خبر

اهمیت و نقش ورزش برای دوره سالمندی

بازگشت


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر صبوری، جامعه شناس ورزشی، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: ما از دو دیدگاه می توانیم به موضوع سالمند نگاه کنیم، یکی اینکه با بحث های نظری و تئوریک موقعیت سالمند را جایابی کنیم و دیگر اینکه به این موضوع توجه کنیم که ما به لحاظ سخت افزاری و مدیریتی در اجتماع چه اقداماتی را انجام می دهیم و چه بسترهایی را برای این قشر از جامعه مهیا می کنیم. اگر دقت کنیم، امروز و در این ثانیه، دنیا بیشترین تحولات اجتماعی در کل تاریخ 2 میلیون ساله تمدن خود را تجربه می کند. در جامعه شناسی وقتی از تغییرات اجتماعی صحبت می کنیم، بحث بر سر نسل نیست، بلکه صحبت از تغییرات در روح است. این تغییرات اجتماعی بیشترین تأثیر خود را روی قشر سالمندان می گذارد و وقتی پای صحبت های این افراد می نشینیم، مرتب از اینکه سبک زندگی و ارزشهای اجتماعی عوض شده، گله می کنند؛ همه این موارد باعث می شود که فشارهای اجتماعی به این قشر وارد شود و در نهایت منزوی شدن آنها را به دنبال دارد.
وی، در ادامه گفت: بسیاری از سالمندانمان، در دوره جوانی درگیر جنگ های داخلی کشور بودند؛ بنابراین ما مؤلفه هایی که می توانست بهداشت و سلامت جامعه را تهدید کند، همه را داشتیم و ورزش مانند امروز پیگیری نمی شد؛ هر چند که امروز هم با آمارهای 18 و 20 درصد ورزش همگانی هستیم که به نظر من این آمارها اغراق شده است. متأسفانه همه این موارد باعث شد که فشارهای روحی زیادی به سالمندان وارد شود.
چوپان زاده، پژوهشگر واژه گزینی ورزش، در تعریف اصطلاح "لیبرو" گفت: این اصطلاح در ورزش 2 مفهوم نسبتاً متفاوت دارد که در این برنامه مفهوم نخست آن  را که در ورزش والیبال است، بررسی می کنیم و در برنامه آینده به مفهوم دوم این واژه می پردازیم. لیبرو در مفهوم نخست، به بازیکنی در والیبال گفته می شود که می توان او را در هر زمان از بازی وارد زمین کرد تا در موقعیت دفاعی بازی کند. واژه لیبرو که ریشه لاتین دارد به مفهوم آزاد است. اصطلاح لیبرو از زبان ایتالیایی وارد انگلیسی شده است که صورت کامل این اصطلاح به مفهوم مدافع آزاد است. در زبان فارسی، اصطلاح لیبرو به کار می رود که در کنار آن واژه بازیکن آزاده نیز استفاده می شود. با توجه به اینکه واژه بازیکن آزاد، معادل اصطلاح دیگری پذیرفته شده است؛ بنابراین تصمیم می گیریم، معادل دیگری برای لیبرو بسازیم؛ از میان چند معادلی که می توان ساخت، نهایتاً واژه آزادیار که یک ترکیب وصفی مطلوب است، به عنوان معادل لیبرو یک انتخاب می شود.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای جهانگیر چراتی در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت11:35 به مدت 85 دقیقه، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار