خبر

بازی های بومی محلی مطابق با ذائقه ایرانی

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ برای عمومیت بخشیدن به ورزش بعنوان یک ضرورت اجتماعی باید روش های سهل و عملی که در کوتاه مدت بتواند نتیجه بخش باشد بررسی و برنامه ریزی شود و این امر ممکن نیست مگر با پرداختن به فرهنگ و سنن مردم جامعه و علایق و سلایق ذاتی آنها.

بازی های بومی محلی به سبب انطباق با علایق ملی، ذوق و هنر مردمی و در نهایت فرهنگ جامعه می تواند به خوبی گسترش پیدا کرده و در جامعه عمومیت یابد. این ورزش ها و بازی ها می توانند با امکانات ساده و موجود در اجتماع و فارغ از هر محدودیتی به ساده ترین شیوه، قشر عظیمی از افراد جامعه را در سنین مختلف تحت پوشش قرار دهند.

پوریا سهرابی، مسئول کمیته آموزش فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی پیرامون توسعه این ورزش ها در کشور یادآور شد: با توجه به ویژگی های کشور عزیزمان ایران، بازی های بومی محلی در میان اقوام مختلف به خصوص در استان های چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی بسیار متداول است. بحث توسعه بازی های بومی محلی لایه های مختلفی دارد و معرفی و ترویج این بازی ها منحصر به فدراسیون بازی های بومی محلی و وزارت ورزش و جوانان نیست. بلکه بخشی از این فرآیند، کار تبارشناسی است که باید در حوزه سازمان میراث فرهنگی صورت بگیرد.

با توجه به گستردگی کار و تنوع قومیتی در کشور، فدراسیون ما نیازمند مشارکت نهادهایی مانند شهرداری ها، آموزش و پرورش، سازمان ورزش بسیج و... است. در حوزه تفاهمی که با بسیج داشتیم در بسیاری از پایگاه های بسیج بحث جشنواره بازی های بومی محلی در اولویت قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: خیلی از بازی های کلاسیک امروزی مانند فوتبال، والیبال، کبدی و... در گذشته های دور، بازی بومی محلی بوده اند که با تغییر جزیی در قوانین و مقررات و تشکیل لیگ برای آنها کم کم توسعه پیدا کرده و به شکل حرفه ای درآمده اند.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده و تهیه کنندگی سلطانی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار