خبر

تبلور فرهنگ ملی در معماری ورزشی

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ ورزش یک پدیده اجتماعی است و هیچ پدیده اجتماعی جدا از هنر نیست و هر فعالیت ورزشی دارای یک عنصر حیاتی و اساسی به نام حرکت است. اما آنچه مسلم است زیبایی و هنری است که در حرکات منظم و هماهنگ ورزشی وجود دارد و آن را به هنر وصل می کند. همچنین باید به این باور رسید که هنر خالق تحرک است و تحرک می تواند شخصی یا اجتماعی باشد. اگر به زمان های قدیم باز گردیم، می بینیم تنها عاملی که از زمان پیدایش بشر با انسان نخستین همراه بوده؛ هنر ورزش است که می توان این موضوع را از نقاشی های شکار، نبردهای دسته جمعی و نشان دادن زور و قدرت در حرکات هماهنگ درک نمود.

عارف قندچی، متخصص شهرسازی و مشاور شرکت توسعه اماکن ورزشی پیرامون پیوند میان ورزش و هنر معماری بیان کرد: مجموعه ورزش بخصوص اماکن ورزشی به نوعی تقاطع و محل اتصال فرهنگ های مختلف ملی و بین المللی است و تمام حکومت ها و ملت ها در تلاشند که از فضاهای ورزشی برای معرفی فرهنگ بومی و ملی خود استفاده کنند. ازاینرو بمنظور معرفی و تبلور خلاقیت ملی و فرهنگی از شاخه های مختلف هنر مانند: معماری، نقاشی و پیکرتراشی و... در معماری ورزشی بهره می برند. علاوه بر این استفاده از نمادها و عناصر بومی فرهنگی در معماری اماکن ورزشی تاثیر زیادی در غرور ملی جوانان ورزشکار و معرفی تمدن و هنر ملی کشور ما به جوامع بین المللی دارد.

محمودیه، معاون فنی اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان در خصوص استفاده از معماری اسلامی ایرانی در ساخت ورزشگاه ها اظهار کرد: یکی از مقوله هایی که بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد؛ بحث زیباسازی فضاهای ورزشی بمنظور جذب مخاطب نوجوان و جوان است. بطوریکه زیباسازی فضاها و طراحی داخلی مجموعه های ورزشی باید جز ملاک های رتبه بندی این اماکن باشد. لذا پیش بینی و تدوین آیین نامه استانداردسازی طراحی و ساخت فضاهای ورزشی توسط مراجع رسمی ضروری است.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والیزاده و در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت۱۲:۰۵ تا ۱۳:۳۰، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار