خبر

برنامه های کلان نهادهای ورزشی در حوزه اوقات فراغت

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و شروع فصل تابستان چگونه گذراندن اوقات فراغت یکی از دغدغه های دانش آموزان، اولیا و مسئولان ذیربط است. تحقیقات نشان داده یکی از عوامل مهم بزهکاری و مشکلات اخلاقی در نوجوانان خالی بودن اوقات فراغت آنهاست. کمال مطلوب اجتماعی در این مورد آن است تمامی وسایل مادی و معنوی و فضای سالم جهت بهره جویی عمومی آماده باشد و با حذف زمینه های فقر اقتصادی، فرهنگی و تربیتی، انگیزه های لازم در بین طبقات مختلف جامعه ورزشی به وجود بیاید و این بدین معناست که همه نوجوانان و جوانان از این حق برخوردار باشند که بدون توجه به جایگاه اجتماعی خانواده، بتوانند اوقات فراغت خود را با دسترسی به امکانات مفید بگذرانند.

برنامه ریزی اوقات فراغت نمی تواند چیزی مستقل و بی ارتباط با سایر اوقات باشد بلکه باید در کنار برنامه های کلان دولت، راهگشا و زمینه ساز برنامه های مفیدی باشد که در نهایت به سلامت جامعه و آینده پر ثمر نوجوانان و جوانان بیانجامد و در واقع یکی از روش هایی که می تواند اوقات فراغت افراد جامعه را زیر پوشش قرار دهد و بسیاری از ضعف ها و کمبودهای جسمانی و روانی را رفع کند ورزش است.

حسن محمدی، معاون دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش و پرورش در خصوص برنامه ریزی های این دفتر در تابستان ۹۵ گفت: فعالیت های فوق برنامه ورزشی، بخشی از وظایف حوزه تربیت بدنی آموزش و پرورش است که معاونت این دفتر سعی می کند. برنامه ریزی و ساماندهی مناسبی را برای بهبود بخشیدن به کیفیت اوقات فراغت دانش آموزان فراهم آورد. از جمله اقدامات ما در این زمینه تدوین دستورالعمل جامع برای تشکیل و راه اندازی کانون های ورزشی درون و برون مدرسه ای جهت استفاده بهینه از ظرفیت های آموزش و پرورش در سراسر کشور است.

وی افزود: تقریبا هزار مکان ورزشی در استان های مختلف تحت پوشش معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش قرار دارند که بخشی از این اماکن در داخل مدارس و بخشی دیگر به صورت کانون ها و مجتمع های آموزشی ورزشی در سراسر کشور ارائه خدمات می دهند. در این کانون ها با توجه به نیازسنجی، کلاس های آموزشی در رشته های مختلف ورزشی در سطوح مبتدی، نیمه پیشرفته و پیشرفته در دسترس دانش آموزان است و مربیان این اماکن ورزشی همگی از مربیان رسمی فدراسیون ها و دارای کارت مربیگری هستند.

لازم به یادآوری است؛ در همه استان ها ستادی با نام ستاد اوقات فراغت تشکیل شده که رئیس آن استاندار هر استان و دبیر آن مدیرکل ورزش و جوانان استان مربوطه است و با حضور مسئولان ذیربط و با توجه به امکانات، داشته ها و زیرساخت های هر استان، در حوزه اوقات فراغت دانش اموزان برنامه ریزی می شود.

رضایی، معاون امور جوانان اداره ورزش و جوانان استان فارس در مورد برنامه ریزی های ستاد اوقات فراغت استان خود اظهار کرد: حدود دو هفته پیش ستاد ساماندهی امور جوانان با موضوع اوقات فراغت تشکیل شد و تمامی دستگاه هایی که بطور مستقیم و غیرمستقیم با مقوله اوقات فراغت ارتباط دارند مانند شهرداری ها، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بسیج، فرمانداران و بخشداران استان در جلسه ستاد حاظر بودند و استاندار به تمامی بخشداران و فرمانداران تکلیف کرد که همه ظرفیت های خود را برای اوقات فراغت دانش آموزان منطقه خود به کار گیرند.

وی یادآور شد: تمامی اماکن ورزشی متعلق به اداره کل ورزش و جوانان برای جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال استان کارتی به نام جوان کارت صادر کرده که افراد متقاضی با مراجعه به معاونت فرهنگی و آموزشی استان می توانند این کارت را دریافت کنند و به طور نیم بها از اماکن ورزشی متعلق به این اداره استفاده نمایند. همچنین می توانند با ارائه این کارت به باشگاه های خصوصی از ۲۰ تا ۵۰ ٪ تخفیف برخوردار شوند.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والیزاده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار