خبر

تولید بهینه تجهیزات ورزشی منطبق با استانداردهای نوین

بازگشت


به گزارش رادیو ورزش؛ ورزش و تفریح و همینطور پرداختن به فعالیت های ورزشی یکی از نیازهای جامعه کنونی است و افزایش نیروی انسانی جوان و همچنین تلاش برای کسب مدال های بهتر در رقابت های ورزشی قاره ای، جهانی و المپیک ها باعث شده تا برنامه های مرتبط با فعالیت های ورزشی همچون تربیت مربیان و نیروهای متخصص و ایجاد تاسیسات ورزشی مناسب و استاندارد مورد توجه همه کارشناسان قرار گیرد. چرا که وجود اماکن ورزشی ایمن و استاندارد برای حفظ سلامت ورزشکاران و بالا بردن سطح مهارت های آنها بسیار ضروری است.
بنابراین کارشناسان همگی تاکید می کنند که استاندارد در تولید لوازم و تجهیزات اماکن ورزشی اهمیت بسیاری در ورزش قهرمانی و گسترش ورزش همگانی دارد. زیرا در طراحی اماکن ورزشی علاوه بر بهره گیری از دانش پیشرفته و بروز در استفاده از مصالح و سازه ها باید به طراحی ظاهری بنا نیز توجه شود. پس شرایط ایمنی استاندارد زمین های ورزشی از نظر ابعاد، وسایل و تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی در  احداث اماکن ورزشی بسیار مهم است و باید با توجه به نیاز جامعه ورزشی کشور فضاهای ورزشی با ابعاد و استانداردهای جهانی ساخته شوند.
در این میان باید مسئولین و برنامه ریزان این وظیفه را بدرستی انجام دهند. اگر قرار باشد ورزشکاران ایرانی نیز مانند دیگر ورزشکاران جهان و در کنار آنها به رقابت بپردازند؛ باید در شرایطی تمرین کنند که بتوانند برای این مسابقات آماده شوند و این موضوع می تواند در کسب نتیجه بسیار  موثر باشد.
طبق تحقیقاتی که صورت گرفته و با توجه به نیاز کشور و سرمایه گذاری هایی که انجام شده در جهت ساخت و توسعه اماکن ورزشی دولتی و خصوصی مشخص شده اغلب اماکن ورزشی احداث شده یا در دست احداث، فاقد استانداردهای ورزشی مهندسی هستند. بنابراین سرمایه گذاری هایی که برای این اماکن صورت گرفته چندان رضایت بخش نبوده در صورتیکه می توان با در نظر گرفتن شاخص های استاندارد و ایمنی نوین، این کمبودها را تا حد زیادی برطرف کرد. البته با انتخاب مشاوران با تجربه و کارشناسان با صلاحیت می توان علاوه بر کاهش هزینه های اجرایی در طراحی و ساخت اماکن ورزشی، استانداردهای جهانی را رعایت و فضای امنی را برای ورزشکاران فراهم کرد.
رضا قاسمی، کارشناس پژوهشگاه استاندارد در رابطه با استاندارد تجهیزات ورزشی بیان کرد: استاندارد معیار و شاخصی برای سنجش کیفیت کالاها و خدمات است و استاندارد بودن به داشتن حداقل کیفیت اشاره دارد. پژوهشگاه استاندارد با همکاری شرکت توسعه و ساخت اماکن ورزشی در زمینه انواع کف پوش های استاندارد ورزشی، جایگاه تماشاچی و ... اقداماتی را انجام داد. ضمن استانداردسازی اماکن ورزشی موضوع براساس استانداردهای بین المللی و همچنین استانداردهای مربوط به نهادهای دولتی بازبینی شد. علاوه بر این تجهیزات مورد نیاز برای آزمون اماکن و بررسی کیفت آنها را در اختیار قرار دادیم.
وی در ادامه افزود: مهمترین وظیفه پژوهشگاه استاندارد بازوی پژوهشی سازمان ملی استاندراد بودن است و رسالت اصلی آن تدوین استانداردهایی است که محصولات آن در داخل کشور وجود دارد و استانداردی برای آن تعیین نشده است. در ورزش و موضوعات مرتبط با سلامتی افراد، باید استاندارد اجباری شود و در غیر اینصورت عرضه کالا یا خدمات ممنوع گردد. استانداردسازی کفپوش های ورزشی از نظر سازمان ملی استاندارد، اجباری نیست و تنها مواردی که بطور مستقیم با سلامتی مصرف کننده ارتباط دارد مانند غذا و دارو اجباری است. چون در مراحل اجباری کردن استاندارد در راستای حمایت از تولید داخلی باید قابلیت و توانایی تولیدکنندگان را در رسیدن به پارامترهای استاندارد لحاظ کند. ضمن اینکه زیرسازی، نصب و نگهداری از تجهیزات ورزشی نقش مهمی در ماندگاری آنها دارد.
یعقوب سالک نیا، کارشناس صنعت لوازم ورزشی در خصوص چالش های استاندارسازی لوازم ورزشی اظهار کرد: هر چند تلاش هایی از سوی انجمن تولیدکنندگان لوازم و تجهیزات ورزشی ایران صورت گرفت و نماینده هایی در اداره استاندارد ملی وجود دارد اما متاسفانه به دو علت به نتیجه نمی رسیم. در ابتدا نگاه صنفی به این قضیه باعث در نظر گرفتن منافع شخصی می شود  و دیگر اینکه نوعی ناهمگونی و موازی کاری در این صنف به چشم می خورد. به دلیل عدم همکاری اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم و تجهیزات ورزشی با اداره استاندارد، کمبود کارشناس، نگاه صنفی و عدم ورود دست اندرکاران ورزشی؛ اقدامات انجام شده در مورد استانداردسازی تجهیزات ورزشی بخصوص در حوزه بدنسازی به نتیجه نمی رسد.
وی راه برون رفت از این معضل را تشکیل کارگروه های تخصصی، ورود قدرتمند سازمان استاندارد ایران، همکاری کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان دانست.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کار

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.