خبر

تکریم جایگاه خبرنگاران ورزشی

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ خبرنگار کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی خود بعد از گذراندن دوره آموزش تخصصی و با توجه به مسئولیت اجتماعی که این حرفه بر عهده او می گذارد؛ وظیفه بدست آوردن، تهیه، جمع آوری و تنظیم اخبار و انتقال آن از طریق رسانه های جمعی به مخاطبان را برعهده دارد. خبرنگار ورزشی کسی است که علاوه بر داشتن علم روزنامه نگاری، در عرصه ورزش نیز تبحر و تخصص دارد.

در سال ۱۹۷۸ میلادی سازمان یونسکو اعلامیه ای مبنی بر نقش رسانه های جمعی در تقویت صلح جهانی و تفاهم بین المللی تصویب کرد و در این اعلامیه لزوم تربیت اخلاقی و اجتماعی روزنامه نگاران را ارائه کرد. در این مجموعه آزادی مبادله اخبار و اطلاعات یک حق اساسی تلقی شده و دستور العمل های اخلاقی برای تمامی کسانی که در جمع آوری، کسب، نشر و تفسیر اخبار و اطلاعات نقش دارند؛ وضع شده و ضمن تاکید بر منشور جهانی ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد تصریح شده که بر اساس این قوانین خبرنگاران مطبوعات باید کوشش کنند تا اخبار صحیح، دقیق و معتبر در اختیار عموم بگذارند و نباید حقیقتی را به عمد تحریف یا مخدوش کنند و هیچ مطلبی نباید از دید مردم پنهان نگه داشته شود.

محمدعلی پیوند، استاد حوزه ارتباطات پیرامون تعریف مفهوم خبرنگار و اشکال مختلف اطلاع رسانی توضیح داد: خبرنگار کسی است که وظیفه تایید، تجزیه و تحلیل و اطلاع رسانی خبر را برعهده دارد. ورود خبرنگاران به عرصه های مختلف مانند ورزش، فرهنگ، اجتماع، سیاست و جنگ نشان دهنده وسعت دامنه فعالیت آنهاست. خبرنگاران خبر را بصورت دقیق و صادقانه تحویل هئیت تحریریه می دهند و پس از آن هئیت تحریریه بنابر سیاست های سازمان متبوع اطلاعات را به سمع و نظر مردم می رساند.

پیوند در خصوص پدیده نوظهور شهروندخبرنگار هشدار داد: تحولات تکنولوژی در عرصه اطلاعات منجر به شکلگیری شبکه های اجتماعی شده و به تبع آن امروزه ما با پدیده شهروندخبرنگار روبرو هستیم. در این شکل از اطلاع رسانی هرکسی و در هر جایی از طریق گوشی تلفن همراه می تواند فرستنده خبر باشد؛ بدون اینکه مسئولیتی را در ارائه خبر بعهده بگیرد. این فرد قدرت تشخیص سره از ناسره را ندارد و می تواند موجب تحریف و تشویش اذهان عمومی گردد. بعضی از خبرها را نمی توان به صورت مستقیم به مردم انتقال داد. برای جلوگیری از ایجاد تنش، اخباری مانند زلزله، تصادف قطار و... را باید بصورت تدریجی و قطره چکانی اطلاع رسانی کرد. خبررسانی در سایبر هم فرصت است و هم تهدید؛ فرصت از این جهت که خبر بصورت سریع و بدون سانسور منتقل می شود و تهدید از این جهت که منبع خبر شناخته شده نیست و مسئولیتی از نظر پاسخگویی در خصوص صحت و سقم خبر وجود ندارد. در این راستا سواد رسانه ای مخاطب در تجزیه و تحلیل اخبار نقش مهمی را در پذیرش آن ایفاء می کند. ضمن اینکه رسانه های ملی، مسئولیت خطیری را برعهده دارند و نباید نسبت به اخبار شبکه های اجتماعی بی تفاوت باشند. بلکه باید با تجزیه و تحلیل کارشناسی نسبت به صحت و سقم اخبار شبکه های اجتماعی شفاف سازی نمایند.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده و تهیه کنندگی سلطانی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار