خبر

آسیب شناسی فرهنگی ورزش کشور؛ سند پیوست نظامنامه جامع فرهنگی

بازگشت

به گزارش رادیو ورزش؛  عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی وزارت  ورزش و جوانان در مورد تدوین نظامنامه بیان کرد: پس از تقدیم پیش نویس نظامنامه به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیسیون مشورتی جلسات متعددی برگزار شد. در این جلسات روی محتوای نظامنامه بررسی های کارشناسانه صورت گرفت و اصلاحاتی روی آن انجام شد. نهایتا متن مصوب و مورد تایید کمیسیون مشورتی در دیماه سال 94 آماده ارائه در صحن علنی شورای انقلاب فرهنگی شد و در نوبت رسیدگی قرار گرفت. در صورت طرح و تصویب، این نظامنامه به صورت یک قانون بالادستی در بخش های مدیریتی ورزش کشور کاربردی می شود.

وی در خصوص ضمانت اجرایی این نظامنامه ابراز کرد: این نظامنامه یک سری تکالیف قانونی را بر دوش تمام نهادهای مسئول در ورزش مانند: وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک، فدراسیون ها، هئیت های استانی، ادارات کل ورزش و جوانان و باشگا ها می گذارد. در این نظامنامه یک شورا تحت عنوان شورای فرهنگی ورزش کشور پیش بینی شده که وظیفه آن پیگیری و رصد وظایف و مسئولیت های دستگاه ها و نهادهای مربوطه است و به عنوان یک مصوبه قانونی همه دستگاه ها در مورد وظایفشان باید پاسخگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باشند.

احمدی، افزود: برای تدوین این نظامنامه  طی جلسات و کارگروه های مختلف حدود 1420 نفرساعت وقت گذاشته شده است.

 در ادامه رضا شجیع، دبیر شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان در زمینه تفاوت نظامنامه قبلی و جدید تاکید کرد: نظامنامه قبلی یک نگاه عملیاتی و درون سازمانی داشت؛ در صورتی که نظامنامه اخیر، جامع و همه جانبه نگر است. در واقع نظامنامه جدید یک سند پیوست به نام آسیب شناسی فرهنگی ورزش کشور دارد که در آن جنبه های مختلف ارزشی، مدیریتی، فرهنگی و نظام های مختلف مانند کمیته های انضباطی و کمیته های فرهنگی، آسیب شناسی شده اند.

در ذیل به چند راهبرد از راهبردهای فصل دوم این نظامنامه اشاره می شود:

در راهبرد چهارم که ارتقای تعاملات اجتماعی جامعه ورزش است؛ به مواردی از جمله تقویت اعتماد عمومی مردم نسبت به ورزش، توجه به فعالیت های تبلیغی و ترویجی در مراسم و مناسبت های اسلامی  ایرانی و ورزشی، افزایش مشارکت عوامل ورزشی در امور خیریه و عام المنفعه، فراهم نمودن بسترهای لازم برای حضور خانواده ها در میادین ورزشی در چهارچوب  ارزش های فرهنگی، پاسداشت پیشکسوتان و ... اشاره شد.

همچنین در راهبرد پنجم که ارتقای دانش فرهنگی جامعه است؛ به مواردی مانند حمایت از انتشار کتب فرهنگی مربوط به ورزش، حمایت از طرح ها و پژوهش های مرتبط با فرهنگ ورزش، افزایش کمیت و کیفیت برنامه های آموزش فرهنگی ویژه مخاطبان، برگزاری همایش های تخصصی ارتقای فرهنگی اشاره شد.

در راهبرد ششم نیز ترویج اخلاق و منش پهلوانی موردتوجه قرار گرفته است؛ که روی مواردی مانند تبلیغ و ترویج ارزش های اخلاق ورزشی، آموزش اصول مرام پهلوانی، احیای شخصیت های ملی و مذهبی تاکید کرده است.

در برنامه فرهنگ و ورزش چهارشنبه 25 فروردین در ادامه بحث هفتگی سعه صدر دکتر تاج بخش، پژوهشگر اخلاق ورزشی اظهار کرد: یکی از مهمترین موانع دستیابی به سعه صدر غرور است؛ انسانها به تناسب ظرفیت و پذیرشی که دارند در پیروزی ها و شادی ها از خود واکنش نشان می دهند. ورزشکاران  و مربیانی که ظرفیت کافی ندارند؛ با یک پیروزی سرمست شده و دچار رذیله اخلاقی غرور می شوند. امروزه یکی از مشکلات مربیان غرور ناشی از پیروزی است که موجب کوچک شمردن رقیب و شکست آنها در بازی های بعدی می شود ولی مربیانی که سعه صدر دارند در حفظ پیروزی های بعدی موفق تر عمل می کنند.

برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای خسرو والیزاده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش  روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت12:05 تا 13:30، با اجرای محمد درخشنده، از رادیو ورزش پخش می شود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


برنامه های مرتبط

آخرین اخبار