خبر

افق استاندارد سازی تجهیزات ورزشی در ایران

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛ اماکن ورزشی محل برگزاری برنامه های آموزشی، تربیتی و محل نمایش مهارت ورزشکاران است. از این رو این اماکن باید مطابق با استانداردهایی باشد که در آن موارد ایمنی در زمینه های مختلف مانند قوانین و مقررات رشته های ورزشی، بهداشت و اصول معماری مهندسی رعایت شده باشد. ضمنا تجهیز این اماکن به وسایل مختلف ورزشی و تجهیزات مورد نیاز بازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این امر می تواند بر اجرای ایمن مهارت های ورزشی و کنترل شرایط روانی ورزشکاران، داوران، مربیان و تماشاگران اثرگزار باشد. خصوصیت و کیفیت تجهیزات، تاسیسات و محیط اطراف آن باید بگونه ای باشد که ورزشکاران و مربیان احساس امنیت کنند و قادر باشند توانایی ها و خلاقیت های خود را رشد و تکامل بخشند و با میل و رغبت بیشتری به مجموعه های ورزشی بیایند. بنابراین لازم است وسایل و تجهیزات به صورت ایمن و مطابق با استانداردهای ورزشی و قوانین بین المللی نصب و راه اندازی شوند.

بیشتر دستگاه های ورزشی موجود در پارکها به این دلیل که در آنها به سن، جنس، تناسب جثه، آمادگی جسمانی پایه ای و ایمنی توجه لازم  نشده، استاندارد نیستند و نمی توان از آنها برای ارتقای آمادگی جسمانی سود برد.

همچنین به سبب ناآشنایی کاربر با روش صحیح استفاده از دستگاه و ندیدن آموزش لازم و نداشتن تناسب جسمی با این وسایل بدون شک عوارضی را بدنبال خواهد داشت. بنابراین کاربر باید با روش استفاده صحیح، نحوه گرم و سرد کردن، انعطاف پذیری و تنفس درست، هنگام استفاده از وسایل آشنایی داشته باشد.

مدبر، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی در مورد استاندارسازی تجهیزات ورزشی در کشور بیان کرد: در تمامی اقلامی که در ورزش استفاده می شود اعم از زمین های ورزشی، استادیوم ها، سالن ها و تجهیزات درون آنها تا تجهیزات درون باشگاه ها، جای خالی استانداردسازی و بروزرسانی دیده می شود. بدین معنی که استانداردسازی حلقه مفقوده بین ساخت و تجهیز کردن و بهره برداری است. البته در کشور ما نظارت دقیقی روی اقلام وارداتی و تولید داخلی می شود ولی بهتر است مرجعی تخصصی از نظر فنی این موارد را بررسی کند.

وی در ادامه بیان کرد: در سال گذشته شرکت ما که یک شرکت مادرتخصصی در ساخت اماکن ورزشی است؛ اداره ای را راه اندازی کرده که بتواند بخشی از این کار را انجام دهد. البته گستره استانداردسازی بسیار وسیع است. ما حداقل ۳۲۰ عنوان را برای استانداردسازی احصا کردیم و در حال حاضر مشغول استانداردسازی ۵ موردی که بیشترین بهره برداری را در ورزش دارند هستیم. این ۵ مورد شامل زمین چمن، کفپوش ها، تارتان، اسکوربرد و توپ است.

صلواتی، مدیر روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس در مورد سالن نیمه تمام کشتی اظهار کرد: این سالن به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع و با گنجایش ۱۵۰۰ نفر ۱۰۰٪ پیشرفت فیزیکی داشته و از چند ماه گذشته آماده بهره برداری و افتتاح بود منتها بدلیل نواقص جزئی افتتاح نشد. قرار بود قبل از مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی که در شیراز برگزار شد با حضور وزیر ورزش و جوانان این سالن به بهره برداری برسد. ولی بدلیل لغو سفر وزیر این افتتاح با تاخیر مواجه شد اما این هفته با حضور وزیر افتتاح انجام می شود.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والی زاده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05  تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار