند و هندوان پرورش تن و فعالیت بدنی را گاه مورد نکوهش قرار می دادند. اما ایرانیان به ارزش توانایی و سلامتی بدن برای فراهم آوردن ارتشی سلحشور و توانمند پی برده بودند.

هرودوت، مورخ مشهور یونانی می نویسد: ایرانیان از ۵ تا ۲۰ سالگی سوارکاری، تیراندازی، راستگویی را می آموختند. جوانان ایرانی تمرینات روزانه خود را از طلوع خورشید با دویدن و پرتاپ سنگ و نیزه آغاز می کردند و از جمله تمرینات معمولشان ساختن با جیره اندک، پیاده روی طولانی، عبور از رودخانه، سوارکاری و شکار بوده است. تاریخ ورزش و برگزاری مسابقات ورزشی در ایران باستان روشن و آشکار نیست ولی در بعضی از بخش ها قدمت بیشتری از یونان دارد. زورمندی جوانان ایرانی از راه مسابقات کشتی، سوارکاری، تیراندازی و دویدن به وجود می آمد و در این بین احترام به پهلوانان اهمیت ویژه ای داشت.

موحدفر، پژوهشگر حوزه تاریخ و دبیرکل بنیاد فردوسی در این خصوص اظهار کرد: در گذشته به معنی امروزی مسابقه ورزشی برگزار نمی شد. بلکه ورزش در قدیم بیشتر جنبه رزمی و دفاعی داشته و در این زمینه انسانها از ابزارهای خاصی برای چیره شدن به طبیعت بهره می جستند. به عنوان مثال در شاهنامه فردوسی از پهلوانان، رزم آوران و حاکمان نامداری یاد شده که به فنون رزمی مانند اسب سواری، شمشیربازی، تیراندازی و پرتاب نیزه آشنا بودند. یکی از فنونی که ایرانیان به آن تسلط داشتند ورزش های آبی مانند: کشتیرانی، قایقرانی و شنا بوده است. وی تاکید کرد: از شاهنامه می توان به عنوان یک مرجع تاریخی برای شناخت ورزش های ایران و جهان استفاده کرد.

قاسمی، مدیر شبکه رادیویی ورزش و استاد دانشگاه در خصوص تاریخ ورزش بیان کرد: با نگاهی به تاریخ ورزش می بینیم که در حدود ۳۷۰۰سال پیش در کوه های المپیا تشریفات مذهبی برگزار می شده و رد پای المپیک در آن نمایان است. در کشور خودمان نیز یک سینی به نام سینی ارژان با قدمت ۵۰۰۰ سال در نقده کشف شده که دورتادور آن نمادهایی مثل حمل مشعل ، حرکات آکروباتیک و فعالیت های مختلف ورزشی حک شده که نشان دهنده نوعی مراسم ورزشی در آن زمان است. با مرور تاریخ و دسته بندی تجربیات گذشته این امکان برای ما بوجود می آید که از خطا در الگوهای برنامه ریزی آینده پرهیز کنیم و مسیر درستی را برای ورزش کشور پیدا کنیم. وی افزود: خیلی ها معتقدند شاهنامه تاریخ اغراق شده کشور ماست و می توانیم مستندات تاریخ باستان خود را در آن بیابیم. یکی از نکات بسیار ارزشمند آن آموزه هایی مبنی بر تفکرات ایرانیان در آن زمان است؛ بطوری که پهلوانانی مانند رستم در هر رقابت و جنگ آوری توکل، رعایت سلسله مراتب و میهن پرستی را به جای می آوردند که این الگو در عصر امروز به صورت فلسفه شهادت نمود پیدا کرده است.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی در روزهای زوج با اجرای خسرو والیزاده  و به تهیه کنندگی محسن افضلی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار