خبر

ترویج سنت حسنه وقف در عرصه ورزش

بازگشت

 

به گزارش رادیو ورزش؛ وقف یکی از موفق ترین روش های نشر ارزش های دینی و ورزش از مهمترین عرصه های تجلی فرهنگی دینی و ملی ما است. امروزه با توجه به رشد جمعیت، وجود جنگ نرم در حوزه جوانان و گسترش بیماری های روحی و جسمی ناشی از تغییر سبک زندگی، استفاده بهینه از منابع وقفی موجود و همچنین ایجاد موقوفات جدید در حوزه ورزشی از اهمیت بسزایی برخوردار است. این مهم امکان پذیر نیست؛ مگر اینکه وقف ورزشی را بشناسیم و به دیگران نیز معرفی کنیم. دولت نمی تواند با بودجه محدود خود پاسخگوی همه نیازهای ورزشی قشر جوان جامعه باشد. ساخت اماکن آموزشی، درمانی و مذهبی از طرف خیرین، سنتی دیرپا و جا افتاده در کشور ماست. رویه ای که پس از سالها حضور خیرین در فراهم کردن امکاناتی از این دست اکنون سازمان یافته است.

بر این اساس می توان با تشکیل مجامع مختلف اقدامات افرادی که تمایل به ساخت اماکن ورزشی دارند را در مسیر مورد نیاز هدایت کرد و با مشخص کردن متولی، خیرین را به سمت ساخت اماکن ورزشی تشویق کرد. وزارت آموزش و پروزش در جذب و ساماندهی خیرین مدرسه ساز اقدامات گسترده ای انجام داده است. وزارت ورزش نیز باید با برنامه ریزی های لازم در این راه قدم بردارد تا شاهد حضور خیرین ورزشی ساز باشیم.

سید بهادر بهادری، دبیر مجمع خیرین ورزشی ساز استان یزد در مورد فعالیت های این مجمع اظهار داشت: در اواخر سال گذشته این مجمع برای اولین بار در استان یزد کلید خورد. اولویت کار ما جذب خیرین پراکنده در سطح استان و اعتمادسازی در بخش وقف ورزشی است. با توجه به اینکه خیرین اعتقادی به عنوان کردن نامشان ندارند؛ کار ما برای آمارگیری کمی مشکل شده است.

وی پروژه بزرگ مرکز تنیس در شهر یزد را که به تازگی استارت زده شده است؛ یکی از فعالیت های خیرین این استان عنوان کرد.

بهادری اطلاع رسانی به خیرین جهت مشارکت در عرصه ورزش را به سه بخش تقسیم کرد:

۱- به خاطر جایگاه ویژه روحانیت در بین مردم شهر یزد و دارالعباده بودن این شهر، معرفی این مجمع به ستاد اقامه نماز و ائمه جمعه در دستور کار قرار دارد.

۲- برگزاری مشترک مجمع با اصناف و طبقات مختلف اجتماع مانند خانه صنعت و معدن و رسانه ها

۳- نقل قول شفاهی خیرین از طریق دوستان و فامیل

مسعود رهنما، مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان در زمینه توسعه وقف ورزشی در این استان گفت: استان گیلان یکی از استان های پیشتاز در زمینه خیرین ورزش یار بوده و تقدیرنامه ای هم از وزارت ورزش و جوانان کسب نموده است. این استان در سال گذشته با حمایت استاندار گیلان براساس اولویت ها گامهایی در جهت اتمام پروژه های نیمه تمام ورزشی برداشته است. از جمله این اقدامات، می توان به اتمام دو پروژه ورزشی نیمه تمام در رودبار و آستانه اشرفیه اشاره کرد.

وی تشکیل انجمن های ورزش یار را از دیگر اقدامات اداره کل ورزش و جوانان این استان در جذب خیرین ورزشی ساز ذکر کرد.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والی زاده و به تهیه کنندگی محسن افضلی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار